Що прискорить передачу Україні заморожених російських активів — розбір Рейтеровича

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Європейські країни, які вважають за правильну передачу Україні заморожених російських активів, хочуть мати повні гарантії юридичного характеру, щоб захиститися від позовів з боку РФ. Таку думку сьогодні, 17 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.

“Розумієте, багато країн готові це зробити й вони вважають це правильним. Але вони хочуть мати повні гарантії юридичного характеру про те, що ця передача не призведе до валу якихось позовів з боку Російської Федерації, яка паралізує як процес передачі цих російських активів і коштів, які там є на рахунках, так і в принципі призведе до інших якихось проблем тієї ж європейської банківської системи. Бо як би ми на це не дивилися, це прецедент. Тобто це досить серйозний такий крок, досить серйозне рішення. Зрозуміло, що вони хочуть, щоб з юридичного погляду воно було бездоганним”, — сказав політолог.

Він вважає резолюцію ПАРЄ щодо підтримки відновлення України коштом активів Російської Федерації важливим політичним моментом, що впливає на процес розгляду.

“Ось такі заяви, які зробила ПАРЄ, є основою зокрема для ухвалення вже якогось конкретного плану дій. Тому що як працює в Європі взагалі процес ухвалення цих рішень? Є спочатку політична складова, коли депутати, наприклад, ухвалюють те чи інше рішення, а потім уже чиновники його безпосередньо впроваджують у життя. Але вони це роблять на основі тієї концепції, стратегії чи якихось спільних заяв, які роблять політики. Але політики, в принципі, всі заяви на сьогодні зробили. М’яч перебуває на полі вже конкретно чиновників, які розробляють ці механізми”, — сказав Рейтерович.

Політолог наголосив, що раніше таких прецедентів не було, тому процедура займає чимало часу. На його думку, в Європейському Союзі чудово розуміють, що рано чи пізно війна закінчиться, й Україна вимагатиме значної допомоги у контексті відновлення.

“І, звичайно, справедливо це буде зробити коштом російських грошей, оскільки Росія принаймні станом на сьогодні не збирається платити якісь репарації. А варіант із цими активами — це був би дуже хороший варіант, який би покарав, з одного боку, абсолютно справедливо Російську Федерацію, з іншого боку, справді міг би допомогти Україні. І тут є ще один дуже важливий момент: він певною мірою розвантажив би ті самі країни Європейського Союзу, оскільки вони свою допомогу могли б направити на інші напрями, які не менш важливими є для України, наприклад, на військово-технічну підтримку”, — вважає Рейтерович.

Він зазначив, що у питанні щодо передачі заморожених російських активів Україні відбувся великий прогрес. Політолог нагадав, що раніше йшлося про те, що це неможливо, а зараз уже розроблено механізм як мінімум про передачу відсотків, нарахованих із заморожених російських активів.

“І щодо активів йде серйозна робота. Наприклад, ті самі Сполучені Штати Америки як партнер Європейського Союзу запропонували певну схему, за якою це можна зробити. І ця схема, на думку американців, є юридично чистою, тобто тут жодних питань з боку, наприклад, якихось інших держав не буде. Ось європейці зараз її вивчають, додаючи туди своє бачення. І я думаю, що рано чи пізно цей варіант лежатиме на столі, й вже конкретно щодо нього ухвалюватиметься рішення”, — сказав Рейтерович.

Читайте також: РФ завдала збитків Україні на понад 1 трлн доларів: як відновити країну коштом російських активів, розповіла Мезенцева

Нагадаємо, весняна сесія ПАРЄ проходить у Страсбурзі (Франція) з 15 по 19 квітня. Тема України та протидії російській агресії — ключова. 16 квітня одноголосно було проголосовано резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. 17 квітня відбудуться дебати щодо необхідності протидіяти тоталітарному режиму Володимира Путіна та його війні з демократією. А 18 квітня на порядку денному — резолюція “Жертви насильницьких зникнень: як РФ захоплює українських цивільних і порушує міжнародне право”.

Прямий ефір