У деокупованому Лимані Донецької області будинки підключають до подачі газу: як місцеві зустрічатимуть зиму (ВІДЕО)

Альона Грамова. Скріншот: uatv.ua

48 населених пунктів Донецької області рік тому були деокуповані українськими Силами оборони. Майже половина з них розташована в Лиманській громаді. Про це сьогодні, 16 вересня, розповіла військова кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.

Після себе російські війська залишили розруху і руїни, але поступово регіон відновлюється і повертається до нормального життя. Приміром, у Лимані, який уже повністю розміновано, будинки місцевих жителів почали підключати до подачі газу. 

80%, — саме така цифра зруйнованої міської інфраструктури у звільненому восени 2022 року Лимані. 

Наслідки “русского мира” тут можна побачити на кожному кроці, однак попри це, місто продовжує жити. Минулого року тут відновили електропостачання, а у 2023 році вже сотні людей готуються зустріти зиму з газом. 

У своєму будинку мешканка Лиману Надія ще не встигла навести лад. Лише нещодавно жінка відремонтувала посічений осколками російських снарядів дах. Це забезпечить житло теплом. Тепер же вирішено й основну проблему перед зимою — будинок підключили до газопостачання. 

“Вісім місяців готували посеред двору. Будинок у мене — газифікований. Але не було ні газу, ні дров. Кожну тріску, будь-яке полінце по розбитих хатах збирали”, — розповідає жінка.

Минула зима складно далася жителям Лиману. Місто хоч і звільнили від загарбників, але за чотири місяці атаками російської армії повністю знищено критичну інфраструктуру. Обігріватися доводилося буржуйками, а готувати на вогнищах. 

Восени минулого року — у громаді почали відновлювати 9-кілометровий газопровід. Комунікації були під землею, тому вони мало постраждали від обстрілів. Але більшу частину часу зайняло розмінування прилеглих територій. 

“У нас була ділянка, яка йшла через лісовий масив. Вона в районі кілометра була, але цей кілометр ми обстежували в районі чотирьох годин, тому що це, по-перше, насадження всі. Там сапери знаходили і розтяжки, і міни”, — каже виконувач обов’язків начальника Лиманської дільниці АТ “Донецькоблгаз” Андрій Триньов.

Лиман був практично весь газифікований до повномасштабного вторгнення. Тут налічувалося майже 10 тис. абонентів. Зараз же в місті проживає близько третини місцевих жителів. Проте роботи з відновлення газифікації тривають. 

“Осколкові пошкодження скрізь, це те, з чим ми боремося постійно, — пошкодження повітряного газопроводу, він дуже і дуже побитий”, — пояснює Тріньов.

Безкоштовно проводять і заміну газових лічильників. Велика частина з яких була розбита снарядами.

“Дуже багато роботи, а зараз ще пускаємо газ. І це дуже добре, що пускаємо газ, далі й далі будемо працювати”, — наголошує операторка електронно-обчислювальних машин Лиманської дільниці АТ “Донецькоблгаз” Вікторія Голікова.

Газопостачання відновили вже в більш ніж 400 будинках. У планах газової компанії забезпечити газом не тільки Лиман. Такі роботи необхідно провести до початку холодів і в сусідніх населених пунктах громади, які також сильно постраждали від російських окупантів.

Читайте також: Українські прикордонники пройшли навчання на нових катерах берегової охорони у США (ВІДЕО)

Прямий ефір