Як уникнути мобілізації в Росії: практичні рекомендації (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Після указу президента Володимира Путіна про мобілізацію в Російській Федерації минуло два дні. За цей час влада встигла призвати щонайменше кілька тисяч людей. Водночас, за інформацією російських медіа, указ Путіна дозволяє призов на війну проти України до 1 млн осіб. При тому, що міністр оборони РФ Сергій Шойгу раніше повідомив лише про 300 тис. резервістів, передає FREEДОМ.

Часткова мобілізація почалась у Росії 21 вересня. У соціальних мережах публікують відео із сотнями призваних чоловіків по всій Російській Федерації. Найбільше новобранців набрали в Якутії, Магадані та інших містах на сході та південному сході країни.

Мобілізують у Росії ще й померлих. Працівники військкомату прийшли за чоловіком, який помер ще 2 роки тому. Про це розповіла у соцмережах сестра покійного.

Після оголошення Путіним часткової мобілізації у російських містах розпочалися акції протесту. Силовики затримали вже понад тисячу мітингувальників, багатьом видали повістки. Відомо про 16 відділів поліції, де це відбувалося: із них 15 перебувають у Москві, ще один — у Воронежі.

Одні росіяни протестують біля військкоматів, інші їх підпалюють. Так, “коктейлями Молотова” закидали військкомати в Тольятті, Нижньому Новгороді, Санкт-Петербурзі. Менш радикально налаштовані росіяни створюють чат-боти в Telegram, де інформують про те, де і коли вручають повістки.

Російські правозахисні організації оприлюднюють докладні інструкції, як уникнути мобілізації. На сьогодні найкраще рішення, кажуть правозахисники, — це виїхати з країни.

“Не варто забувати, що однією зі скріп путінської влади є корупція. Тому я чекаю на величезний сплеск корупційних злочинів, пов’язаних з діяльністю військкоматів і прикордонників. Щодо неможливості виїхати за кордон, то можна — “загубитися і в Росії”. Країна велика, до того ж штраф за порушення військового обліку становить лише від 500 до 3 тис. руб.”, — повідомив російський адвокат та правозахисник Микола Полозов.

Неявка за повісткою для уточнення документів військового обліку — це не кримінальний злочин, а адміністративне правопорушення. А ось повістку для відправлення до військ або для відправлення до місця проходження військової служби брати не варто і розписуватися про її отримання теж.

Юристи уточнюють, що повістка вважається врученою, тільки якщо її прийняла саме та людина, якій вона призначалася, і розписався в ній.

Електронні повістки, у тому числі надіслані через сервіс “Держпослуги”, не мають сили.

Повістка не дійсна, якщо у ній допущені помилки. Наприклад: немає друку організації або підпису військкома, не вказано причини виклику у військкомат.

Покарання за неявку у військкомат, згідно з новими поправками до Кримінального кодексу Російської Федерації — до 10 років позбавлення волі. Проте є й поважні причини.

Поважні причини для неявки у військкомат (за умови їхнього документального підтвердження):

  • Хвороба чи травма, пов’язані з втратою працездатності;
  • тяжкий стан здоров’я близького родича;
  • перешкода чи обставина, яка залежить від волі громадянина: стихійне лихо;
  • інші причини, які вважаються поважними призовною комісією.

Сьогодні в Росії в режимі онлайн працюють десятки правозахисних організацій. Ті, хто не хоче йти на війну, можуть отримати докладну інструкцію, як уникнути мобілізації, куди можна виїхати з Росії та інші юридичні консультації.

Щоб відмовитися від призову, громадяни РФ можуть обрати альтернативну цивільну службу, а контрактники мають право його розірвати, зазначають правозахисники.

А ось мешканцям тимчасово окупованих територій України юристи радять ховатися від військкомату. Інакше при попаданні на фронт краще здатися в полон.

Читайте також:

Одні тікають з країни, інші готові завдати собі каліцтва — як росіяни рятуються від мобілізації (ВІДЕО)

Про нові акції проти мобілізації в РФ оголосив рух “Весна” — що відомо

Не часткова, а справжня мобілізація: наслідки указу Путіна для росіян обговорюємо з експертами

Прямий ефір