Жити у вільному світі та любити при цьому Росію стане складніше: про нововведення для росіян у Латвії говоримо з депутатом Сейму Айнарсом Латковскісом

Айнарс Латковскіс. Фото: delfi.lv

Латвія продовжує позбуватися російського впливу, паралельно беручи участь у безлічі ініціатив, які мають допомогти Україні протистояти агресору.

Це участь і в коаліції з виробництва дронів, і в ініціативі Чехії з придбання снарядів для України. Це і регуляція експортних потоків із Росії та Білорусі. Одна з нещодавніх ініціатив латвійського уряду стосується закону про імміграцію.

Росіян у Латвії попросили дотримуватися нових правил

У Латвії живе близько півмільйона російських іммігрантів. Більшість — ті, хто переїхав до республіки ще до розпаду Радянського Союзу, мають латвійський паспорт “негромадянина”.

Ще близько тисячі осіб так і живуть із російськими паспортами, вони можуть спробувати залагодити проблеми з документами до кінця березня 2024 року. В іншому разі на них чекає депортація.

На початку березня кілька громадян Росії вже покинули Латвію 8 березня через те, що не виконали вимоги закону про імміграцію і не подали документи на отримання тимчасової посвідки на проживання. Міграційне відомство в Ризі видало приписи про їхній виїзд. Це перший випадок, коли латвійські чиновники ухвалили таке рішення на підставі нових міграційних правил, які затвердили восени 2022 року.

“Будь-хто, хто хоче продовжувати легально жити в Латвії з російським паспортом, тепер має подати заяву на отримання статусу постійного жителя і — за деякими винятками — довести, що він вільно володіє латиською мовою на мовному тесті. Особи, які не надали своєчасно докази і не виконали вимоги законодавства для отримання посвідки на проживання, повинні покинути країну ЄС і НАТО”, — заявила глава Управління у справах громадянства і міграції Латвії Майра Розе.

Країни Балтії вирішили побудувати на кордонах з Росією і Білоруссю оборонні споруди. Латвія в зміцнення кордону вкладе понад 300 млн євро. Політики підкреслюють, що “зуби дракона” — це, зокрема, оборонні заходи НАТО.

Через російсько-латвійський кордон на ринок Євросоюзу Росія постачала значні обсяги своєї агропродукції. Але тепер овочі, фрукти, ягоди і горіхи, всі види зернових, кормова сировина і готові корми більше не потраплять до Латвії з Росії та Білорусі. Рішення про заборону такого імпорту набуло чинності 8 березня 2024 року.

“Латвія, як прикордонна з Росією країна, намагається домогтися якнайшвидшого розриву економічних зв’язків із країною-агресором, і ця латвійська ініціатива заборонити ввезення сільськогосподарської та кормової продукції з Росії та Білорусі, а також із третіх країн, якщо відповідна продукція має російське або білоруське походження, є додатковим елементом загальної санкційної політики ЄС”, — повідомили в уряді Латвії.

За підсумками 2023 року Латвія посіла перше місце серед країн-членів ЄС за загальною вартістю російського імпорту. Сьогодні ж вона намагається позбутися статусу транзитної для російської та білоруської продукції держави, а значить і економічної залежності від Москви та Мінська.

У Латвії заборонили автомобілям з російськими номерами перебувати в країні після 14 лютого 2024 року. Такі авто конфісковуватимуть. Крім того, за незаконну їзду на автомобілі з російськими номерами передбачено штраф у розмірі від 750 до 2000 євро.

АЙНАРС ЛАТКОВСКІС: Для частини росіян у Латвії починаються погані часи

Про те, чому Латвія часто стає однією з перших країн, які вживають антиросійських заходів, в ефірі телеканалу FREEДОМ журналісти поспілкувалися з депутатом Сейму Латвії, головою Комісії Сейму з національної безпеки Айнарсом Латковскісом.

— Чому просте і передбачуване правило про знання мови стало такою великою перешкодою для чи не більшості росіян, які хочуть залишитися на території Латвії?

— Дивно, що в нас така регуляція була для громадян із третіх країн. А для росіян такого не було. Ми просто об’єднали цей закон, щоб усі були рівні перед ним. Багато років тому хтось подумав, що для громадян Росії мають бути інші умови. Це неправильно. Але головне тут уже не в тому, що ми зробили.

Головне, що коли ми почали дискутувати про поправки в законі про міграцію, всі ж у Латвії розуміють, що латиську мову, офіційну мову Латвії, на якомусь рівні треба вивчати. Але багато жителів Латвії вирішили цього не робити. Багато негромадян Латвії вирішили стати громадянами Росії, любити Росію, але жити в нашій країні.

Є закон, який запитує конкретні знання латиської мови. Вони не дуже суворі. Тобі не треба писати вірш латиською мовою, але її треба знати, щоб спілкуватися. Багато хто цей іспит уже склав. Багато хто хотів скласти, але не зміг, і пішов на курси.

Але є кількість людей, які взагалі не пішли на іспит, не відповідають на офіційні листи. Тож для них починаються погані часи.

Багато хто тихо поїхав назад до Росії, нічого не даючи знати соціальним установам. Багатьох, напевно, чекає сюрприз. Департамент з міграції не тільки висилає офіційні листи. Якщо на них немає відповіді, список тих, хто за законом має виїхати, віддається прикордонній службі. Потім просто людей видворяють із нашої країни.

— Латвія оприлюднила список заборонених для імпорту товарів із Росії та Білорусі. Повномасштабна війна РФ проти України триває вже два роки, не кажучи вже про події, що відбуваються в Україні з 2014 року. Чому тільки зараз Латвія зважилася на такий крок?

— Латвія — перша країна ЄС, яка зважилася на цей крок. На рівні Європейського Союзу з нашими найближчими партнерами Естонією та Литвою країна заговорила про цю проблему. Потрібне спільне рішення.

Якщо ще хтось не готовий, то Латвія завжди готова. Тому що статистика наприкінці минулого року приголомшила нас як політиків. Є цікаві дані, які показують, що незаборонена санкціями торгівля йде на благо Росії. Усе, що йде на благо Росії, проти наших інтересів – не тільки інтересів України, але всього цивілізованого світу.

Наш уряд розмовляє з чиновниками в Брюсселі, наш міністр закордонних справ розмовляє з іншими міністрами закордонних справ країн Європейського Союзу. Як ви кажете, пізно. Але все одно, ми — перші знову.

Дуже багато з того, що ми робимо в Латвії, ми робимо першими в Європейському Союзі.

— Ми весь час констатуємо, що Латвія дійсно занепокоєна і дуже активно зайнялася забезпеченням своєї безпеки. Але ми також розуміємо, що питання безпеки Латвії залежить від результату війни Росії проти України. Наскільки Латвія на даному етапі, коли вона зайнята зміцненням своєї безпеки, звертає увагу, наприклад, на рішучість інших партнерів України в постачанні озброєння?

— Це наш перший пріоритет. Ми допомагаємо нашим західним їм зрозуміти Росію. Водночас вони більше розуміють Україну. Ми одна з країн НАТО. І якщо говорити про армію НАТО, це теж армія Латвії.

Якщо ми говоримо про оборону східного рубежу НАТО, ми говоримо про оборону східного рубежу Латвії. У нас є зобов’язання не тільки перед своїм народом, перед собою і своєю країною, а й перед іншими країнами НАТО, тому що ми східний фланг Альянсу. Тож нам треба вкладатися в це.

Те, що ми будемо робити на кордоні з Росією, не суперечить тому, що ми дуже багато часу приділяємо роботі із західними партнерами. Наприклад, Франція говорить про те, що вона хоче дружити і працювати разом з балтійськими країнами на допомогу Україні. Ви самі бачите, як президент Еммануель Макрон змінив своє бачення на війну, яка зав’язала Росії. Це дуже важко поки що дається Німеччині.

Ми тепер керуємо об’єднанням дронів, до якого вступає все більше і більше країн Заходу. Велика Британія, балтійські країни, Нідерланди готові забезпечити Україну великою кількістю дронів. Якщо немає снарядів і рішення зі США, ми можемо допомогти по-іншому. Ми можемо допомогти, виробляючи дрони, які допоможуть Україні на фронті.

— У Фінляндії 16 березня набуває чинності постанова, що автомобілі з російськими номерами мають виїхати з країни. У країнах Балтії, зокрема Латвії, вже є така постанова. До заходів вдалися і Польща, і Болгарія. Хтось скаже, що це жорсткі заходи проти простих росіян. Як ви вважаєте, чи потрібні вони, особливо в комплексі?

— Це не жорсткі заходи. Громадяни легко можуть перереєструвати свою машину в Латвії і їздити на ній.

Якщо ти однією ногою на Заході, як дуже багато росіян, хочеш використовувати ті блага, які тобі дає вільна країна, а іншою ногою ти в Росії, — тобі треба вибирати.

У лютому, коли в Латвії набуло чинності це рішення, у нас з’явилося більше номерів машин із реєстрацією Білорусі. Тож наш парламент уже почав роботу над поправками, де така сама регуляція стосуватиметься білоруських номерів. Не треба однією ногою бути в Білорусі, використовуючи ті блага, які дає демократія і вільний світ. Дуже багато росіян так робить. Треба обрати щось одне, врешті-решт.

Читайте також: Лідери президентських перегонів у Фінляндії займають проєвропейську та антиросійську позицію, — дипломат 

Прямий ефір