Запорізька АЕС: що відбувається на захопленому Росією ядерному об’єкті України (ВІДЕО)

Запорізька АЕС. Фото: gur.gov.ua

Після проведення псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України та незаконної анексії захоплених українських регіонів, Кремль вирішив анексувати Запорізьку атомну електростанцію станцію (АЕС) в Енергодарі. 5 жовтня президент Володимир Путін підписав указ, у якому наказав забрати Запорізьку АЕС у власність Російської Федерації. На це одразу відреагували в Міністерстві закордонних справ України, інформує FREEДОМ.

“Рішуче засуджуємо цей злочин, який ще більше посилює ризики та загрози у сфері ядерної безпеки, викликані російською окупацією Запорізької АЕС. Закликаємо всі держави дотримуватись послідовної позиції у забезпеченні обов’язкових політичних, економічних та правових наслідків для держави-терориста за всі його злочинні та протиправні дії”, — заявили в МЗС України.

За інформацією BBC, український персонал Запорізької АЕС, яка вже понад сім місяців перебуває під російською окупацією, стали шантажувати.

Якщо люди не підпишуть документи про перехід на роботу до російської державної корпорації з атомної енергії “Росатом”, їх можуть змусити воювати на стороні Росії.

“Росія ставиться до громадянської інфраструктури України як до військового трофею, прагнучи позбавити контролю над власними енергоресурсами”, — наголосила посол США в Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) Лора Холгейт.

В українському “Енергоатомі” у відповідь заявили, що Запорізька АЕС продовжуватиме роботу в Україні, згідно з українським законодавством.

Після викрадення російськими окупантами генерального директора Ігоря Мурашова керуватимуть станцією з Києва. Тимчасово виконуватиме обов’язки генерального директора Запорізької атомної станції президент “Енергоатому” Петро Котін.

“Усі технічні питання експлуатації енергоблоків, як і раніше, вирішуватимуться технічним персоналом ЗАЕС за погодженням з центральним офісом компанії. І далі працюватимемо відповідно до українського законодавства в українській системі в “Енергоатомі”, — зазначив Котін.

Але спроби Росії анексувати Запорізьку АЕС не повинні залишитись непоміченими, вважає радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.

За словами Подоляка, спроба юридичного рейдерства Запорізької атомної електростанції з боку Росії потребує негайної реакції світу:

  • санкцій щодо “Росатому”;
  • зупинення будівництва всіх атомних об’єктів за участю Росії;
  • відмови від будь-яких партнерств з Росією в атомній промисловості.

На тлі ескалації подій навколо Запорізької АЕС до Києва з візитом вирушив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Гроссі зазначив, що необхідність у створенні зони ядерної безпеки навколо Запорізької атомної електростанції наразі актуальна як ніколи.

“Будьте впевнені — російський лідер зараз уважно аналізує реакцію світу на організовані ним псевдореферендуми на українській землі та оголошення про анексію нашої території. Що саме його цікавить? Дуже просто: його цікавить, чи має він ще потенціал для ескалації. Якщо зараз реакція світу буде слабкою, Росія вигадає якусь нову ескалацію. Ви бачите, що спектр злочинних дій цієї держави є дуже широким”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Міністр енергетики України Герман Галущенко закликав держави G7 (“Великої сімки”) запровадити санкції проти “Росатому”. Оскільки дії Росії є грубим порушенням міжнародного права та основних принципів ядерної безпеки, захисту та гарантій. Все це повністю підриває зусилля місії МАГАТЕ щодо стабілізації ситуації навколо Запорізької АЕС.

Читайте також: Превентивний удар і не тільки: як Захід може приборкати ядерні погрози Путіна, пояснив Мусієнко (ВІДЕО)

Прямий ефір