Діалог про роботу “зернового коридору” з України відбувається щодня, — Марчук про пролонгацію угоди

Денис Марчук. Фото: radatv.online

Робота “зернового коридору” з України призвела до поступового зниження цін на продовольство у світі. Діалог про пролонгацію його роботи між Україною, Туреччиною та ООН триває щодня. Про це сьогодні, 13 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Він нагадав, що в межах Стамбульської угоди діє Координаційна рада, яка працює безпосередньо в Стамбулі, де є представники ООН, Туреччини та України.

“І діалог про те, що “зерновий коридор” має працювати, здійснюється щодня. Показником цього є робота таких органів, які займаються перевіркою суден, яка проходить з території України до Босфору і далі за місцем призначення, товари, куди вони експортують. Тому ці діалоги здійснюються. І головний пункт, який ми підписували, говорив про те, що пролонгація угоди здійснюватиметься, якщо ні в кого зі сторін до роботи одна одної не буде жодних претензій. Ми вийдемо на заяву Туреччини, що вони задоволені тим, як працює коридор. ООН говорить про те, що дійсно вперше за кілька місяців після того, як ціни дуже високо піднімалися вгору, коли запрацював “зерновий коридор” і більше зерна пішло з України у світ, ціни на продовольство почали опускатися. Тобто теж немає жодних претензій”, — сказав Марчук.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради додав, що шантаж РФ щодо зернової угоди не призвів до бажаних результатів — коридор працюватиме.

“В України до наших партнерів теж немає (претензій, — ред.), тому що вони проявили свою послідовність, позицію, коли Росія 29 листопада призупинила свою роботу в “зерновому коридорі”. Тому я думаю, що в контексті нашої угоди точно немає жодних суперечностей, і наша угода працюватиме. Постає питання щодо угоди Росії, тому що навіть після того, як вони повернулися, вони час від часу починають заявляти, що: “Ну, ось, все-таки не так працювали, як хотілося”. А ми не бачимо виконання угоди в контексті тих постачань, які мають здійснюватися з Росії. Ми маємо на увазі мінеральні добрива, про які вони весь час згадують. Але буквально вчора відбулася зустріч представників ООН і Росії у Швейцарії. Після закінчення цієї зустрічі ООН сказала, що є дуже хороші наслідки цієї зустрічі. Вони говорять про те, що зернова угода продовжуватиме діяти і після 19-го”, — заявив він.

Марчук зазначив, що для України дуже важливо мати підтвердження від Туреччини та ООН, що “зерновий коридор” працюватиме.

“Але якщо навіть Росія буде, скажімо так, здійснювати якісь дії, які можуть призвести до того, що може нова угода не працювати, то, я думаю, ми продемонструємо ту саму послідовність, яку зробили після 29 листопада, навіть коли Росія зробила такий демарш, призупинила роботу, все одно наша частина угоди з Туреччиною та ООН працювала і кораблі йшли. І навіть ми можемо згадати, що перевірка на Босфорі здійснювалася набагато швидше кораблів, ніж до того, як там була Росія. Тому що фактично свій такий тероризм вони почали від кінця вересня, коли знаходили купу різних чинників, які призводили до того, що зменшувалася кількість перевірок суден. І замість того, щоб щодоби відпускати по 20-30 кораблів, відпускали по 5-6. Це призвело до великої черги, яка сформувалася на Босфорі. І ще дуже важливий факт. Не дарма була заява міністра оборони Туреччини, який сказав, що “зерновий коридор” працюватиме і як мінімум на рік. А потім ще Ердоган сказав, що він би взагалі не хотів говорити про якісь критерії щодо часу. Він має працювати. Тому це вселяє надію і віру в те, що коридор працюватиме. Але якщо все-таки будуть якісь перешкоди, у нас є альтернативні шляхи логістичні. Це шляхом залізниці, автомобільними шляхами і через порти річки Дунай”, — розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.

Він заявив, що світ розуміє, що альтернативи українському продовольству немає, і від роботи “зернового коридору” залежить продовольча безпека багатьох країн, зокрема Європейського Союзу. Кількість країн-гарантів зернової угоди збільшується. Світ об’єднується в захисті продовольчої безпеки.

Водночас робота “зернового коридору” — показник того, що міжнародні угоди працюють, попри війну.

Читайте також: Рятує світ від голоду: як Україна вирішує продовольчу кризу (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, Фінляндія планує приєднатися до зернової угоди: надати кошти на транспортування судна з українським зерном до Сомалі. Підтримують зернову угоду й у Канаді. Нещодавно її розширення президент України Володимир Зеленський обговорював з прем’єр-міністром цієї країни Джастіном Трюдо. Цивілізовані держави не мають сумнівів, що українське продовольство — одна з гарантій продовольчої безпеки у світі.

Прямий ефір