Схрони в колишніх місцях дислокації солдатів РФ, заряджені ВОГи у мирних містах: як працюють кінологи на Донеччині (ВІДЕО)

Скриншот: uatv.ua

Лише цього року за допомогою службових собак на Донеччині виявили близько 200 боєприпасів. У містах Святогірськ та Лиман, які були деокуповані Збройними силами України, чотирилапі помічники кінологів знаходили заряджені боєприпаси для гранатометів, так звані ВОГи (від рос. выстрел осколочный гранатометный — постріл осколковий гранатометний). Серед службових собак, які допомагають підтримувати правопорядок у регіоні, — 5-річний лабрадор Айра. Минулого року вона отримала нагороду як найкращий собака Національної поліції України, повідомляє FREEДОМ.

Айру було евакуйовано з тимчасово окупованого Маріуполя. На службу до поліції її взяли цуценям. Кінолог Єгор Геледчак отримав цю собаку 2018 року, щойно прийшов до лав Нацполіції.

Він теж родом із Маріуполя. Через повномасштабне вторгнення Росії та блокаду міста втратив будинок. Евакуювався разом із Айрою. Наразі кінолог та його помічниця несуть службу в Донецькій області — перевіряють транспорт на блокпостах.

“Коли розпочалася війна, то робота трохи змінилася, більше спрямована на пошук диверсійних груп: перевірка транспорту на наявність зброї та вибухонебезпечних речовин. Це й обшуки на деокупованих територіях. Ми оглядаємо приміщення, де жили солдати Російської Федерації, знаходимо схованки, які вони залишили по собі. Щодня якісь знахідки. У підлозі схованки зі зброєю, закопані — їх дуже багато зараз”, — розповідає про специфіку роботи старший інспектор кінологічної служби Головного управління Національної поліції України в Донецькій області Єгор Геледчак.

Сьогодні кінологічна служба на Донеччині має 16 службових собак. Щодня на роботу виходять 10. Їх ділять на кілька категорій: ті, які шукають наркотичні речовини, зброю та вибухівку, а також ті, які шукають людей.

Винагорода за роботу для Айри, як розповідає Єгор, іграшка — помаранчевий м’ячик. Вона отримує його після того, як знаходить вибухонебезпечний предмет або виконує команду.

“Вона була нагороджена у Києві 2022 року у вересні як найкращий собака Національної поліції України. Вона посіла перше місце, здобула нагороду за те, що брала участь у деокупації Донецької області, тобто вона вже працювала у містах Святогірськ та Лиман. Було багато випадків, коли вона знаходила вибухонебезпечні речовини. Був випадок, коли за маршрутом прямування колони, в яку ми входили разом із вибухотехніками, знайшли міну, що була на дорозі. Колона нормально пройшла, тому що ця собака знайшла міну. Це була міна-пелюстка, яка залишилася після розмінування території на дорозі, була зеленого кольору, забарвлення її маскувало”, — розповідає Єгор Геледчак.

Нюх Айри допомагає безпомилково дізнатися, де розташований вибухонебезпечний предмет. Собака знаходить його і завмирає.

“За 2022 рік за допомогою службових собак було знайдено 10 одиниць зброї, кілька тисяч набоїв та близько 900 вибухонебезпечних предметів. Уже цього року знайдено дві одиниці зброї та дві сотні боєприпасів. Також службові собаки часто-густо і у Святогірську, і в Лимані знаходили ВОГи. ВОГ вже перебував у зарядженому стані, і службовий собака відразу його знаходив. І ми викликали вибухотехнічну службу”, — прокоментував начальник кінологічного центру ГУ НП у Донецькій області Леонід Котов.

На Донеччині зараз діють десятки блокпостів. Робота кінологів на них полягає в огляді всього транспорту, що проїжджає. Завдання — не допустити перевезення заборонених предметів та речовин.


Читайте також: Собаки допомагають розміновувати Донецьку область — історія лабрадора на ім’я Кіра (ВІДЕО)
Прямий ефір