Конфіскація держактивів РФ і використання їх на відновлення України: який механізм запропонували в ПАРЄ (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Facebook

США спільно з країнами “Великої сімки” обговорюють варіанти передачі Києву заморожених російських активів. Як заявила міністерка фінансів Сполучених Штатів Джанет Єллен, йдеться про повну конфіскацію коштів або ж використання їх як застави. Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) закликає конфіскувати держактиви Росії і спрямувати їх на відновлення України. Рада Європи пропонує створити міжнародний компенсаційний механізм, який забезпечить розподіл цих коштів, інформує FREEДОМ.

ПАРЄ закликала створити міжнародний компенсаційний фонд. До нього держави, які заморозили російські кошти, зможуть їх передати. Необхідно також створити міжнародну комісію, яка розглядатиме претензії щодо відшкодування збитків, зафіксованих у Реєстрі, йдеться в резолюції, ухваленій ПАРЄ.

“Механізм буде наділений повноваженнями і можливостями отримувати і розглядати претензії від України та інших постраждалих сторін, як державних, так і приватних, і розподіляти відповідну компенсацію за такими претензіями згідно з погодженими на міжнародному рівні стандартами і процедурами”, — зазначив представник Албанії в ПАРЄ Лулзім Баша.

Але перед тим, як Україна отримає російські активи, має ще пройти два підготовчі етапи. Перший — арешт російських коштів. Другий — безпосередня конфіскація цих грошей. Після цього міжнародна спільнота зможе передати російські активи Україні.

“Це дуже важливо для того, щоб у майбутньому і зараз по відношенню до РФ, будь-який диктатор, будь-яка авторитарна влада розуміла, що є в міжнародному плані спеціальний механізм — арешт, конфіскація і передача постраждалій стороні активів тих країн, компаній, бізнесменів, які вирішать колись у майбутньому розпочинати війни”, — наголосив фінансово-економічний експерт Андрій Новак.

США разом із країнами G7 (“Великої сімки”) вивчають різні варіанти передачі Києву заморожених російських активів. Американська міністерка фінансів Джанет Єллен вважає, що одна з імовірних пропозицій — передача Києву державами G7 відсотків від доходів від заморожених російських коштів.

“Країни G7 єдині в тому, що ми повинні робити все можливе в рамках міжнародного права… Ми також усвідомлюємо, що причина нашої стурбованості діями Росії в Україні полягає в тому, що вона порушила міжнародне право, а ми намагаємося підтримувати міжнародну систему. Тому, коли йдеться про фінансові санкції, ми хочемо бути впевнені, що залишаємося на правильному боці. Але також хочемо зробити все можливе, щоб Росія понесла відповідальність за ту жахливу шкоду, яку вона завдала”, — сказав канцлер казначейства Великої Британії Джеремі Гант у коментарі виданню Politico.

Як пояснив Новак, дії міжнародної спільноти в цій ситуації виправдані.

“Навіть коли форс-мажор найвищого рівня, яким є війна, країни Заходу однаково, навіть по відношенню до агресора, до терористичних організацій, йдуть за міжнародно прийнятими правовими механізмами. І це правильно. Чому? Тому що це унеможливить повернення цієї ситуації з будь-якої причини назад”, — акцентував експерт.

Країни G7 як ніколи близькі до консенсусу щодо використання заморожених активів Росії, пише Тhe Telegraph. Виступаючи в парламенті, міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон зазначив, що близько 300 млрд дол. заморожених активів Російської Федерації допоможуть закрити частину українських потреб.

Читайте також: Історична резолюція ПАРЄ: можливість відновлення України коштом російських активів проаналізували експерти

Нагадаємо, одна з найважливіших тем весняної сесії ПАРЄ — це відновлення України коштом російських заморожених активів. Процес цей просувається дуже активно, й він незворотній, розповіла глава української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева. Підтримка України в цьому напрямку одноголосна.

Прямий ефір