Україна — не Росія: у Києві стартував форум “Креативна Україна” (ВІДЕО)

Сьогодні, 7 грудня, у Києві стартував VI Міжнародний форум “Креативна Україна: Сила стійкості”. Протягом двох днів представники урядів України, Польщі, Литви, народні депутати, експерти та журналісти разом шукатимуть відповіді на питання — як розвивати українську культуру в дні повномасштабного вторгнення російських військ і якою має бути креативна сфера після закінчення бойових дій, повідомляє FREEДОМ.

Понад 1100 об’єктів культурної інфраструктури та 500 пам’яток і меморіалів за більш ніж 9 місяців повномасштабної війни були зруйновані або пошкоджені російською армією. Про це на форумі заявив міністр культури України Олександр Ткаченко.

Також за словами міністра, збитки для креативної індустрії з 24 лютого становлять понад 15 млрд дол. Однак сфера продовжує розвиватися — не виїхали за кордон і залишилися працювати в Україні понад 80% співробітників культурної сфери.

“Попри війну, варто згуртовуватися, спілкуватися, знаходити варіанти того, як ми далі продовжуватимемо жити, боротися і працювати. З огляду на війну, втрати та недоотримані доходи становлять понад 15 млрд дол. Це дуже велика цифра. Падіння задекларованих доходів у креативних індустріях — понад 63%, це дуже багато. Я постійно своїм колегам на Заході кажу: якщо ви хочете підтримувати креативні індустрії, розвивати колаборації або підтримувати українську культуру — підтримайте їх тут, в Україні, тих, хто продовжує тут працювати”, — сказав Ткаченко.

У форматі онлайн взяла участь у форумі перша леді України. Як зазначила Олена Зеленська, з 24 лютого в бібліотеках 20 країн вдалося поповнити полиці українською літературою. У планах — будівництво в країнах-парнерах центрів української культури.

“Зараз до України прикута увага всього світу, на жаль, через війну. Але ми не повинні втратити свій шанс, і ми за ці місяці вже маємо інтерес [до України], і цей інтерес потрібно підвищувати, посилювати. Як кажуть англійці, потрібно користуватися моментом. Люди у світі починають відрізняти українську культуру від російської, з якою нас раніше плутали. І ми маємо продовжувати цю роботу”, — наголосила Олена Зеленська.

Готові підтримувати Україну та українську культуру в дні війни та після закінчення бойових дій — такі тези лунають від представників європейської дипломатії під час форуму.

“Україна — не Росія, а біле — не чорне. Слово “паляниця” стало відмінною рисою нас від них. І українська культура відрізняється від російської, і ми бачимо цю різницю. І я хочу висловити підтримку всього народу, всієї України. І я вірю, що вона стане кращою версією самої себе”, — упевнений голова представництва Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас.

Міжнародні партнери готові допомагати українській культурі й фінансово. На форумі анонсували кілька програм підтримки креативної сфери.

Прямий ефір