Санкції Заходу працюють: нові обмеження та реальна економічна ситуація в РФ — огляд

Дефіцит бюджету Росії перевищив прогноз на весь 2023 рік.  Зниження показників пов’язують зі скороченням нафтогазових доходів Москви. Як заявили в Мінфіні США, доходи від продажу російської нафти падають через стелю цін. За даними американського міністра фінансів Джанет Єллен, наступний пакет антиросійських санкцій спрямований проти оборонно-промислового комплексу Росії. У той час як ЄС має намір ввести вторинні санкції проти 90 компаній по всьому світу, інформує FREEДОМ.

Згідно з даними російського Мінфіну, від початку 2023 року дефіцит бюджету становив рекордні 4 трлн рублів. Тоді як Кремль планував, що до кінця року дефіцит бюджету буде істотно меншим — близько 2 трлн рублів. Одна з причин рекордного дефіциту — різке падіння, на понад наполовину, нафтогазових доходів. До цього призвели ембарго на постачання російської нафти в країни ЄС. 

Також унаслідок санкцій цінова стеля на російську нафту становила 60 дол. — це найнижча ціна за всю історію. Тепер, здебільшого, російські вантажі прямують у порти Індії та Китаю.

“У випадку з Індією я чітко заявив: те, що вона купує російську нафту, є законним. Ми зовсім не звинувачуємо в цьому уряд Індії. Наші санкції не є екстериторіальними. Наші компанії були зобов’язані виконувати рішення, але ми не можемо нав’язувати свою волю уряду Індії або індійським компаніям. Якщо завдяки нашим граничним обмеженням цін на російську нафту Індія може купувати її дешевше — це добре, росіяни отримають менше грошей”, — заявив Жозеп Боррель, верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки. 

За даними трейдерів, за минулий місяць на Індію припало понад 70% морських поставок нафти, на Китай — близько 20%. Проте доходи від продажу російської нафти падають через обмеження “стелі цін”, наголошують у Мінфіні США. 

“Політика обмеження цін — це новий інструмент, покликаний досягти двох, здавалося б, суперечливих цілей: обмежити доходи Росії від продажу нафти і одночасно зберегти пропозицію російської нафти. Досягнення цих цілей ускладнює фінансування Росією жорстокої війни в Україні і одночасно знижує вартість енергоносіїв у всьому світі. Майже через шість місяців після введення обмеження цін обидві мети досягнуто”, — йдеться в заяві Міністерства фінансів США. 

Країни “Великої сімки” також запровадили додаткові обмеження. Зокрема в Японії, згідно з рішенням уряду, місцевим компаніям заборонено надавати Росії послуги в будівельній та інженерній сфері.

Крім того, Японія додасть до санкційних списків приблизно 100 росіян за обхід уже чинних санкцій. Японська влада заборонить постачати товари майже 80-ти організаціям, пов’язаним із військово-промисловим комплексом РФ, повідомляє японське видання Nikkei.

“Лідери G7 погодили збереження і посилення санкцій проти Росії. Щоб обмеження стали ефективнішими, ми домовилися нарощувати наші зусилля щодо запобігання їхньому обходу”, — наголосив прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішида. 

Уряд Канади запровадив санкції проти членів кремлівської еліти, оборонних компаній. Зокрема до санкційного списку внесено 17 осіб, пов’язаних із російськими компаніями, які постачають військові технології російським збройним силам. Також нові обмеження Канада запровадила проти організацій та осіб, причетних до депортації в Росію українських дітей. 

Розширили обмеження і Сполучені Штати. Вони спрямовані на російський оборонно-промисловий комплекс, а також гірничодобувний, технологічний і металургійний сектори. Крім того, Міністерство фінансів США запровадило санкції проти дев’яти зареєстрованих у Китаї організацій за зв’язки з Росією. 

Велика Британія запровадила нові обмеження щодо 86-ти росіян і компаній, зокрема, “Росбанка” і “Тинькофф Банка”, 9-ти організацій, пов’язаних із “Росатомом”. 

“За всієї поваги до країн “Великої сімки”, найосновніші помічники Росії — це не країни “Великої сімки”, ясна річ, а це Китай, Туреччина, Індія, інші країни. І вони, на жаль, не приєднуються до країн G7 з одного боку, з іншого — країни “Великої сімки” не запроваджують вторинних санкцій проти цих країн”, — зазначив економіст Ярослав Романчук. 

Цього тижня Євросоюз обговорює 11-й пакет санкцій проти Росії. В його основі — недопущення обходу обмежень через треті країни. 

Як пишуть європейські видання з посиланням на дипломатів, ЄС припинить транзит через Росію більшої частини свого експорту, включно з високотехнологічною продукцією та деталями для літаків. Однак, туди, ймовірно, не ввійде заборона на імпорт російського трубопровідного газу та обмежень проти “Росатома”.

Читайте також: Перекрити лазівки для Москви: розкрито подробиці нового пакету санкцій проти РФ (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, санкції США проти російських фізичних і юридичних осіб, які допомагають РФ обходити обмеження, запроваджено вже у понад 20 країнах і юрисдикціях

Прямий ефір