Ротація і мародерство армії РФ як сигнал до втечі окупантів: що відбувається в Новій Каховці

В'їзд у Нову Каховку. Фото: krymr.com

Нова Каховка, про звільнення якої днями помилково заявили в Генеральному штабі Збройних сил України (ГШ ЗСУ), поки що залишається окупованою територією. Війська Російської Федерації досі перебувають у цьому українському місті.

У Генштабі визнали, що інформація про те, що окупанти покинули цей райцентр Херсонської області, виявилася некоректною. Але пообіцяли, що незабаром Нова Каховка, як і всі інші захоплені українські міста, буде звільнена.

Помилка Генштабу

Про те, що російські окупанти покинули Нову Каховку, Генеральний штаб повідомив 22 березня.

“Станом на 22 березня 2023 року всі підрозділи армії окупанта, які були розміщені в населеному пункті Нова Каховка Херсонської області, залишили місто”, — повідомили в Генштабі.

У військовому командуванні наголосили, що перед виходом із міста росіяни почали грабувати будинки місцевих жителів.

Однак згодом у Генштабі спростували інформацію про вихід росіян із Нової Каховки.

“Окупанти досі тимчасово перебувають у Новій Каховці. Інформацію про нібито відхід противника з цього населеного пункту було оприлюднено внаслідок некоректного використання наявних даних”, — ідеться в повідомленні.

Нова Каховка. Ілюстрація: Google Maps

При цьому низка експертів ще до спростування інформації Генштабом сумнівалися, що російські війська вийшли з Нової Каховки. Так, військовий експерт Ян Матвєєв припускав, що армія РФ могла покинути це місто тільки для того, щоб заманити ЗСУ в пастку.

“Може, це якийсь обман, зокрема, спроба заманити українські підрозділи на лівий берег Дніпра в цьому місці. Але треба не забувати, що поруч із Новою Каховкою знаходиться дамба. А коли ще російські війська були на правому березі Дніпра, російська пропаганда вкидала ідею, що українці нібито хочуть підірвати дамбу, затопити заплаву нижньої течії річки Дніпро, затопити Херсон і таке інше. Можливо, це підготовка до цього. Але це просто припущення, що російські війська готують якраз підрив цієї самої дамби. Тому що, якщо її підірвати, і вода з Каховського водосховища хлине вниз, то це може ускладнити переправу через Дніпро, якщо українські війська її планують”, — розповів в ефірі телеканалу FREEДОМ Ян Матвєєв.

Військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко зазначив, що російські війська на лівому березі Дніпра намагаються оптимізувати свої сили, тож вихід із Нової Каховки міг бути певним військовим маневром, а не символічним “жестом доброї волі”.

“Російські окупанти вже не перший місяць зайняті тим, що намагаються на лівому березі Херсонської області мінімізувати свої втрати, оскільки їхнє угруповання на Лівобережжі перебуває, м’яко кажучи, не в найкомфортніших умовах. З правого берега воно практично повністю прострілюється. І для того, щоб зменшити втрати, частина підрозділів відводилися вглиб Лівобережжя Херсонщини, а також аж до адміністративного кордону із Запоріжжям. Не виключено, що ситуація в Новій Каховці — це один із варіантів оптимізації сил і засобів на цьому плацдармі. Тому я поки що з обережністю ставлюся до тенденції назвати це якимось жестом доброї волі”, — пояснив експерт.

Шеф-редактор телеканалу FREEДОМ Олексій Мацука зазначив, що під час війни іноді трапляється неправильне трактування обстановки в зоні бойових дій.

“Я пам’ятаю, була аналогічна ситуація з Кремінною під час Харківського звільнення. Тоді росіяни звідти пішли, а потім повернулися. Тобто подібні речі відбуваються. Ворог боїться ЗСУ настільки, що навіть з окремих населених пунктів тікають цілими підрозділами, але потім під тиском ФСБ і командування вимушено повертаються”, — написав Олексій Мацука в Telegram.

Читайте також: У підвалі школи були катівні — який вигляд має деокуповане село Нововознесенське Херсонської області (ВІДЕО)

Військові маневри і грабіж місцевого населення

Тактика збройних сил РФ про нібито виведення військових із Нової Каховки Херсонської області могла бути спрямована на психологічний вплив як на місцеве населення, так і на українських військових.

Такої думки дотримується керівник Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України “Південь” Наталія Гуменюк. За її словами, росіяни з новою силою почали грабувати населені пункти на лівому березі Дніпра.

“Маючи досвід визволення Правобережжя, можемо говорити про те, що такі явища ми вже спостерігали: окупанти несамовито мародерствували, знову грабували вже пограбовані магазини, банківські й промислові підприємства та вивозили все, що могли вивезти, а опісля — шукали для себе цивільний одяг, щоб якнайшвидше мати змогу ретируватися або ж сховатися в лісових насадженнях. Тобто певні настрої вже проглядаються, але говорити про їхній відхід ще зарано”, — повідомила Наталія Гуменюк.

Очільниця пресцентру наголосила, що після того, як росіяни залишають населений пункт, вони розташовуються в довколишніх лісах, звідки ведуть вогонь по мирних жителях.

“Здебільшого це робиться мінометним вогнем, щоб після свого повернення роз’яснювати, що Сили оборони нібито не бережуть своє мирне населення. І щоб знімати пропагандистські сюжети, як ЗСУ знищують інфраструктуру населених пунктів лівого берега Дніпра через те, що там нібито прийняли “русскій мір” як дане”, — констатувала Наталія Гуменюк.

Своєю чергою, військовий експерт Олег Жданов переконаний, що Нова Каховка має для російської армії дуже важливе значення.

“Стратегічне значення Нової Каховки для РФ — вони будуть за неї битися до останнього. Буде віддано наказ воювати на смерть, нікому нікуди не відступати й нічого не здавати. Каховська ГЕС регулює рівень води у водосховищі, і за рахунок цього рівня води наповнюється Північно-Кримський канал, він починається прямо від греблі Каховської ГЕС. А Північно-Кримський канал – це вода в Крим, це, те, про що мріяв Путін усі вісім років, поки не почав масоване збройне вторгнення в Україну”, — цитує Олега Жданова ТСН.

Водночас полковник ЗСУ в запасі, військовий експерт Роман Світан вважає, що ротація російських військ у Новій Каховці є сигналом до їхньої якнайшвидшої втечі з награбованим в Україні майном, передає “24 канал“.

“Такого роду рухи — це якраз підготовка до “жесту доброї волі”. Там із військової точки зору неможливо утримати цю ділянку. Частина, яка заходила по ротації, не ставала на ті самі ділянки, на яких стояли до цього. Вони трохи розосередилися, зайшли в місто, відновили деякі блокпости… Усе те, що в нас коїться вже дев’ятий рік, — це війна називається, а не вихід чи заходи російських частин”, — зазначив Роман Світан.

Колишній спікер Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов нагадав, що на лівому березі Дніпра росіяни зосередили дуже велике угруповання своїх сил і засобів.

“Там не тільки піхота, там і артилерія, яка нещадно розносить на друзки і Херсон, і його околиці. Там і бронетехніка, і штурмова авіація. Щоправда, штурмову авіацію росіяни тримають ближче до півночі Криму, побоюючись точних і чітких ударів українських “Хаймарсів”. Проте сил і засобів у росіян там вкрай багато”, — розповів Селезньов.

Ситуація на півдні України на 25 березня 2023 року. Ілюстрація: twitter.com/War_Mapper

Експерт підкреслив, що ключовим фактором, який стримує зараз активні бойові дії на цій ділянці фронту, є річка Дніпро.

“Росіяни, відступаючи з Херсона, підірвали всі мости, що з’єднують правий і лівий берег. Відповідно, українські Сили оборони не мають можливості вести там контрнаступальні дії, а путінська армія не може наступати, бо немає можливості навести в короткі терміни й безпечно понтонно-мостові переправи. Усі вони будуть знищуватися артилерійським вогнем ЗСУ”, — переконаний ексспікер ГШ ЗСУ.

Селезньов зазначив, що інформація про вихід росіян із деяких населених пунктів на лівому березі Дніпра є відображенням тих процесів, які там відбуваються.

“Російська армія проводить ротацію тих сил і засобів, які протягом тривалого часу перебували на бойових позиціях. Ті, своєю чергою, відходячи на ротацію, грабують місцеве населення, але на їхнє місце заходять нові підрозділи, які займатимуться звичною для себе практикою: наносити ракетні та мінометні удари по Херсону і його околицях, грабувати місцеве населення і займатися іншими воєнними злочинами… Щодо тієї інформації, яка потрапила до українського штабу, то це, найімовірніше, відгомони дій українських партизанів, які підтвердили, що деякі підрозділи путінської армії йшли з Нової Каховки та інших населених пунктів на лівому березі Дніпра. Але не врахували той факт, що буквально одразу ж на їхнє місце заходили інші частини і підрозділи армії РФ”, — резюмував Селезньов.

Читайте також: Армія РФ проводить ротацію, ЗСУ знищують бази і склади ворога: ситуацію на лівобережжі Херсонської області прокоментував експерт

Прямий ефір