Україна на порядку денному нового уряду Великої Британії — деталі від посла Пристайка

Вадим Пристайко. Фото: uatv.ua

Як Україна вибудовує відносини із новим урядом Великої Британії. Коли чекатиме візит до Києва прем’єр-міністерки Сполученого Королівства Ліз Трасс. І якою буде політика Лондона щодо Києва. Про це в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу FREEДOM говоримо із послом України у Великій Британії Вадимом Пристайком.

Інтерв’ю веде Олексій Мацука.

— Як у посольства України вибудовуються стосунки з новим урядом у Великій Британії?

— Я розумію певну стурбованість в Україні, зважаючи на традиційні теплі зв’язки, які були у Бориса Джонсона.

Але хочу сказати, що переважна більшість тих людей, які були в уряді попереднього прем’єра, залишилася. І нова прем’єр-міністерка Ліз Трасс теж була міністеркою закордонних справ в уряді Джонсона.

Ми не відчуваємо якихось змін. Крім того, ми говоримо, яким чином стартувати з тієї позиції, на якій був уряд Бориса Джонсона, і дати ще більший результат.

Ми очікуємо найближчим часом візиту прем’єр-міністерки до України. Вона про це заявила з перших днів. Смерть королеви Єлизавети II внесла певні зміни. Але найближчим часом, гадаю, українці побачать прем’єр-міністерку в Україні та зможуть поставити теж запитання, якою тепер буде політика Британії до України.

Не буде великим перебільшенням сказати, що Велика Британія є серед перших країн, які просувають наші інтереси. Це не залежить від уряду, якій приходить до влади. Бо тут всі партії підтримують Україну. Є декілька людей, які заради власних інтересів намагаються щось говорити. Але це не є загальним трендом по всій Британії.

Усі політичні сили, компанії та приватні особи просувають одну і ту саму тезу — Україна має перемогти в цій війні.

Тому що це дасть змогу відстояти світовий порядок, це дасть змогу зберегти життя українців.

І загалом Британія, яка сама вступила у війну проти нацистської Німеччини, чекала багато років, поки їм дали допомогу. Вони якраз почувають себе в певному сенсі українцями, які попри масштабну загрозу Росії вступили сміливо зараз в бій, а не очікують, коли всі інші прийдуть і допоможуть. Це відчуття спільності якраз і є основою підтримки з боку Британії.

Тут з основних трендів допомоги Україні — це економічна, політична, фінансова підтримка і надання зброї.

— В Україні є таке поняття: Україна своїх не залишає. Це стосується окупованих і деокупованих територій. Україна організує евакуацію людей з небезпечних зон, повертає території, повертає людям усі сервіси, які були до того. А ви можете описати тезу “Україна своїх не залишає” щодо тих українців, які є сьогодні перебувають у Великій Британії?

— Приблизно 110 тис. наших співвітчизників досягли берегів цього острова. І загалом всі вони під’єднані до медичної системи, діти пішли до школи, студенти змогли продовжувати навчання. Більше ніж 40% людей знайшли собі роботу.

Тобто українці доводять, що вони не розраховують сидіти на шиї у держави, вони самі знаходять собі чесною працею можливість продовжити тут перебувати.

Взагалі велика кількість британських родин приймають у себе українців, ми вдячні кожній з цих родин.

— А чи відчуваються ще у Британії залишки російських агентів впливу?

— Дискусія щодо брудних російських коштів у лондонському світі фінансів, інститутів, банках, біржах тощо була ще задовго до російсько-українського конфлікту. І британська сторона сама розуміла, що ці кошти, ці олігархи — це все дуже шкодить самій системі. Зараз дискусій я не бачу, і [російського] впливу не бачу.

Крім того, навіть усі, хто могли б відстоювати наративи політичні, інформаційні… Британське суспільство виліковує в собі ці проблеми. Вони знають приклади європейських держав щодо постачання газу, як Росія притягує їх до себе, тримає на короткому повідку. Британія розв’язала це питання. Попри те, що ціни зростають, але безпосередньої залежності від Росії в них немає.

— А як щодо арештів коштів підсанкційних російських персон та компаній, і головне — щодо їхньої передачі Україні.

— Британія — одна з тих країн, яка має стародавнє право, яке захищає право власності. І тому тут кожна така справа має бути десять разів перевірена та ухвалено законодавче рішення, судове рішення, щоб потім не віддавати гроші назад.

Що робить зараз Британія. Зважаючи на те, що санкції перебувають на стику традиційного права і того, що зараз диктує сучасність, вони намагаються внести зміни до законодавства, яке дозволить банкам арештовувати та забирати ці гроші. Багато банків арештовували ці кошти. Не так багато цих коштів забрано назавжди для, наприклад, передання Україні.

Читайте також: Нова Ангела Меркель для Європи: про прем’єрку Британії Ліз Трасс говоримо з головним редактором Kyiv Post

Прямий ефір