Загинули 32 представники медіа: особливості роботи журналістів на війні

Фото: UA

Сьогодні, 6 червня, в Україні працівники ЗМІ відзначають професійне свято — День журналіста. Цього року він затьмарений війною, і багато журналістів зустрічають його на передовій пліч-о-пліч з військовими, повідомляє UA.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну загинуло 32 представники медіа. Макс Левін, Віктор Дудар, Максим Медінський, Віктор Дідов, Євген Баль…

Серед загиблих і військовий журналіст телеканалів “Дом” та UA Олександр Махов. У лютому він буквально із редакції вирушив на фронт. Вдома на нього чекали син і наречена. 5 квітня Олександр зробив їй пропозицію під звуки вибухів та з кільцем від гранати замість обручки.

Віддав життя, захищаючи Україну, і ведучий програми “День удома” Паша Лі. Під час евакуації цивільних поблизу Ірпеня боєць територіальної оборони зняв свій бронежилет, щоб сховати дітей від ворожих куль. Сьогодні, у затьмарений війною День журналіста, Пашу нагородили за мужність — посмертно.

“Я спілкувався з мамою Паші Лі Марією Василівною, яка збиралася з силами, якій дуже психологічно складно, вона на заспокійливих… Але все ж таки з рук вищого керівництва країни вона отримає заслужену нагороду”, — розповів голова Національної спілки журналістів України Сергій Томиленко.

Журналісти нарівні з військовими та політичним керівництвом — важлива ціль для російських окупантів. Вони викрадають медійників і намагаються перетворити їх на рупор російської пропаганди.

Вікторія Рощина, яка з початку повномасштабної війни розповідала про ситуацію у гарячих точках, у середині березня перестала виходити на зв’язок. Дорогою із Запоріжжя до Маріуполя журналістку захопили в полон.

“ФСБшники сказали, що запишуть зі мною “нейтральне інтерв’ю” і після цього відпустять. Я наголосила, що нічого не вигадуватиму — вони погодилися. Через деякий час приїхали з камерою, написали текст і зажадали, щоб я його прочитала. Після запису відео мене відвезли в інше місце. По дорозі кричали, що везуть у в’язницю. Це була Бердянська колонія. Віддали лише документи. Телефон і фотоапарат назвали “інструментами пропагандистської діяльності” та відмовилися повертати”, — повідомила Рощина у коментарі виданню Hromadske.

8 днів щоденних допитів довелося пережити журналісту з окупованої Херсонської області Олегу Батуріну.

“Там були місцеві колаборанти. Один — це гауляйтер Каховського району Володимир Леонтьєв. Він сам себе назвав, і я його впізнав за фотографією. Він почав згадувати мої журналістські публікації та загрожувати саме за мою журналістську діяльність”, — розповів він віданню “Цензор.Нет”.

Журналісти не лише інформують про те, що відбувається на фронтах та в тилу. Під час війни вони стали документалістами, які фіксують військові злочини російських окупантів.

“Для окупантів журналісти та незалежні мовники є першорядними цілями, мішенями. І після того, як на українські території вони заводять свої танки, вони одразу приходять і намагаються нейтралізувати українських журналістів”, — зазначає Томиленко.

Читайте також:

ЗСУ перейшли в контрнаступ на Херсонщині — репортаж із південної лінії фронту

Зеленський розповів про поїздку в Лисичанськ та Соледар

Росіяни привозять до Маріуполя мінімум продуктів та води. Ситуація у місті

Прямий ефір