Зв’язки та конфіденційність: як Чехія добуває снаряди для України (ВІДЕО)

Снаряди 155-го калібру. Фото: ap.org

800 тис. артилерійських снарядів для України вже придбали союзники у межах ініціативи Чехії. Крім того, як пише видання The Wall Street Journal, Прага знайшла ще 700 тис. боєприпасів для української армії, які можна закупити за наявності додаткового фінансування, повідомляє FREEДОМ.

Чехія розпочала пошук боєприпасів для Києва ще до повномасштабного вторгнення Росії. За даними The Wall Street Journal, Прага мала план закупівель в обхід бюрократичних процедур ЄС і НАТО. У лютому 2024-го президент Чехії Петро Павел заявив, що знайдено 800 тис. артилерійських боєприпасів для української армії: пів мільйона калібру 155 мм та 300 тис. калібру 122 мм. Для закупівлі потрібно зібрати кошти. Ініціативу підтримали Німеччина, Франція, Нідерланди, Данія, Норвегія, Литва, Латвія, Канада та інші партнери — загалом майже 20 країн. Постачання снарядів в Україну розпочнеться найближчим часом.

“У мене немає можливості розкрити деталі, але йдеться про менш ніж місяць”, — повідомив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.

У пошуках боєприпасів для України чеські представники їздили по всьому світу. Вони домовлялися про закупівлю з наявних запасів та про експортні ліцензії з країнами-виробниками. Як пише видання The Wall Street Journal, Празі допомогло її радянське минуле, оскільки державі дістався великий оборонний сектор із клієнтами по всьому світу. А ще — давні зв’язки з країнами глобального Півдня, які мають великі запаси зброї радянських часів.

“Якщо ви приїжджаєте з купою грошей, вони зацікавлені. І Чехія вважається нейтральною порівняно зі США, які часто поляризують”, — пояснив директор чеського аналітичного центру “Європейські цінності” Якуб Янда у коментарі The Wall Street Journal.

У процесі переговорів виявилося, що деякі держави, які підтримують Москву на міжнародній арені, охоче укладають контракти через треті країни для відправлення боєприпасів в Україну. А щоб убезпечити постачальників, Чехія гарантує анонімність і забезпечує логістику так, щоб Кремль не мав доказів участі тієї чи іншої країни в угоді.

“Конфіденційність — ключовий момент: ми говоримо і говоритимемо з усіма, незалежно від їхньої лояльності або політичної позиції, за деякими винятками, такими як Північна Корея”, — сказав радник прем’єр-міністра Чехії з питань національної безпеки Томаш Пояр у коментарі The Wall Street Journal.

За допомогою союзників Прага вже придбала 800 тис. артснарядів для Києва і знайшла ще 700 тис. Загальна вартість 1,5 млн снарядів — близько 3 млрд 300 млн євро.

“Коли Петр Павел говорив про 800 тис. боєприпасів, то у разі виходу на системне застосування 5 тис. пострілів на добу, ми отримуємо запас на пів року. Відповідно, 1,5 млн за такого середнього настрілу — це приблизно на рік”, — пояснив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко.

Аналітики вважають, що чеська ініціатива допоможе Україні стабілізувати фронт та відновити перевагу на полі бою.

Читайте також: Для України знайдені Чехією 1,5 млн артилерійських снарядів — обнадійлива кількість, — Коваленко

Нагадаємо, на думку військового та громадського діяча, генерал-майора запасу СБУ, заступника голови СБУ (2014-2015 рр.), директора Агентства реформування сектору безпеки Віктора Ягуна, Україна сьогодні стоїть на вістрі всього ЄС, і держави-союзники розуміють ціну дій українців та їхніх перемог. Він наголосив, що ситуація з військовою допомогою з боку країн Євросоюзу змінилася кардинально за останні два роки, і Україні починають допомагати країни, які раніше намагалися уникати відповідальності у цій війні.

Прямий ефір