Шантаж не вдався: як країни ЄС звикають жити без російського “Газпрому”

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

Росія намагається продовжити політику газового шантажу напередодні чергового опалювального сезону. І вже найближчим часом газопровід, яким здійснюється транспортування газу з Росії до Європи через Туреччину, закриють на профілактику. Через це постачання палива до ЄС впаде до рекордного мінімуму, інформує FREEДОМ.

Проте призупинення роботи “Турецького потоку” навряд чи призведе до нового витоку газової війни, кажуть аналітики. Європа давно працює над повною відмовою від російського газу та вчиться економити.

Європейський Союз більше не залежить від російських нафти та газу. Оскільки 80 відсотків їхнього експорту з Росії вдалося замінити постачаннями зі США та Норвегії. Про це ще у березні 2023 року заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Німеччина, яка до початку повномасштабної війни Росії проти України експортувала з РФ більш як половину газу від своїх потреб, вже з 2023 року повністю відмовилася від російського палива.

“Німеччина надто довго залежала від російських енергоресурсів. За кожен кубометр дешевого газу ми платили своєю гарантією двічі, тричі. І саме тому ми працювали разом із такою силою минулого року. Замість “Північного потоку” ми разом будуємо балтійську енергетику і для нашої безпеки”, — заявила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.

Постачання газу “Північним потоком” Росія припинила 31 серпня 2022 року, посилаючись на планове техобслуговування. Згодом “Північний потік” та “Північний потік-2” були пошкоджені внаслідок вибухів. Тепер один із двох газопроводів, що залишилися, — через Туреччину — стає на профілактику. Через це постачання російського газу до Європи скоротяться до історичного мінімуму найближчого тижня. Проте призупинення роботи “Турецького потоку” навряд чи призведе до нового витоку газової війни, кажуть аналітики. Оскільки Європа давно працює над повною відмовою від російського газу та вчиться економити.

“Європа зараз може заповнити свої газові сховища, які мають вирішальне значення для задоволення попиту взимку, до 100% потужності, навіть якщо російські постачання впадуть до нуля”, — сказав Мартін Рац, аналітик Morgan Stanley в інтерв’ю Financial Times.

Останні пів року ЄС отримував російський газ лише трубопроводами, які йдуть через Україну та Туреччину. Але тимчасове зупинення одного з них не матиме особливого значення для Європи.

Частину втраченого Росією європейського ринку вже зайняли Сполучені Штати Америки. Оскільки Європа перейшла на скраплений газ, який постачається морем. На думку аналітиків, у червні стане остаточно зрозуміло, наскільки реалістичним є виконання всіх тих домовленостей про постачання трубопровідного та зрідженого газу, які останнім часом були укладені країнами ЄС з різними постачальниками.

“Якщо цей газ справді надійде, то в комбінації зі зростальним виробництвом електроенергії з відновлюваних джерел, включно з тими потужностями ВДЕ, які ввійдуть в дію у 2023 році, напевно, вдасться забезпечити заповнення газосховищ, і тоді ми добре пройдемо зиму”, — розповів Франческо Стараче, голова італійської енергетичної компанії в інтерв’ю економічній газеті Handelsblatt.

Голова італійської енергетичної компанії вказує на велику роль електроенергетики у підготовці всієї Європи до наступної зими. Що більше електрики вдасться виробити за допомогою вітру, сонця та інших відновлюваних джерел, то менше палива доведеться спалювати на газових електростанціях.

“Жорстока та незаконна війна Росії в Україні призвела до нової ситуації з безпекою. Зараз як ніколи зрозуміло, що енергетична політика — це безпекова політика. Нам необхідно замінити російський газ на європейську “зелену енергію” шляхом співпраці з надійними партнерами”, — зазначив Ларс Лекке Расмуссен, міністр закордонних справ Данії.

Частина із 27 європейських країн уже пропонують назавжди відмовитися від газопроводів, які Росія закрила. Бо вже навчилися жити без російського “Газпрому”. Пропозицію обговорювали на останній зустрічі G7. Але до єдиної думки країн ЄС поки що дійти не вдалося.

Читайте також: Росію можуть виключити з ОПЕК, але тоді сформуються два ринки нафти, — Бужан

Прямий ефір