“Празька весна” і солідарність з Україною: чому Чехія передає снаряди Києву

Иллюстративное фото: picture-alliance.com

У рамках ініціативи президента Чехії Петра Павла про передачу Україні 800 тисяч снарядів, яку він озвучив у лютому цього року, країни-союзники вже придбали необхідну кількість боєприпасів. Загальна вартість 1,5 млн снарядів становить близько 3,3 млрд євро.

Керівництво Чехії також додатково знайшло ще 700 тисяч снарядів для Збройних сил України (ЗСУ), які можна придбати за наявності додаткового фінансування.

Снаряди для ЗСУ від Чехії та інших союзників

Керівництво Чехії почало пошук боєприпасів для Києва ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.  За даними The Wall Street Journal, у Праги був план закупівель в обхід бюрократичних процедур ЄС і НАТО.

У лютому 2024 року, після початку відкритої війни Росії проти України, президент Чехії Петр Павел заявив, що для української армії знайдено 800 тисяч артилерійських боєприпасів: півмільйона калібру 155 мм і 300 тисяч калібру 122 мм. Але для закупівлі необхідно було зібрати гроші.

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що Україна отримає від Чехії перші 300 тисяч снарядів уже в червні, передає The Guardian.

“У мене немає можливості розкрити деталі, але йдеться про менш ніж місяць”, — повідомив Ян Ліпавський.

Глава чеського МЗС зазначив, що Чехія не змогла стояти осторонь, тоді як Україна залишилася без військової підтримки.

“У нас є прямий досвід 40-річного перебування в якості сателіта Москви, країни, в яку 1968 року вторглися російські танки, щоб придушити Празьку весну”, — сказав Ліпавський.

Зі свого боку, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наголосив, що Київ готовий співпрацювати з Прагою в питанні постачання боєприпасів.

“За попередніми сигналами, які ми отримали, наші хлопці на фронті відчують збільшення поставок снарядів уже в найближчому майбутньому. Тобто це не займе багато місяців. Чеська ініціатива розрахована на реалізацію протягом усього року. Перші снаряди почнуть надходити в осяжній перспективі. А потім протягом року далі надходитимуть нові партії”, — пояснив Кулеба. 

Ініціативу президента Чехії підтримали Німеччина, Франція, Нідерланди, Данія, Норвегія, Литва, Латвія, Канада та інші партнери — загалом майже 20 країн.

Зокрема, Литва передасть на закупівлю боєприпасів для України 35 млн євро. Фінляндія виділить на ці цілі близько 30 млн євро. Стільки ж зобов’язується передати і Швеція. Канада виділить 29 млн доларів. Крім цього, Оттава передасть Києву велику партію приладів нічного бачення на 5,5 млн доларів.

А 18-ю державою, яка долучилася до фінансування поставок боєприпасів для України, стала Польща.

Раніше прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що вже зібрано достатньо коштів для придбання 300 тисяч снарядів. Трохи пізніше він повідомив, що в Чехії для української армії змогли зібрати ще 200 тисяч боєприпасів.

Варто зазначити, що в пошуках боєприпасів для України чеські представники їздили по всьому світу. Вони домовлялися про закупівлі з наявних запасів і про експортні ліцензії з країнами-виробниками.

Як пише WSJ, зусиллям Чехії сприяло її радянське минуле, оскільки державі дістався великий оборонний сектор із клієнтами по всьому світу, а також давні зв’язки з країнами глобального Півдня, у яких є великі запаси зброї радянських часів.

“Якщо ви приїжджаєте з купою грошей, вони зацікавлені. І Чехія вважається нейтральною порівняно зі США, які часто поляризують”, — пояснив директор чеського аналітичного центру “Європейські цінності” Якуб Янда.

Однак під час переговорів з’ясувалося, що низка країн, які підтримують Росію на міжнародній арені, доволі часто укладають контракти через треті країни для відправки боєприпасів в Україну. Щоб убезпечити постачальників, керівництво Чехії гарантує анонімність і забезпечує такий рівень логістики, щоб Москва не змогла довести участь тієї чи іншої країни в угоді.

“Конфіденційність — ключовий момент: ми говоримо і говоритимемо з усіма, незалежно від їхньої лояльності або політичної позиції, за деякими винятками, такими як Північна Корея”, — сказав радник прем’єр-міністра Чехії з питань національної безпеки Томаш Пояр.

Читайте також: 800 тис. снарядів — подушка безпеки, яка дасть змогу Україні виграти час, — оглядач про “чеські” боєприпаси

Чеська ініціатива в огляді експертів

Чому влада Чехії вирішила надати Україні таку кількість снарядів, і як ця ініціатива може вплинути на ситуацію на полі бою, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олег Дунда, народний депутат України, голова Міжфракційного депутатського об’єднання “За деколонізацію і демонтаж російської імперії”;
  • Євген Дикий, екскомандир взводу батальйону “Айдар”;
  • Андрій Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”
  • Володимир Фесенко, політолог.

ОЛЕГ ДУНДА: Президенту Чехії нічого пояснювати не треба

— У ситуації з Чехією є два чинники: історичний і особистий. Історично у чехів досі жива у спогадах так звана Празька весна, коли Радянський Союз фактично придушив пориви Праги на свою незалежність, і чехи про це пам’ятають.

Ті, хто старший, напевно, пам’ятають хокейні матчі між Чехословаччиною і СРСР, які завжди були жорстким протистоянням один для одного, зокрема, через цей історичний факт. Це перший фактор.

Другий пов’язаний безпосередньо з Петром Павлом. Петро Павло – це військовий, який був великим чиновником у НАТО. Він знайомий з іншими представниками НАТО по військовій лінії, які розуміють, де боєприпаси є, і в якій кількості вони потрібні.

Це не цивільна особа, як, наприклад, Макрон або Шольц, які не розуміють загрози, і не розуміють того, що зараз необхідно Україні. Цій людині пояснювати не треба.

Використовуючи свої контакти, свої старі зв’язки, він фактично очолив процес постачання боєприпасів, артилерійських снарядів безпосередньо в Україну.

АНДРІЙ КОВАЛЕНКО: За допомогою чеських снарядів ЗСУ зможуть півроку забезпечувати себе артилерійським вогнем

— Під час Мюнхенської конференції президент Чехії Петр Павел анонсував 800 тисяч боєприпасів для України 155-го і 122 калібрів. І він, у принципі, виконав свою обіцянку. Було сформовано коаліцію, з’явилися фінанси, і Чехія стала такою стороною, яка домовилася про постачання в Україну відповідних боєприпасів, і вони вже вирушають у дорогу.

800 тисяч боєприпасів таких калібрів — це 5 тисяч пострілів на добу. Це непоганий показник, оскільки 2022 і 2023 роки для України були, в основному, в межах середньої кількості 5-7 тисяч пострілів на добу з піковим показником у жовтні 2023 року — 10 тисяч пострілів на добу.

Але це не тільки 155 і 122 калібри. Йдеться і про 152-й, і про 120-й, 125-й, 115-й, 105-й, 100-й і так далі. Тобто вся номенклатура пострілів. З такою підтримкою від невідомої країни, яка через Чехію нам поставляє ці боєприпаси, ми можемо себе забезпечити на півроку артилерійським вогнем як в обороні, так і, можливо, і в деяких наступальних операціях.

Але крім цієї поставки є і виробництво в інших країнах, які також зобов’язалися нас підтримувати. Тому я думаю, що артилерійське питання найближчим часом все-таки почне вирішуватися для України позитивно.

ЄВГЕН ДИКИЙ: Передача снарядів із Праги може кардинально змінити ситуацію на фронті

— Комбінація, яку розігрує Петро Павел і його команда, це геніально. Перш за все, я маю на увазі саме інформаційний супровід цієї операції. Річ у тім, що тут ключовим є збереження секретності.  

Чехам вдається, з одного боку, саму угоду оголосити публічною, тому що потрібно на неї зібрати гроші. На жаль, сама Чехія просто не може стільки грошей викласти зі свого бюджету.

Але вони примудрилися збирати снаряди і при цьому не розголошувати, куди далі гроші підуть, і звідки, яким шляхом снаряди приїдуть. І що довше зберігатиметься успішна анонімність, то більше снарядів їм вдасться знайти.

Навіть те, що вже знайшли, це вже дуже багато. Це реально радикально змінює ситуацію на фронті. Якщо ще вдасться зберегти анонімність і після угоди, то це стимулює інші країни, які, можливо, зараз побоюються, що все-таки Росія все дізнається і будуть проблеми.

Я не буду навіть робити припущення про те, з яких країн ці снаряди їдуть. Давайте менше про це розмовляти, а то росіяни перевірятимуть ці припущення. Не будемо їм допомагати.

Чому я кажу, що інформаційно ця операція обставлена чехами просто ідеально. Петре, Павле, можна сказати, зараз один із ключових союзників України, який знайшов рішення нашої однієї з найболючіших проблем — снарядного голоду. Це медійне обговорення зводиться приблизно до того, що треба збирати гроші, і тоді приїдуть снаряди.

Але річ у тім, що перші партії снарядів, судячи з усього, вже приїхали. Поки розігрувалася операція, що потрібно зібрати гроші на всі 800 тисяч снарядів, їх викуповували партіями в міру знаходження грошей. Інакше мені дуже важко пояснити те, що на фронті вже відбулися дуже серйозні зміни: після двох або навіть майже трьох місяців мовчання наша артилерія знову ожила.

Я додам те, що до великого вторгнення з чехами вже якраз була успішна співпраця, просто масштаб був незрівнянно менший. Після 2014 року, коли почалася українсько-російська війна, Україна тоді ще не збиралася переходити на стандарти НАТО, а якраз був пошук радянських снарядів і ракет.

І ось їх тоді допомагали шукати, в основному, країни колишнього Варшавського договору, і основну роль відігравали Польща, Чехія і Болгарія. Але, звичайно, масштаб тієї операції, яка відбувається зараз, непорівнянний з тим, що було за всі ці роки малої війни.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Снаряди Україні передає не тільки Чехія

— Я б уточнив: Чехія поки що не закупила, а тільки закуповує. Тут велику роль зіграв президент Чехії генерал Петр Павел. Він як професійний військовий, я думаю, допомагав цьому процесу.

До того ж, для того, щоб закупили ці снаряди, потрібно було знайти гроші в Європейському Союзі. Тому робить це не тільки Чехія.

Швидше за все, чехи виступили в ролі таких розвідників-слідопитів. Вони знайшли ці снаряди, а далі треба було знайти гроші. І ось тут уже за кілька тижнів з кінця лютого до початку березня підключили найрізноманітніші країни, які знайшли гроші на закупівлю цих снарядів.

Причому іноді довелося долати певні політичні протиріччя. Один приклад наведу. Франція раніше виступала проти закупівлі боєприпасів у неєвропейських країн. Їхня позиція була в тому, що зброю, боєприпаси для України треба закуповувати всередині Європи, щоб це працювало на європейську економіку.

А якщо немає достатньої кількості цих самих артилерійських снарядів? У Європейському Союзі торік пообіцяли Україні мільйон артилерійських снарядів, а потім із жахом виявили, що виробничі потужності або зайняті, або не готові виконати це замовлення.

І довелося шукати, як це зробив президент Чехії генерал Павел, за межами Європейського Союзу. І Франція, яка спочатку була проти такого сценарію, погодилася відмовитися від своєї умови, і теж дала гроші.

Причому, гроші дала не тільки Чехія, а й низка скандинавських країн, і багато європейських держав. Це такий, скажімо так, “общак” — вони спільно скидалися на те, щоб оплатити цю велику партію артилерійських снарядів для України.

І це приклад європейської солідарності на підтримку України. В умовах, коли виникла затримка з боку США, Європа посилила масштаби підтримки для України, зокрема і в такій формі, як закупівля снарядів за кордоном.

Читайте також: Президент Чехії розуміє, що таке сучасна війна і які ресурси для цього потрібні, — Подоляк

Прямий ефір