Трускавець 2.0: трансформацію фракції “Слуга народу” аналізує шефредактор телеканалів “Дом” та UA Олексій Мацука

Скрін із відео

1-2 жовтня відбулося виїзне засідання парламентської фракції “Слуга народу”. Воно відбувалося у готелі Rixos у Трускавці, де у 2019 році, щойно обрані, народні депутати знайомилися з основами парламентаризму.

Крім депутатів у зборах взяли участь міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, генеральна прокурорка Ірина Венедіктова.

З’їзд відвідав також президент України Володимир Зеленський. Він взяв активну участь в обговореннях порядку, який запропонували депутати “Слуги народу”. Зокрема говорили про План трансформації України, який раніше презентували в США.

“Проєкт трансформації України – або трансформації інститутів та економіки України, на мою думку, більш правильно звучить. Усі депутати були розбиті на 8 кластерів: від інфраструктури до освіти, до різних цінностей, оборонні проєкти, і трохи попрацювали. Цей проєкт повинен бути напрацьований глибше… Окрема річ – Донбас, тема тут є, тому що багато інвесторів стурбовані тим, що у нас на Сході – війна, і їх потрібно постійно привозити, показувати, що це частинка нашої території… Для чого ми будуємо інфраструктуру на Донбасі потужну? Щоби привезти туди інвесторів і щоб люди, передусім люди Донбасу, бачили, що про них думають”, – розповів Зеленський на підсумковій пресконференції.

Для телеканалів “Дом” та UA захід у Трускавці висвітлював шефредактор Олексій Мацука. У програмі “Украина на самом деле” він поділився своїм аналізом події, спостереженнями про зміни депутатів “Слуги народу” та представив спеціальний репортаж про залаштунки виїзного засідання.

Ведучий програми – Денис Похила.

– У чому знаковість Трускавця 2.0 для української політики, Української держави?

– Це вже другий захід “Слуг народу” в Трускавці. У 2019 році сюди приїхали депутати, яких вперше обрали, – партія, яка виявилася раптом монобільшістю в парламенті, вирішила провести для них навчання. Логічний крок, тому що багато депутатів прийшли на новій хвилі й багато процедур щодо регламенту потрібно було вивчати. Логічно зробити таку зустріч у якомусь місці в обмеженому часі та просторі.

Сьогодні це вже не було навчанням. Я спостерігав за депутатами через два роки, чи відбувається у них якийсь прогрес. Зрозуміло, ми можемо спостерігати за їхніми реєстраційними картками в парламенті тощо, але загалом ми з колегами тестували їхні відповіді на наші запитання, як вони трималися за жорстких тем тощо. І я можу сказати, що у депутатів помітні певні зміни у риториці.

Також помітно, що змінилася методологія цієї зустрічі. Ми бачили, що це було вже не навчання. Радник глави Офісу президента Тимофій Милованов запропонував групі депутатів розбитися на 8 тематичних підгруп. Це цікава практика, коли ви можете зібратися та обговорити.

У готелі Rixos було багато мешканців, які приїхали до Трускавця “на води”. Але партійний захід проходив ізольовано від відпочивальників, на другому поверсі готелю. На першому поверсі в лобі-барі були якісь неформальні зустрічі, журналісти, зрозуміло, “полювали” по п’ятах за кожним і кожною. Але все було досить відкрито.

Уявити собі подібні заходи кілька років тому, десять років тому – було би складно, тому що депутати боялися тоді бути такими відкритими.

Зараз цього страху начебто менше. Вони більше йдуть на конект, легко пояснюють свою позицію, не бояться наслідків. Це якось стало більш живим, і, власне, парламентаризм дійсно в якомусь сенсі перезавантажився. Тому що те, що ми бачили раніше, – наприклад, це “зашиті”, закриті плащами, піджаками та краватками депутати. А зараз атмосфера не була настільки формальною, було місце і для якихось неформальних речей.

– Навіть ігрові приставки, якщо не помиляюся, були.

– Так. Мені, як політичному журналісту, не дуже звично, коли я бачу такий “непідкупольний” формат. Але загалом такий дух часу. Приходять нові покоління, вже дуже багато молодих депутатів, які народилися наприкінці 80-х – початку 90-х.

Окремо, я думаю, варто сказати про лінію президента, який відвідав цей захід. Його риторика була зрозумілою, і очікування він озвучував кожному із членів парламентської фракції.

Міністрів було досить багато. Вони, до речі, приїхали у вихідний день, в суботу, щоб уникнути бюрократичної тяганини з відрядженнями. Тобто у вихідний день, на відміну від буденного робочого дня, ви можете самостійно куди завгодно пересуватися, така вимога закону. Проте міністри прибули. Це непоганий формат.

Я написав пост у Facebook про синхронізацію [дій усіх інститутів влади у реформах]. Там хтось говорить: “Синхронізація – це поганий знак”, що нібито у нас гілки влади від’єднані одна від одної. Вони й насправді від’єднані – законодавча, виконавча, судова – зрозуміло, це все різні гілки влади.

Але коли відбуваються реформи в країні, коли ми говоримо про необхідність реінтеграції… Знаєте, я, як переселенець, постійно тисну в точку необхідності мирного процесу реінтеграції Донбасу та Криму. Я бачу, наскільки бувають розсинхронізовані дії міністерств. Коли був Порошенко президентом, Адміністрація президента та депутати – “хто в ліс, хто по дрова” просто було. І всі скаржилися: де ж державна стратегія?

– На полях партійного форуму журналісти попросили Володимира Зеленського оцінити свою діяльність на посаді президента. І він поставив собі 7-8 балів за 12-бальною системою…

– Мені здається, він скромно себе оцінив, бо прогрес очевидно наявний із різних треків: це й Донбас, це й відведення військ, це й удосконалення наших контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ). Це й перезавантаження Кабміну, до речі, – ось уже другий прем’єрміністр.

Це – не страх вносити якісь контраверсійні зміни, як-от закон про деолігархізацію, запит на який існує в суспільстві досить давно.

Так, можна сперечатися про механізми, підходи, методології, але загалом воля до того, що нам потрібно навести лад із впливом олігархів на наше повсякденне життя, на економічне життя, цей запит існує. Це природно. І природно також те, що існують агенти впливу олігархів та інше.

Тому в цьому разі ми побачили в останніх уже відповідях президента досить адекватну самооцінку.

– Олексій активно висвітлював нараду в Трускавці на телеканалі “Дом”, і до уваги нашої аудиторії – спеціальний репортаж із Трускавця, до якого увійшли ексклюзивні кадри залаштунків партійного заходу.

Прямий ефір