“Свободу Навальному”: у 80 містах світу відбуваються акції на підтримку російського опозиційного політика (ВІДЕО)

Олексій Навальний. Фото: Интерфакс

21 і 22 січня 2023 року в усьому світі відбуваються акції на підтримку російського опозиціонера Олексія Навального та інших політичних в’язнів. Їх організували антивоєнні та демократичні спільноти росіян, які виїхали з країни. Мітингувальники хочуть домогтися звільнення політика. Серед вимог — і припинення війни в Україні, інформує FREEДОМ.

Заходи, присвячені дворіччю повернення опозиційного політика Олексія Навального до Росії та його арешту, відбуваються більш ніж у 80 містах 30 країн світу. Серед них — США, Велика Британія, Франція, Німеччина, Канада, Аргентина, Португалія, Японія, Південна Корея.

“У другу річницю арешту Олексія Навального ми продовжуємо вимагати свободу Навальному, свободу політв’язням, свободу слова, зупинити репресії в Росії, зупинити війну в Україні”, — кажуть учасники акції “Свободу Навальному”.

Олексій Навальний повернувся в Росію з Німеччини, де він лікувався після отруєння, 17 січня 2021 року. Проти нього відкрили кілька кримінальних проваджень і відправили за ґрати. Ув’язнення опозиціонера спровокувало хвилю протестів. Загальна кількість мітингувальників у Росії тоді становила від 110 до 300 тис. осіб. Але всі протестні акції 2021-го провалилися.

“У другу річницю повернення Олексія в Росію запустили міжнародну кампанію “Свободу Навальному”. Уже близько 20 тис. осіб там зареєструвалися з усього світу, і вже люди щось роблять у соцмережах, петиції підписують. Ціла низка відомих політиків приєдналася. І, загалом, зараз перша стадія саме така — інформаційно-медійна — розповісти всім про Олексія”, — пояснює президент Anti-Corruption Foundation Леонід Волков.

Аналітики вважають, що поширення протестів на територію Росії чекати не варто.

“У Росії зараз ти не можеш навіть покласти квіти до пам’ятника Лесі Українці. Здавалося б, що поганого? А вже не можна! Уже за це людей “замітають”. Тому успіх західних протестів не створить хвилю мітингів у Росії. Мітинги в Росії матимуть господарський характер — коли громадяни збідніють, вони почнуть протестувати проти голоду, а заодно і проти війни, яка принесла їм цей голод”, — сказав у коментарі виданню Deutsche Welle російський політолог Дмитро Орєшкін.

З червня 2022 року Олексій Навальний перебуває у виправній колонії №6 суворого режиму в Покрові Володимирської області й зазнає тиску з боку адміністрації. Оголошуючи про запуск кампанії на підтримку Навального, його прессекретарка Кіра Ярмиш заявила, що “поки до Олексія прикута увага громадськості, він хоча б у відносній безпеці”.

Приводом для тривоги правозахисників і прихильників опозиціонера в останні тижні стало його здоров’я. 9 січня стало відомо, що Навальний перебуває у штрафному ізоляторі з лихоманкою, кашлем і температурою. Йому не передають ліків і не госпіталізують. Вірусом, на думку самого Навального, його заразив співкамерник.

“Уявіть, що вас закрили в клітці 2х3 метри, підсадили вже хвору людину, щоб ви сильніше застудилися, щоб на застуду наклався грип, будять о 6 ранку і цілий день не дозволяють лягати, хоча у вас висока температура. Я звернуся до адміністрації та лікарського персоналу виправної колонії №6. Ви люди взагалі? Адже вас удома з роботи чекають батьки, діти. Що у вас відбувається в голові, як ви живете, радіючи, що навмисне заразили людину, не лікуєте її, не передаєте ліки?” — написала Юлія Навальна, дружина Олексія Навального, в Instagram.

Його соратники впевнені, що фізичний і психологічний тиск на політика чинять цілеспрямовано, щоб залякати, зломити та позбавити бажання продовжувати опір. Лефортовський суд Москви засудив Олексія Навального до дев’яти років колонії суворого режиму й оштрафував на 1,2 млн руб. за шахрайство в особливо великому розмірі та неповагу до суду. Після вироку минуло півтора року.

Читайте також: Олексій Навальний — головний опозиційний політик Росії, — правозахисник

Прямий ефір