Поранення та психологічні розлади: як страждають в Україні діти від путінської війни (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages

За дев’ять місяців від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну правозахисники зафіксували масові порушення прав українських дітей. Понад 20 тис. жителів тимчасово окупованих російською армією територій депортували до Росії, серед них більшість — діти. За даними психологів, майже кожна українська дитина отримала травматичний досвід внаслідок війни, інформує FREEДОМ.

2014 року Олегу Вишталюку було 13 років. Він разом із мамою жив у Луганській області. Коли розпочалися перші бойові дії в регіоні, вони вирішили не ризикувати та виїхали до Вінницької області.

“У Вінницькій області ми пробули один місяць, і треба було повертатися. Ми повернулися до Стаханова (нині Кадіївка Луганської області, — ред.). Ми пробули в окупації 1,5 року, у 2015 році мій будинок був атакований осколковою міною, потім вирішили виїхати на підконтрольну територію України до Сєвєродонецька”, — розповідає переселенець, учасник молодіжної програми “СОС Дитячі Містечка” Олег Вишталюк.

Олег згадує, як тоді йому було важко адаптуватись у новому місті серед нових однолітків. Через деякий час він почав допомагати дітям, які були змушені через війну залишити свій будинок.

“Дитина спочатку жила в одному середовищі, потім її штучно переселяють в інше середовище, і це настільки важко… Для мене саме психологічно було важко. Ми разом з моєю командою проводили проєкт для дітей у Чернівцях для адаптації. Їм важко, але вони намагаються соціалізуватися”, — каже Олег Вишталюк.

Психотерапевтка Олена з 2015 року працює з дітьми, які зіткнулися з війною. За дев’ять місяців їхня команда працювала з тисячею дітей, у яких виникли проблеми на тлі бойових дій.

“Дітки маленькі, наприклад 4-5 років, можуть перестати говорити. Це такий регрес психологічний, коли вчора дитина грала і розмовляла, а сьогодні вона не розмовляє, відмовляється рухатися — це також ознака травми. Старші дітки не хочуть вчитися, тобто, присутній розлад концентрації, розлади уваги, пам’яті. Майже всі починають погано спати”, — пояснила стан дітей психотерапевтка.

З 24 лютого, за даними Офісу генерального прокурора України, поранення отримали 852 дитини. Психотерапевти кажуть, що всі фізичні травми дітей внаслідок бойових дій необхідно опрацьовувати з фахівцями, щоб допомогти дитині повноцінно відновитись.

“Це дуже складно. Ми працюємо з сім’єю, якщо дитина отримала поранення. Був такий випадок, що дитина була поранена, а батько, коли вивозив дітей, загинув. Він вивозив сім’ю з Херсона, і його вбили, а діти ховалися в машині ще цілий день. Двоє дітей тяжко були поранені, а одна не дуже, але вона бачила це все, була свідком… Тому це дуже комплексна робота з сім’ями… Ми повертаємо їм довіру до світу, емоції, допомагаємо жити з новим уявленням про себе, якщо дитина втратила кінцівку”, — зазначила психотерапевтка Олена.

З 2015 року Дар’я Касьянова займалася евакуацією дитячих будинків та сімей зі зон бойових дій, заснувала “Українську мережу за права дитини”. За її словами, за час повномасштабного вторгнення Росії в Україну було порушено всі найважливіші права дітей: право на життя, право бути зі сім’єю, право на охорону здоров’я, розвиток особистості, а також піклування і захист.

“Є Конвенція ООН з прав дитини, і якщо дивитися на ці права, я розумію, що зараз немає жодного права, яке не було б порушено, я б сказала, що це не про порушення прав дитини, це про злочини. Ми фіксуємо ці злочини, вони пов’язані з незаконним вивезенням дітей на окуповані території, а також до Росії”, — сказала програмна директорка Міжнародного благодійного фонду “СОС Дитячі Містечка Україна”.

Як повідомляє портал “Діти війни”, за час повномасштабного вторгнення було незаконно депортовано понад 12 тисяч дітей. Щонайменше 441 дитина загинула внаслідок бойових дій.

Читайте також: Вдалося зафіксувати, що Росія вбила понад 20 тис. жителів Маріуполя, вивезено понад 1 тис. дітей, — Бойченко

Прямий ефір