ЄС запровадив санкції проти осіб, які загрожують Україні та Молдові — подробиці

Прапор ЄС. Фото: ukrinform.ua

Євросоюз уперше запровадив персональні санкції за дестабілізацію ситуації в Молдові. Під обмеження потрапили п’ять осіб, четверо з них — громадяни Молдови, а один — російський бізнесмен і син колишнього генпрокурора Росії Ігор Чайка. Усі вони безпосередньо пов’язані з Кремлем і ФСБ, інформує FREEДОМ.

Серед громадян Молдови, які потрапили під санкції:

  • олігарх Володимир Плахотнюк, який спонсорував діяльність проросійських сил; 
  • організатор антиєвропейських протестів у Молдові та тіньового уряду, який планував захопити владу в країні — Георгій Кавкалюк; 
  • депутатка проросійської партії “Шор” Марина Таубер і лідер цієї політсили Ілан Шор. 

Останнього раніше заочно засудили на 15 років ув’язнення в самій же Молдові. 

“Європейський Союз залишається непохитним у підтримці Республіки Молдова та її стійкості, безпеки, стабільності, економіки та енергопостачання перед обличчям дестабілізуючої діяльності зовнішніх гравців. Зважаючи на ситуацію в Республіці Молдова, Рада вважає, що до (санкційного) списку фізичних і юридичних осіб слід додати п’ять осіб”, — йдеться в офіційному рішенні Ради ЄС.

Останній — п’ятий — фігурант списку — російський бізнесмен і син колишнього генпрокурора Ігор Чайка, за версією Брюсселя, “відігравав роль російського “гаманця”, переправляючи кошти в активи ФСБ у Молдові для посилення там контролю Кремля”. 

Росія вже давно намагається дестабілізувати ситуацію в Молдові, що створило б ще одну загрозу як для ЄС, так і для України. 

Але молдавський народ відстоює своє право на євроінтеграцію. Так, наприкінці травня в Кишиневі відбувся найбільший в історії держави мітинг за вступ до Євросоюзу. І Брюссель іде назустріч Молдові.

“Молдова — одна з країн, які найбільше постраждали від наслідків незаконного вторгнення Росії в Україну. Спостерігаються серйозні спроби дестабілізувати країну, що посилюються і тривають. Нинішнє рішення посилає важливий політичний сигнал про підтримку Євросоюзу Молдові в нинішніх складних умовах. Позиція ЄС залишається твердою: ми продовжимо тиснути на тих, хто дестабілізує наших безпосередніх сусідів”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. 

Персональні санкції передбачають заморожування європейських рахунків, заборону компаніям і фізособам з ЄС співпрацювати з фігурантами списку, а також — заборону в’їзду в країни Євросоюзу. 

Це знижує вплив Росії на Кишинів. Але головне, стверджують експерти, запровадження таких обмежень створює прецедент для подальшого видворення агентів російського впливу з Молдови та інших країн.

“Сподіваюся, що подібні санкції, застосовані Європейським Союзом до проросійських політиків, будуть кроком до витіснення російської присутності з Молдови. Оскільки саме Плахотнюк, Чайка, Шор, той же Додон є носіями, інструментом російської політики в Республіці Молдова. І якщо санкції допоможуть створити умови для паралізації їхньої діяльності, це буде успіхом європейської політики, молдовської політики”, — зазначив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик. 

За словами президентки Маї Санду, Молдова має вступити до Євросоюзу до 2030-го року. На мітингу в Кишиневі її курс підтримала голова Європарламенту Роберта Метсола.

Читайте такожМолдова обрала курс до ЄС — про порядок денний для країни та боротьбу з агентами Кремля розповів Мунтяну

Нагадаємо, Євросоюз надав Молдові новий пакет допомоги. Він включатиме п’ять складових: роумінг, економічна підтримка, енергетична безпека, безпека та оборона, реформування та євроінтеграція.

Прямий ефір