Убивства, тортури, позбавлення волі жителів стали нормою на окупованій Росією території України, — правозахисник

Ілюстративне фото: pixabay.com

На тимчасово окупованих Росією територіях України (ТОТ) немає жодного правового поля, коїться беззаконня. Російські загарбники бояться проукраїнськи налаштованих жителів, тому їх ліквідують. Тисячі російських силовиків там залякують місцеве населення. Про це сьогодні, 20 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки, засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський.

“10 років тому вбивства були поодинокі, але вони були. Згадаймо, 10 років тому депутата Горлівської міськради Рибака було вбито російськими бойовиками за те, що не давав знімати український прапор із міської ради. А зараз убивства, за 10 років, на окупованій території стали нормою. Людину можуть просто вбити. Там окупаційних органів купа: Росгвардія, Генпрокуратура, військова поліція Міністерства оборони, ФСБ, просто Нацгвардія, купа військових підрозділів, прикордонники Федеральної служби безпеки окупанта. Усі ці перелічені органи окупанта — це тисячі людей, вони там займаються тільки тим, що залякують місцеве населення”, — сказав він.

Їхній інструментарій, за словами правозахисника, — доноси і обшуки. На ТОТ створена система доносів.

“Людина може взагалі нікого не чіпати, у неї є якийсь грошовий запас, на неї робиться донос, і до неї приходять силові органи окупанта, один із, і все. У людини все забирають, її звинувачують, саджають до в’язниці і все. Людину можуть викрасти і вбити. У мене був такий випадок у практиці неодноразово. Коли людина працювала, таких людей називають міняйлами, він міняв гроші, з цього жив на окупованій території, і раз у нього працівник так званої “народної міліції” замовив чи то 10, чи то 15 тис. дол., щоб купити. Він ці гроші із собою взяв, поїхав на угоду, більше його ніхто не бачив. Потім тільки через камери побачили, що він поїхав на своїй машині. А потім цю машину до будинку привіз невідомий чоловік. Людину просто вбили, і все”, — розповів Лисянський.

Він акцентував, що на ТОТ немає жодного правового закону.

“Людина може пропасти, її можуть просто вбити, можуть посадити до в’язниці і там катувати і калічити. Це все на сьогодні норма. Найстрашніше те, що стосується проукраїнськи налаштованого населення. Тому що те, що я говорив вище, це, скажімо так, для людей, які не висловлюють яскраво свою політичну позицію. Людину, яка відмовилася брати паспорт, можуть ламати не тільки морально, фізично, її будуть всіляко принижувати для того, щоб вона змінила свою позицію. Для окупанта найстрашніше — це проукраїнськи налаштована людина. Для того, щоб зламати її психіку, вони використовують найрізноманітніші жахливі методи. Я навіть в ефірі про них не хочу говорити”, — каже Павло Лисянський.

Читайте також: Для Кремля не існує поняття “мирні” — знищуються всі люди з проукраїнською позицією, — правозахисник

Нагадаємо, як повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України (ГУР МОУ), російські загарбники блокують трансляцію українських медіа на ТОТ. Аби забезпечити поле діяльності для кремлівських пропагандистів перед псевдовиборами, окупаційні “адміністрації” прагнуть у кожну оселю провести російське супутникове телебачення. А ще розширюють мережу російського мобільного зв’язку. У 2023-2024 роках на тимчасово окупованій Росією території частини Донецької області встановили 700 базових станцій, а в Херсонській — понад 200.

Прямий ефір