Які секрети зберігає унікальна рання робота художника Тараса Шевченка (ВІДЕО)

Скрін із відео

Історія робіт всесвітньо відомого письменника, поета й художника Тараса Шевченка, як і саме життя генія, сповнена загадок. Одна з таких – ранній портрет “Жіноча голівка”, виконаний італійським олівцем на папері. Написана у 1830 році, ця робота збиває з пантелику найвідоміших і іменитих шевченкознавців.  А вся справа в тім, що дослідники досі не можуть точно сказати, ані хто зображений на малюнку, ані чому він набагато якісніший від наступних робіт художника.

Відомий всьому світові як поет, про літературну творчість він довго навіть не замислювався. Із самого дитинства Тарас Шевченко виношував мрію стати художником, чим неабияк дивував своїх односельчан. У гонитві за мрією він втратив першу юнацьку любов. І, здавалося б, усі шанси на втілення цієї мрії.

Правнук відразу декількох видатних предків, співавтора Гімну України Миколи Вербицького й українського письменника Пантелеймона Куліша, Володимир Сиротенко (Вербицький) про Тараса Шевченка знає чимало. Його авторству належить не одне дослідження. А багато йому відомо з розповідей своїх дідусів і бабусь. Що в них правда, а що – вигадки, точно він і сам сказати не може. І все ж у цих історіях багато цікавого. Він стверджує: не обійшлося в життя генія без жіночих чар, а також без пікантних обставин і пліток.

“Одного разу поміщикові з Вільно Павлові Енгельгардту знадобився козачок. Ним став Тарас Шевченко. Звістка ця для нього була справжнім шоком. Але це виявилося початком великого злету, – розповідає Володимир Сиротенко. – Головною людиною, яка зробила з Шевченка генія, була дружина поміщика – Софія Енгельгардт.

Він для неї був вольтерівським “простодушним”. Саме так вона його сприймала та виховувала. Немов скульптор Пігмаліон, вона ліпила свого Шевченка. Тільки не міфічного, а реального. Давала йому потайки книги з бібліотеки чоловіка, щоб він вивчив різні мови. Так що літературну мову Тарас Шевченко вивчав за Міцкевичем. Гувернантки, за наказом Софії, також учили його французької та польської мов. Пані намагалася зробити свого підопічного художника схожим на улюбленого поета – Адама Міцкевича”. Під час перебування в Енгельгардтів він вивчав не лише мови. Саме на цей період припадають дві його художні роботи, які до сьогодні викликають запеклі суперечки у дослідників. Перша відома робота – малюнок олівцем “Жіноча голівка” 1830 року, згаданий вище. У тому ж році виконано й портрет батька Шевченка. У дослідників виникали питання до останнього щодо авторства. Оскільки, в порівнянні з першою роботою, портрет батька дещо наївний, вважають мистецтвознавці.  Ще одна тема для дискусій – хто зображений на малюнку “Жіноча голівка”. Є кілька версій. Перша – що це копія з гравюри невідомого автора. Але є й більш романтична версія, згідно з якою, це зображення французької артистки – Адрієнни Лекуврер. Експерти відзначають тонко передані риси жіночого обличчя. На перший погляд, не схоже, що робота належить 16-річному художнику-самоуку. Але чи дійсно самоуку? Є відомості, що Тарас Шевченко навчався у професора Яна Рустема – основоположника литовської національної художньої школи, професора Віленського імператорського університету.

Існує версія про те, що путівку в велике творче життя Тарасу Шевченко дав живописець Йоганн Лампі, який писав портрет Софії, а Шевченко був присутній під час роботи над портретом. І що нібито саме він порадив віддати юного Тараса в навчання до Яна Рустема.

А вчився він в університеті, чи ні – чергова загадка, яка не дає спокою дослідникам. Багато хто заперечує цей факт. Однак один із листів його підтверджує.

Більше випусків проекту “Ніч у музеї” дивіться за посиланням.

Прямий ефір