Війни не виграють ППО, війни виграють наступом — думка військового історика

Григорій Тамар. Фото: Facebook

Ізраїльським військовим вдалося перехопити й знищити 99% ракет і безпілотників, запущених іранською стороною на Ізраїль під час масованої п’ятигодинної атаки 14 квітня. При цьому майже всі БпЛА було збито за межами повітряного простору країни. Про те, які засоби протиповітряної оборони (ППО) використовував Ізраїль для свого захисту і чи може Україна перейняти цей досвід і технології для своєї оборони від російської агресії, сьогодні, 16 квітня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів офіцер армії Ізраїлю у відставці, військовий історик, журналіст Григорій Тамар.

За його словами, попри масове застосування військової техніки й технологій, сучасний іранський військовий комплекс значно поступається західному.

“Сучасна іранська військова промисловість будується на трьох фундаментах. По-перше, це те, що дали іранцям ізраїльтяни в 1970-х роках. По-друге, те, що надали Ірану росіяни за останні 30 років. По-третє, це безпосередньо оригінальні іранські розробки. Але потрібно зазначити, що всі ці технології значно поступаються західним технологіям. І свідченням цьому якраз і є те, що 99% цілей, що летіли на Ізраїль, були перехоплені й знищені ізраїльськими військовими”, — розповів Тамар.

Експерт вважає, що системи протиповітряної оборони, які використовує для свого захисту Ізраїль, навряд чи будуть такими ж ефективними у війні РФ проти України.

“В Україні дуже часто говорять, що для ефективного захисту українських територій можна було б використовувати горезвісний ізраїльський “Залізний купол”. Можу відразу сказати — він Україні не допоможе. Річ у тім, що “Залізний купол” — це установка, яка призначена для зовсім іншого бойового завдання. Ця установка не збиває міжконтинентальні або балістичні ракети. Крім того, це дуже дорога установка. Тому наразі в Ізраїлі тривають дебати про її доцільність”, — уточнив офіцер армії Ізраїлю у відставці.

На думку Тамара, Україні потрібно нарощувати кількість наступальної зброї, а не оборонної.

“Може це прозвучить дещо цинічно, але Україні, щоб перемогти у війні з Росією, потрібно робити ставку не на системи ППО, а нарощувати систему ефективних атак на російській території. Такий собі фактор залякування ворога. І підвищити його потрібно до такої межі, щоб російське керівництво знало, що на кожну ракету, випущену по Україні, ви відповісте десятьма ракетами, які точно і смертельно вразять найважливіші для Росії цілі. Тільки тоді, коли в України буде наступальна зброя в потрібних для цього обсягах, можна говорити про системи ППО. Я ще раз підкреслю — ППО не виграє війни. Війни виграють наступом”, — констатував експерт.

Він зазначив, що Україні не варто переймати й політичний досвід Ізраїлю.

“Річ у тім, що Ізраїль політично дуже залежний від США. І ми не можемо дозволити собі політично реагувати на агресію з боку так, як нам би хотілося. Тому Ізраїлю довелося розвивати засоби захисту. Якби ми були не такі залежні від США, повірте, військової промисловості Ірану вже просто не існувало б”, — поділився своєю думкою Тамар.

Він також вважає, що нині Україна перебуває у вигіднішому становищі, ніж Ізраїль. Бо Ізраїль отримує підтримку тільки від одного Заходу, а Україна — не тільки Заходу, а й від більшості інших країн. Але зазначив, що військова допомога від союзників для України має непослідовний і непостійний характер.

“Підтримка Заходом України загалом неймовірно масштабна. Але вона має дуже непослідовний і непостійний характер. Я думаю, якби вона була вчасно і в тих масштабах, які потрібні, то війна вже зараз була б закінчена саме перемогою України”, — резюмував офіцер армії Ізраїлю у відставці.

Читайте також: Захист неба над Ізраїлем та Україною порівняв Бабот

Нагадаємо, через масований удар Ірану по Ізраїлю, 14 квітня відбулося засідання Ради безпеки ООН. Постійний представник Ізраїлю в ООН Гілад Ердан закликав засудити напад Тегерана і визнати іранський “Корпус вартових ісламської революції” терористичним угрупованням.

Читайте також: На Близькому Сході формується антиіранська коаліція — деталі від експерта

Прямий ефір