Молдова обрала курс до ЄС — про порядок денний для країни та боротьбу з агентами Кремля розповів Мунтяну

Прапор Молдови. Фото: pixabay

Мітинг у Кишиневі на площі Великих Національних зборів було організовано владою Молдови, щоб акцентувати важливість євроінтеграції для країни. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав президент партії CUB, експосол Молдови у США, викладач ASEM Ігор Мунтяну.

“Мітинг, який був організований урядом і з ініціативи Маї Санду, був дуже важливим і необхідним для того, щоб під’єднати населення на підтримку нашого курсу з євроінтеграції. Чому мені здається, що трошки запізніле рішення? Тому що інші політичні формування, зокрема лівого спрямування або московського спрямування, вони пішли в атаку на уряд і зараз намагаються підняти протестні реакції в деяких регіонах Республіки Молдова, зокрема в Гагаузії”, — сказав Мунтяну.

Він зазначив, що днями відбулися вибори башкана (голови) автономно-територіального округу Гагаузія у складі Молдови.

“І в міру організації цих виборів Центральна виборча комісія виявила масу порушень, зокрема корупційні схеми підкупу виборців, зокрема недекларовані кошти для фінансування кампанії, і те, що сталося, — це була нормальна юридична, обґрунтована реакція центральної влади… Це регіон, у якому здебільшого розмовляють російською, тому що Гагаузія доволі русифікована, зараз вони просувають ідею референдуму щодо інтеграції до Європейського Союзу”, — сказав Мунтяну.

На його думку, така ініціатива щодо проведення референдуму зараз необґрунтована.

“Більшість країн, які просунулися в бік Європейського Союзу, вони провели референдум після закінчення всіх перемовин, після отримання статусу щодо інтеграції та щодо консолідації зусиль уряду, місцевої влади, бізнесу тощо. Звичайно, політичні партії, які зараз перебувають в організації цих протестних акцій, вони представляють олігархів, зокрема Ілана Шора. Це людина, яка зараз перебуває в Ізраїлі та яку засуджено на 15 років в’язниці, але за межами Молдови його, звісно, не можуть спіймати. І доти, доки його не спіймають, ці масові рухи або рухи, які організовуються цією партією, не закінчаться”, — сказав Мунтяну.

Він наголосив, що дестабілізація в Молдові вигідна Росії, яка зараз намагається “грати своїми картами, людьми, які, звісно, не раді тому, що вони втратили владу, зокрема соціалісти, комуністи і “шорники”. Водночас президент партії CUB вважає, що ситуація в Молдові не схожа на те, що відбувається в Грузії, де також діють проросійські сили.

“Ситуація з Грузією трохи не порівнянна через те, що в Молдові партія влади має мажоритарну кількість і вона проєвропейська, це партія “Дія і солідарність”, вона пропрезидентська. І присутність президентки Європейського парламенту Роберти Метсоли в Молдові сьогодні — це дуже гарне повідомлення, меседж від Брюсселя про те, що Молдова — європейська країна, що Молдова має великі шанси для того, щоб почати перемовини наприкінці цього року… І, звісно, курс наших дій має бути спрямований на те, щоб прискорити процес інтеграції. У Грузії там, звісно, партія влади “Грузинська мрія” намагається трошки приструнити опозицію і намагається трошки поліпшити відносини з Росією, зокрема щодо авіасполучення та інших каналів, щодо експорту тощо. Тобто у нас трошки різні точки зору щодо Росії зараз”, — сказав Мунтяну.

Він нагадав, що президентка Республіки Молдова весь час наголошує, що країна солідарна з Україною і перебуває з нею по один бік барикад щодо країни-агресора.

“Ми повинні просто у себе вдома прискорити процес адаптації та інтеграції до Європейського Союзу, у нас немає сумнівів у цьому. Але існують невирішені проблеми, зокрема ці олігархічні або клептократичні партії, які ще отримують фінансування з Росії”, — сказав експосол Молдови у США.

Він також зазначив, що люди Кремля діють як у Придністров’ї, так і в Гагаузії.

“Звичайно, у цьому плані нам необхідна платформа щодо Придністров’я так само, як у вас існує платформа щодо Криму. І для цього ми маємо бути готовими і навіть більше, скажімо, стратегічно планувати і скоординувати наші зусилля, тому що проблеми, які створюють із цих округів для творчої роботи з інтеграції Молдови в ЄС, вони дуже видимі. Там є конкретні спеціальні групи, які розробляють різні сценарії, які висувають своє фінансування, і які використовують будь-які неточності в роботі наших служб і публічних установ для того, щоб не дати втілитися молдовському плану стати частиною Європи. Те, що говорила Роберта Метсола, що ми частина Європи, ми частина європейської цивілізації, ми повинні бути частиною політичної Європи, повністю інтегрованими в тому плані, що не буде жодної дискримінації та диспропорцій між нашими бажаннями і нашими здібностями на європейському континенті”, — сказав Мунтяну.

Він наголосив, що зараз перед Молдовою стоїть завдання зруйнувати систему колишніх і справжніх агентів російських спецслужб, які займаються системною роботою з дестабілізації в Республіці Молдова.

Читайте також: Остаточне врегулювання придністровської проблеми політичним шляхом можливе в короткостроковій перспективі, — Фленкя

Нагадаємо, десятки тисяч жителів Молдови зібралися 21 травня в Кишиневі, щоб підтримати прагнення уряду країни до європейської інтеграції. Мітинг скликала президентка країни Мая Санду. Вона заявила, що Молдова має вступити до Євросоюзу в найближчі 7 років. Також президентка розповіла про перешкоди, через які країна не могла йти довгий час європейським шляхом. За словами Санду, після вступу до ЄС Молдова нарешті буде в безпеці.

Прямий ефір