“Усе буде культура, і все буде Україна”: досягнення культурного фронту в період війни перелічив міністр Ткаченко

VI Міжнародний форум "Креативна Україна: Сила стійкості". Фото: uatv.ua

Війна — це не тільки виклики, а й нові можливості. Це стосується і культурної сфери України. Про це сьогодні, 7 грудня, під час VI Міжнародного форуму “Креативна Україна: Сила стійкості” повідомив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, інформує FREEДОМ.

“Війна вплинула на креативні індустрії. Через війну втрати недоотриманого доходу становлять понад 15 млрд дол. Це дуже велика цифра. У креативних індустріях падіння задекларованих доходів — понад 63%”, — повідомив Ткаченко.

Міністр зазначив, що зараз за кордоном перебувають лише 20% українців. Більшість залишаються в країні попри війну.

“Я постійно своїм колегам на Заході кажу, що якщо ви хочете підтримувати креативні індустрії, розвивати колаборації або підтримати українську культуру, підтримуйте тут — в Україні. Це люди, які продовжують залишатися в Україні, які продовжують тут працювати. Для нас надзвичайно важливо зберегти ці таланти”, — сказав він.

У зв’язку з війною культурна, креативна індустрії України опинилася перед низкою викликів.

“Це згортання діяльності, відтік талантів, депрофесіоналізація, тому що люди часто змушені шукати собі іншу роботу. Це інфляція, ресурсна криза та обмежена спроможність експортного потенціалу”, — перелічив Ткаченко.

Але крім викликів є й можливості. І креативний фронт продовжує свою діяльність, активно працює і всередині України, й за кордоном, нарощує експорт. Розвивається формат колаборації українських і зарубіжних колективів.

“Які основні пріоритети перед нами стоять? Це зайняті особи. Нам важливо стимулювати і знаходити можливість оновлювати або розвивати виробництво, залучаючи, зокрема, і кошти міжнародних організацій, зокрема, через такі інституції як Український інститут книги та Український культурний фонд. А також підвищити експортні можливості”, — додав міністр.

Він перелічив основні досягнення культурної сфери за період війни:

  • проведено понад 650 культурних акцій у країнах Європи та на інших континентах;
  • представлено 100 концертних національних закладів і художніх колективів;
  • від співпраці з Російською Федерацією відмовилися 100 міжнародних організацій;
  • вийшло понад 400 600 годин об’єднаного марафону російською мовою на телеканалі іномовлення FREEДОМ, який доносить позицію України до закордонних глядачів;
  • у 20 країнах світу видано 500 000 примірників книг українською мовою для українців. Українські книжкові полиці з’явилися у 20 бібліотеках світу. Понад 1 млн книжок від видавництв було роздано дітям.

“На зустрічі, яка відбувалася в Брюсселі, ми запропонували креативний підхід для міністрів культури [країн Євросоюзу], а саме — акумулювати по 1% бюджетів міністерств культури європейських країн щороку впродовж 2023-2026 років для допомоги українській культурі та мистецтву. Переважно ці кошти можуть надходити як напряму, так і через Український культурний фонд та Український інститут книги. Ми працюємо над цим. І позитивна реакція вже є”, — розповів Олександр Ткаченко.

Але підтримка — це не лише грошові вливання, це й колаборації.

“Kalush переміг на Євробаченні-2022. Ми проводитимемо Євробачення-2023, але, на жаль, не в Україні, проте з суттєвим сегментом присутності України в Ліверпулі. І ця картинка має нас надихнути. Ми переконані, що все буде культура, і все буде Україна”, — резюмував міністр.

Читайте також: Україна — не Росія: у Києві стартував форум “Креативна Україна” (ВІДЕО)

Нагадаємо, 7 грудня в Києві стартував VI Міжнародний форум “Креативна Україна: Сила стійкості”. Протягом двох днів представники урядів України, Польщі, Литви, народні депутати, експерти та журналісти разом шукатимуть відповіді на запитання — як розвивати українську культуру в дні повномасштабного вторгнення російських військ і якою має бути креативна сфера після закінчення бойових дій.

Прямий ефір