Росія все частіше постає перед труднощами з отриманням грошей від продажу своєї нафти — розбір Гардуса

Ілюстративне фото: stock-maks.com

Росія все частіше натрапляє на труднощі з отриманням виторгу за нафту. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус.

Він нагадав, що російську нафту раніше відмовилися купувати країни Європи й “Великої сімки”. При цьому до повномасштабного вторгнення РФ в Україну пріоритетним напрямком для експорту російської нафти був саме Європейський Союз, оскільки це логістично зручно.

“Після початку повномасштабного вторгнення вони спробували переорієнтуватися на азіатські ринки. Але санкційна політика, яка, на жаль, дуже повільно запроваджувалася, але все-таки запроваджувалася та посилювалася, призвела до того, що загроза санкцій стала реальною. І зараз будуть великі труднощі, оскільки переорієнтація на інші способи розрахунків буде дуже складною”, — сказав експерт.

За його словами, йдеться про оплату нафти й продуктів її переробки, які експортуються з РФ до країн Перської затоки, Китаю і Туреччини.

“Замінити їх поки що абсолютно незрозуміло чим. Тобто будуть перекидатися розрахунки з найбільш пов’язаних із Заходом банків у найменш пов’язані. Можливо, якийсь період маневрування всередині цих країн ще буде доступним, оскільки не всі банки так вже сильно зав’язані на Європу, і ми бачимо, що відмовляються окремі банки, але рішення центробанків цих країн про заборону розрахунків із Росією поки що немає”, — сказав Гардус.

Він вважає, що поки що для розрахунків у зазначених країнах можуть використовуватися якісь дрібні банки, які не бояться санкцій.

“Але я думаю, що з часом посилення буде проводитися. Крім того, проведення через дрібні банки — сама по собі складна штука. У них дуже часто не розвинений сервіс, особливо міжнародних переказів. Крім того, у них можуть бути просто проблеми з ліквідністю, оскільки розрахунки за нафту — це гігантські суми, й у дрібного банку просто може не бути стільки ліквідності, щоб їх проводити. Тобто ми бачитимемо найближчими місяцями певну гру РФ, що вона перекидатиме розрахунки в дедалі “сіріші” банки, які, зі свого боку, вираховуватимуть Сполучені Штати Америки, а Європа, зі свого боку, буде їм індивідуально погрожувати застосуванням вторинних санкцій, вони відмовлятимуться від цієї ідеї”, — сказав експерт. 

Гардус не сумнівається, що країни Заходу продовжуватимуть дипломатичну роботу, щоб у зазначених країнах рішення щодо посилення вимог до банків у питаннях дотримання санкційних обмежень було ухвалено на рівні держави.

“Наскільки будуть схильні до такого впливу Катар й Туреччина саме на державному рівні — питання, зрозуміло, відкрите. На рівні Китаю, найімовірніше, не буде підтримано. Найімовірніше, ми можемо це передбачити, й гра продовжиться”, — прогнозує він.

Водночас Гардус не виключає, що великі компанії в цих країнах, які є споживачами російської нафти, можуть самі прийняти рішення, що не варто ризикувати, вплутуючись у відверто “сірі схеми”. 

Читайте також: Банки Китаю, Туреччини, ОАЕ активно намагаються уникати операцій з російськими контрагентами, — економіст

Нагадаємо, як розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, грецькі та кіпрські компанії перебувають під серйозним тиском Міністерства фінансів США, тому вони все з меншим задоволенням надають послуги російському танкерному тіньовому флоту. І тому в Росії для перевезення своєї нафти і нафтопродуктів залишається опція використовувати прапори африканських країн.

Прямий ефір