Україна та світ уже готові побачити Путіна на лаві підсудних – юрист

У міжнародної спільноти є всі шанси побачити президента РФ та його підлеглих як підсудних за злочини, які вони скоїли в Україні. Таку думку висловив директор Українського інституту морського права та безпеки Богдан Устименко під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

– Чи побачить колись світ російського президента Володимира Путіна на лаві підсудних?

– Я спробую відповісти вам як юрист, без емоцій. Ну, по-перше, хотілося б нагадати, що 27 лютого цього року Верховна Рада України звернулася до Організації Об’єднаних Націй із проханням утворити міжнародний трибунал. Мета цього трибуналу – кримінальне переслідування політичного режиму Російської Федерації. Це перший блок питань. Другий блок – Міжнародний кримінальний суд, який розпочав своє офіційне розслідування щодо тих злочинів, які вчиняє Російська Федерація на території України. Тому, загалом, є всі шанси, що винні будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.

– Чи можете навести кілька прикладів, які знає сучасна історія?

– Наприклад, 1993 року було створено Міжнародний трибунал, який стосувався території колишньої Югославії та злочинів, які там скоїв колишній політичний режим. А 1994 року було створено також міжнародний кримінальний суд у Руанді. Причому один та інший трибунали діяли доволі успішно. У 1994 році було створено спеціальну в’язницю для таких міжнародних злочинців. Ця в’язниця функціонує й дотепер. До того ж, деякі з підсудних, які фігурували у кримінальних провадженнях, які були сторонами цих кримінальних проваджень, отримали довічні терміни. Тобто міжнародне правосуддя саме в цьому контексті влаштоване таким чином, що смертної кари немає, але водночас є покарання – довічне позбавлення волі. До того ж, засуджені сидять у спеціально створеній в’язниці, що в Гаазі (Нідерланди).

– Хто з учасників воєнних злочинів має шанс уникнути покарання у міжнародному трибуналі?

– Винними у злочинах проти людства, геноциду, у порушеннях правил ведення війни визнають не лише людей, які віддавали злочинні накази, а й тих, які сприяли цьому, а також сприяли виконанню цих наказів. Також винні самі виконавці таких злочинних наказів. І той факт, що людина лише виконувала, а не вимагала виконання наказу або не наказувала, – це лише обставина, що пом’якшує провину. Це не звільняє від кримінальної відповідальності.

Тобто з огляду на ситуацію в Україні, ми можемо очікувати, що до кримінальної відповідальності буде притягнуто не лише членів політичного режиму, а й осіб, які безпосередньо виконували ці накази. У справі Югославії ми знаємо, що було залучено воєначальників і старших офіцерів, які виконували накази колишнього політичного керівництва цієї країни.

– Чи можуть російські військовополонені, які зараз потрапляють до рук Збройних сил України, стати ключовими свідками в обвинувальному процесі проти керівництва Російської Федерації?

– Ви знаєте, я вважаю, що нинішнє політичне керівництво країни-агресора наговорило достатньо, щоб притягти їх до кримінальної відповідальності за злочини, скоєні на території України. Свідчення військовополонених будуть додатковими доказами того, що загалом весь світ і так знає.

Нагадаємо, політичний та економічний експерт Валерій Клочок під час марафону FreeДОМ на телеканалі UA прокоментував, чому одні країни використовують енергетичні санкції більше, а інші менше. За його словами, лідери країн, для яких важлива соціальна складова, керуються особистими інтересами у врегулюванні цін на енергоресурси для своїх громадян.

Посол України Сергій Кислиця – Радбезу ООН: Після провалу бліцкригу війська РФ перейшли до плану “Б

Російський соціолог та публіцист Ігор Ейдман вважає, що переговори України з путінською Росією найближчим часом не приведуть до справжнього миру

Читайте такожполіттехнолог Борис Тізенгаузен під час марафону FreeДОМ на телеканалі UA висловив думку, що країни, які вже відчули на собі тиск Росії, мають допомагати Україні домогтися від Заходу закриття неба або отримання зброї, якою українська армія зможе самостійно убезпечити мирне населення.

Прямий ефір