Розширення Євросоюзу: як агресія РФ підштовхує європарламентарів до важливих рішень, розповів Пашков

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Єврокомісія хоче запустити процес приєднання низки країн до Європейського Союзу ще до євровиборів, з огляду на загрозу РФ, що не знижується. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

“Усе-таки в цьому рішенні, ініціативі Європейської комісії щодо нового формату переговорного процесу та загалом розширення Європейського Союзу, тут кілька дуже важливих моментів. По-перше, дійсно, Єврокомісія хоче запустити процес інтеграції, приєднання низки країн до Європейського Союзу, у всякому разі, у формалізованому варіанті, до євровиборів. Це пояснюється низкою причин. З одного боку, тим, що очевидно, що країна-агресор буде активізуватися в контексті гібридного впливу та спроб вплинути на результати виборів до Європарламенту. З іншого боку, теж очевидно, що є така загроза поправіння Європейського парламенту, тобто ширшого представництва, скажімо так, євроскептиків у Європарламенті, що може позначитися в перспективі на Єврокомісії, зокрема”, — сказав він.

Пашков зазначив, що, з іншого боку, для України, для Грузії, для Молдови й для балканських країн активізація та перехід у практичну площину євроінтеграційних процесів вкрай важливий, зокрема і в контексті внутрішніх ситуацій у цих країнах.

“Наприклад, для Молдови це вкрай важливо, тому що восени мають відбутися вибори президента та паралельно буде проводитися референдум щодо вступу до ЄС. Тому в цьому плані практична реалізація євроінтеграції у вигляді переговорного процесу, у вигляді конкретних результатів для Кишинева була б дуже важлива і з політичного погляду, з огляду на ситуацію складну в країні, я маю на увазі й Гагаузію, й Придністров’я, російську експансію та інше. Це один із невеликих прикладів. І, напевно, ось ця ініціатива Єврокомісії як відповідь на російську агресію, і на активізацію агресивності Росії на тлі псевдовиборів у РФ”, — сказав співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова. 

Крім того, він вважає, що однією зі складових цього рішення є й необхідність запустити ці процеси до головування Угорщини в Європейському Союзі.

“Там є важливі дуже новели про можливе ухвалення рішень кваліфікованою більшістю, що є однією з дуже важливих тем для трансформації Європейського Союзу на тлі глобального протистояння цивілізованого демократичного світу й табору авторитарних, тоталітарних країн”, — нагадав Пашков.

Він наголосив, що необхідна універсальна процедура, яка б відсікала деякі кон’юнктурні, суто егоїстичні вимоги, що могли блокувати просування країни до ЄС.

“Таких прикладів багато. Тому ось цей принцип більшості кваліфікованої на сьогодні дуже важливий. Абсолютно очевидно. Тому що неможливо весь час долати, наприклад, опір Угорщини такими досить екзотичними способами… І по-друге, ще дуже важливим є те, що цей процес має супроводжуватися конвергенцією кандидатів до Європейського Союзу і в контексті просування до спільного ринку ЄС, і активнішої участі в керівних органах Євросоюзу, і низка ще моментів, які, образно кажучи, наближають країни ЄС та роблять євроінтеграцію практичною та відчутною, застосовною на конкретному побутовому рівні для мешканців країн-кандидатів”, — сказав Пашков.

Читайте також: Україну очікує нелегкий переговорний процес щодо вступу до ЄС: потенційні проблемні місця назвав Левусь

Нагадаємо, як заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Україна планує розпочати перемовний процес щодо вступу до Євросоюзу в першій половині 2024 року. За його словами, на позитивне рішення Єврокомісії в цьому питанні Київ розраховує за результатами голосування на найближчому засіданні — 21-22 березня.

Прямий ефір