Зеленський: Без об’єднання майбутнє усієї Європи під питанням

Президент України Володимир Зеленський сказав, що Білорусь перебуває під загрозою втягування у війну, але вірить, що цього можна уникнути.

“Ми віримо, що Білорусь не втягнеться у цю війну. Провокації є і будуть”, – зазначив він у вівторок, виступаючи під час 26-го щорічного круглого столу The Economist.

“З території Білорусі були запущені ракети. Дуже багато різного калібру, які принесли страждання Україні. Ми розуміємо, що це не рішення білоруського народу. Ми вважаємо, що білоруському народу треба робити все, щоб не втягнутися в цю війну”, – зазначив Зеленський.

Але, наголосив він, “і відповідальність має бути людей, які бачать, що відбувається”. “Не можна мовчати й говорити, що це не ми, це з нашої території Російська Федерація робить ці постріли”.

Також він прокоментував безпекові виклики для Європи і України.

“Наразі є два поняття – більше об’єднання та гарантії безпеки. Майбутнє Європи, спокійне та мирне, неможливе без цього”, – сказав він у вівторок, виступаючи на 26-му щорічному круглому столі The Economist.

За словами президента, на сьогодні “ніхто не може виключати, що керівництво Росії планує вторгнення на територію іншого сусіда”. “Чи може Росія створити нам ще одну кризу? Достатньо подивитися на російські ракети, які пролітають над енергоблоками АЕС. Навіть гарантованої радіаційної безпеки ми не маємо”, – зазначив він.

Зеленський нагадав, що раніше частина Європи трималася на запевненнях, наголосивши, зокрема, на Будапештському меморандумі, а також “запевненнях, які звучали від російського керівництва, яке стверджувало, що відмовилося від загарбницької політики”.

Закликавши до об’єднання, Зеленський сказав, що водночас низка західних компаній намагаються обійти режим санкцій. “Ми бачимо, як грецькі компанії забезпечують чи не найбільший танкерний флот для транспортування російської нафти. Зв’язки з російською банківською системою залишаються і у Москви залишаються сподівання обдурити західний світ”, – сказав він.

Говорячи про гарантії безпеки, Зеленський навів приклад вступу до НАТО Швеції та Фінляндії. “У Москві кажуть – нехай вступають, хоча ще нещодавно там говорили, що Альянс має повернутися до кордонів 1997 року. Це показує, що колективні гарантії безпеки працюють”, – сказав президент.

“Ми не в НАТО, але нам потрібні такі гарантії безпеки, такий простір безпеки, який може бути дієвим, якщо ми не в Альянсі”, – сказав він, додавши: “Ми не в НАТО, але ми на цьому шляху і має бути визначеність, що робити, щоб не допустити агресії, припинити агресію, що розпочалася”.

“Європа має стати незалежною від Росії, від її здатності тиснути на вас усіх та кожного окремо”, – заявив Зеленський.

Читайте також:

Швейцарія готова в майбутньому підтримати переговори щодо припинення війни РФ проти України – президент Кассіс

Зеленський підтвердив переговори з Туреччиною та ООН щодо експорту українського зерна із заблокованих РФ портів

Президент України та прем’єр Швеції зробили першу спільну заяву в історії відносин двох країн

Прямий ефір