Зернова угода: про важливість подовження на рік і приєднання Миколаївського порту розповів Горбачьов

Судно із українським зерном. Фото: mtu.gov.ua

18 листопада — останній день дії зернової угоди. Цей договір буде подовжено. Таку впевненість сьогодні, 14 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.

“Росія не просто вставляє палиці в колеса “зернового коридору”. Росія вставляє палиці в колеса всьому світу. Це завдяки Росії зараз у світі існує така величезна інфляція. Це завдяки Росії відбувається те, що виходять люди на страйки, які не в змозі оплатити ні енергетичні рахунки, ні продовольство. Це країна-терорист, це вони довели до цього. Але якщо говорити про те, чого нам очікувати після 19 листопада, мені здається все-таки що зернову угоду буде подовжено”, — сказав він.

Горбачов зазначив, що ситуацію з Босфором у змозі контролювати президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.

“Він не пустив туди російський військовий флот протягом цих останніх 6 місяців, які хотів зайти, він досить успішно справляється з військовим контролем у Чорному морі. І ми бачили, коли Росія заявила про те, що вона йде із зернової угоди, наскільки швидко комісії почали перевіряти судна і по 45 суден на день, на відміну від тих комісій, у складі яких є Росія, і ми перевіряємо по 10, максимум 12 кораблів на день. Цього, звичайно ж, недостатньо. Дуже сповільнилося відвантаження через “зерновий коридор”. Я тлію надією про те, що зернову угоду буде подовжено. Ба більше, я дуже сподіваюся, що туди включать Миколаїв”, — пояснив президент Української зернової асоціації.

Горбачов переконаний, що з підписанням нової угоди український експорт до бідних африканських країн збільшиться. Це станеться завдяки тому, що до угоди приєднають порт у Миколаєві.

“Річ у тім, що до війни через Миколаїв ми відвантажували десь 25-30% усього експорту зерна з України. Сам по собі Миколаїв, там розташовано 11 терміналів першокласних міжнародних компаній, а також українських компаній. Наприклад, термінал компанії “Нібулон” розташований у Миколаєві. Це компанії, які відвантажують досить великі обсяги вантажу, і вони відвантажують здебільшого кораблі “Хендісайз”, 25-30 тисяч тонн. Якраз такі кораблі і йдуть на африканські країни. Тому що не всі африканські країни мають великі порти і в змозі приймати величезні кораблі. Тому я думаю, що з підписанням нової угоди експорт наш до бідних африканських країн збільшиться завдяки тому, що в нас буде Миколаїв”, — заявив він.

Також президент Української зернової асоціації нагадав, що Україна підписує зернову угоду з ООН і Туреччиною.

“Ми з Росією нічого не підписували і не підписуватимемо. Ми з Росією перебуваємо в стані війни. Кажуть, що таку саму угоду підписано між Росією, Туреччиною та ООН. Але я цієї угоди не бачив. Тому це більше питання не до нас”, — сказав Горбачов.

За його словами, для України було б дуже добре подовжити зернову угоду не на місяць, не на два, не на 120 днів, а на рік.

“Тому що сільське господарство передбачає посів, очікування вирощування, скошування і лише після цього торгівля. Кукурудзу сіятимуть у березні. І все залежить від того, чи підпишуть “зерновий коридор” на 120 днів, чи підпишуть його на рік. Якщо підпишуть на рік, тоді фермери можуть збільшити посівні площі під кукурудзу, і тоді Україна зможе більше поставити. Якщо ж Україна постачатиме тільки альтернативними шляхами, не через море, то більше, ніж 30-35 млн тонн на рік ми не поставимо. Наше внутрішнє споживання близько 20 млн. Таким чином, наш сумарний урожай буде в оптимальних розмірах десь 55-58 млн. Нагадаю, торік ми виростили 107. Тобто ми скоротимо виробництво практично вдвічі лише тому, що фермери не матимуть доступу до інфраструктури і не зможуть продати цей товар. Тому вони не будуть його сіяти. Тому нам потрібна обов’язково експортна тяга. Нам обов’язково потрібна експортна ініціатива. Нам потрібні наші порти, включно з Миколаєвом”, — резюмував Микола Горбачьов.

Читайте також: Кожен долар на тонну пшениці вирішуватиме, скільки людей недоїдатимуть або голодуватимуть, — аналітик про важливість зернової угоди

Нагадаємо, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук розповів, що робота “зернового коридору” з України призвела до поступового зниження цін на продовольство у світі. Діалог про пролонгацію його роботи між Україною, Туреччиною та ООН триває щодня.

Прямий ефір