Психологічні травми, отримані дитиною на війні, можуть проявитися у дорослому віці — думка

Ілюстративне фото: Facebook/Оперативне командування "Південь"

Діти, переживши війну, складно адаптуються на новому місці, а психологічні травми, які вони отримали, можуть дати себе знати в дорослому віці. Про це сьогодні, 3 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів віцепрезидент всеукраїнської фундації “Захист прав дітей”, кандидат педагогічних наук Олексій Лазаренко.

За його словами, дітям дуже складно впоратися з психологічною травмою, тому дорослі, помітивши зміни у поведінці дитини, мають звернутися за допомогою до фахівців.

“Поведінка дитини змінюється і дуже показово. Діти замикаються, не хочуть спілкуватися зі своїми однолітками, вони плачуть, лякаються темряви, лякаються якихось гучних звуків, якихось розривів”, — розповів Лазаренко.

Він зазначив, що психіка дітей дуже гнучка, тож негативні відчуття варто замінювати позитивними емоціями.

“Дуже важливо, щоб ці речі робили дорослі. Діти не можуть швидко повернутися в те річище, в якому вони були. Навіть будь-який переїзд — це все одно стрес. Дитина зі звичного середовища виривається в нове місце, новий дитячий колектив. Дітям важко увійти. Тому дорослі, які перебувають навколо дітей, у тому числі батьки, педагоги, волонтери повинні створити такий простір навколо дитини, щоб він був для нього безпечним, комфортним”, — пояснив педагог.

Він звернув увагу, що чим раніше звернутися до фахівців, тим краще для дитини.

“Наслідки цих травм діти відчуватимуть у дорослому віці. Тобто вони просто так не підуть, але це все дуже індивідуально. Все залежить від самої дитини та від атмосфери, в якій вона надалі виховуватиметься і проживатиме”, — пояснив Лазаренко.

Читайте також: Поранення та психологічні розлади: як страждають в Україні діти від путінської війни (ВІДЕО)

Прямий ефір