Завершився перший день 12-го “Форуму вільної Росії” — головні заяви та підсумки (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Сьогодні, 23 лютого, у Вільнюсі (Литва) завершився перший день 12-го “Форуму вільної Росії”. У фокусі уваги російських опозиціонерів — боротьба України за свою свободу і незалежність. Також центральна тема — вбивство Олексія Навального, повідомляє кореспондентка телеканалу FREEДОМ Лариса Зубенко.

З початком повномасштабної війни Росії проти України робота російських опозиціонерів — інтенсифікувалася. Так, з 24 лютого 2022 року учасники Форуму провели п’ять антивоєнних конференцій у Вільнюсі та Талліні (Естонія). 

У 2024 році на тлі подій на фронті та смерті, а вірніше вбивства Олексія Навального — опозиціонери вирішили перейти до більш дієвих заходів, а саме підтримки тих, хто сьогодні захищає Україну на фронті. 

“Лейтмотивом Форуму буде проходити тема силового опору — визнавати, не визнавати, на яких умовах, як брати участь, як допомагати, що можна, чого не можна, які форми, хто цілі. Я вважаю, це фундаментальна зміна в настрої російської опозиційної спільноти. Тому що коли тільки почалося широкомасштабне вторгнення, всі говорили про те, що ні, не можна, ми не повинні цього робити. Але поступово настрої змінювалися, і протягом 2023 року половина опозиціонерів стала на тому, що необхідно підтримувати “Російський добровольчий корпус”, легіон “Свобода Росії” і партизанів, але всі йдуть у цьому питанні по-різному”, — розповів російський опозиційний політик Ілля Пономарьов.

Ще восени 2023 року на майданчику “Форуму вільної Росії” було проведено благодійний аукціон. Кілька лотів було від полку імені Кастуся Калиновського, також були марки підписані вищим військово-політичним керівництвом України. 

Марку з підписом президента Володимира Зеленського було продано за 13 тис. 400 євро, а марку, підписану ексголовнокомандувачем Збройних сил України (ЗСУ) Валерієм Залужним — за 8 тис. євро.

Тоді під час аукціону було зібрано майже 50 тис. євро. Гроші передали на потреби білоруських і російських громадян, які воюють у складі добровольчих батальйонів на фронті на боці України.

“Ми будемо повторювати цей досвід, природно. Кожен із нас робить ще щось самостійно, але як організація, ми вважаємо, що необхідні всі форми взаємодії, які допомогли б наблизити перемогу України. Тому що жодного іншого сценарію краху путінського фашизму та історичного шансу для Росії повернутися в сім’ю цивілізованих народів, крім підняття українського прапора в Севастополі, — немає”, — наголосив російський політик, співзасновник “Форуму вільної Росії” Гаррі Каспаров.

Одна з основних тез, які озвучили учасники Форуму, що без перемоги української армії на фронті — не буде перемоги над путінським режимом. 

Російські опозиціонери впевнені, що домовлятися з диктатором не можна і, в принципі, все, що може розуміти диктаторська держава, — мова сили. Саме тому вони наполягають на тому, що всі зусилля необхідно сконцентрувати на перемозі ЗСУ на полі бою.

Крім того, “Форум вільної Росії” може бути додатковим майданчиком, щоб звертатися до міжнародних партнерів України — США, країн Європейського Союзу, Великої Британії, Канади та інших партнерів щодо надання більшої кількості зброї, більшої кількості техніки та боєприпасів для перемоги України на фронті.

“Головною опозиційною силою путінському режиму є Збройні сили України. Якщо ми будемо виходити з цього, то далі все починає складатися, стає ясно, що головне завдання російської опозиції – підтримка ЗСУ. І, перш за все, тих добровольчих російських формувань, які воюють рука об руку з українцями. Тому то Україна не буде звільняти Росію від путінського режиму — такого завдання немає. І країни НАТО не будуть звільняти Росію від путінського режиму — теж такого завдання немає. Тому хто це може зробити? Тільки збройна російська опозиція”, — пояснив російський журналіст, соціолог Ігор Яковенко.

На майданчику Форуму говорили і про вбивство російського опозиціонера Олексія Навального. Так, опозиціонер Геннадій Гудков вважає, що смерть політика може призвести до серйозних наслідків для Росії, зокрема до радикалізації настроїв і масових протестів.

“Юлія Навальна — дружина Олексія, якого було вбито кілька днів тому — сказала, що перші почуття, перші емоції, які виникають, це гнів і лють. І гнів і лють виникають першими емоціями, не побоюся цього слова, у мільйонів людей у Росії. Не факт, що ці гнів і лють викличуть у кожного готовність до відкритої боротьби з режимом, але те, що серед цих мільйонів знайдуться тисячі і десятки тисяч людей, готових до активних дій, — поза всяким сумнівом”, — вважає Гудков.

До дискусійних панелей на “Форумі вільної Росії” долучилися і представники української сторони, зокрема голова міжфракційного об’єднання Верховної Ради України “За деколонізацію і демонтаж Російської імперії” Олег Дунда.

“Форум вільна Росія”, який зараз проходить у Вільнюсі, він є рубіжним. Щоб розуміти й усвідомлювати його важливість — це як порівняти його з 24 лютого 2022 року для України. 23-24 лютого була одна ситуація, різні події передбачалися, після 24 лютого зовсім інша ситуація, зовсім інші виклики, зовсім інше майбутнє. Чим швидше російська опозиція, чим краще і чим швидше вона спробує змінити ситуацію всередині Росії, тим менше наших українських хлопців загине на передовій”, — наголосив Дунда.

Завтра, 24 лютого, стартує другий і завершальний день 12-го “Форуму вільної Росії”. Як анонсували організатори — можуть бути підписані деякі документи, які визначатимуть стратегію дії російської опозиції надалі.

Читайте також: Єдиний шанс Росії повернутися до сім’ї цивілізованого світу — підняти український прапор у Севастополі, — Каспаров

Як повідомлялося, “Форум свободной России” сьогодні, 23 лютого, розпочався у Вільнюсі, він триватиме два дні. У фокусі уваги російських опозиціонерів — боротьба України за свою свободу та незалежність.

Прямий ефір