Про квітневі протести заговорили лише у травні – експерт про ситуацію в ОРДЛО

Правозахисник, засновник громадської організації “Східна правозахисна група” Павло Лисянський в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA проаналізував причини обстрілів Донбасу російськими військами РФ, а також вплив протестів жінок на мобілізацію в РФ та зупинку виробництва на тимчасово окупованих територіях.

За словами Лисянського, на даний момент з мобілізацією в ОРДЛО дуже погано, тому російська армія обстрілює житлові райони Донецька навмисно. З метою підняття “патріотичного духу”, щоб люди охочіше погоджувалися на мобілізацію.

“Окупанти стріляли з житлових районів Донецька по позиціях української армії, потім самі ж відповідали та звинувачували у цьому українську армію. Вони можуть це робити для того, щоб підняти рівень мобілізації, для того щоб підняти “патріотичний дух”.

Лисянський також вважає, що обстріл бойовиками Донецька — це маневр, для відволікання жителів міста від «кошмарної соціально-економічної ситуації».

“Одних чоловіків мобілізували, інші бояться та ховаються. Останні протести жінок трохи знизили темпи мобілізації. Я це знаю, бо ми з правозахисниками допомагаємо, пишемо листи та шаблони, які жінки потім надсилали до органів РФ. Будь-який протест необхідно підтримувати, зокрема, й протести населення”.

“Ми повинні закликати людей на окупованих територіях не боятися виходити на протести, це їхнє життя, це їхнє майбутнє, і якщо вони не відстоюватимуть, не захищатимуть свої права — то ми нічого не зможемо зробити. Для того, щоб зламати цю ситуацію, зокрема зсередини, ми повинні весь час говорити, щоб місцеві жителі протестували”.

Лисянський зазначив, що є різні форми протесту: колективні листи, поодинокі пікети. Головним є одночасність дій у багатьох містах. До того ж у РФ багато примусово депортованих українців.

“Про них необхідно говорити та розповідати. Необхідні відео методички “як протестувати проти дій Російської Федерації та окупантів”, можна вигадати різні форми протесту. Таким чином, ламати цю ситуацію зсередини. Знаєте, з іскри спалахне полум’я”.

Правозахисник зазначає, що про квітневі протести на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей заговорили лише у травні. Інформація дійшла із запізненням.

“Жінки ходили натовпом і за комір хапали, їх там боялися. Жінки своїми протестами зменшили кількість людей, мобілізованих на війну та відправлених на забій у травні. Наразі темп мобілізації зупинився”.

За словами експерта, спецслужби РФ та окупаційна влада використали весь інструментарій тиску на місцевих жителів: “Ситуація пішла у зворотний напрямок, люди їх не бояться. Люди перестали боятися, бо те, що творить там Російська Федерація, — увійде в історію як дії четвертого рейху, так чинили тільки фашисти”.

“Вони вже перепробували все: фільтрація, денацифікація у рамках фільтрації, арешти та вбивства, обстріли, провокації. Жінки виходять на протести, щоби захищати своїх чоловіків. Донецька та Луганська область — це багатонаціональні області, понад 20 представників національних меншин, про який народ Донбасу вони говорять? Там мешкають різні національності, більша частина — це українці, так, які говорили російською мовою, зокрема. Але те, що вони говорять російською мовою – не дає права Російській Федерації говорити, що там всі росіяни, видавати паспорти і т.д.

Також Лисянський розповів про проблеми із водою на тимчасово окупованих територіях. У місцевої влади немає реагентів, вони не в змозі очищати воду. Тож у мирного населення забирають питну воду на фронт.

“Там ще проблеми з реагентами, вони не мають чим чистити воду. Усю воду вони забирають на фронт. Питну воду у місцевого населення, у підприємців усі запаси. Я знаю випадки, коли люди з отруєннями потрапляли до лікарень, а там нічого не можуть вдіяти. Нема ліків. Славнозвісне “імпортозаміщення” не покриває навіть 65% імпортних препаратів. Без води не можуть працювати і підприємства. Банально – шахтарі виїжджають із шахт і щодня їм необхідно купатися. Витрата на одну зміну — 72-100 літрів води. Для них це багато, промисловість та виробництво зупинилися. Відповідно, через це ситуація лише далі буде погіршуватися“.

Читайте також:

Маріуполь та Херсон: як виживають люди під окупацією Росії

Загинули 32 представники медіа: особливості роботи журналістів на війні

На місці будинку — вирва глибиною 7 метрів: наслідки ракетно-бомбового удару по Дружківці

Обстріли, пожежі та евакуація — що відбувається на Миколаївщині

Прямий ефір