Повертати потрібно не тільки депортованих до РФ дітей, а й тих, хто проживає на окупованих територіях України, — правозахисниця

Похищенных детей возвращают в украинские семьи. Фото: ombudsman.gov.ua

Україні необхідно повертати не тільки тих дітей, яких Росія незаконно депортувала на свою територію, а й тих, хто проживає на окупованій території та потерпає від дій загарбників. На цьому в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 13 квітня, акцентувала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

Вона наголосила, що російські окупанти на захоплених ними територіях намагаються змінити ідентичність маленьких українців.

“Відбувається просто “промивка мізків”, русифікація, дітей примушують бути лояльними до держави-агресора, не розмовляти українською мовою, не проявляти свою українську ідентичність”, — сказала Рашевська.

Правозахисниця не виключає, що Російська Федерація для того, щоби щось показати міжнародній спільноті, демонструватиме “свою версію української історії на окупованих територіях”.

“Проблема в тому, що окупанти фактично захоплені українські території зробили своїми колоніями. І людям неможливо там залишатися українцями, які б ініціативи зі “збереження національних особливостей” Російська Федерація не імплементувала”, — зазначила гостя ефіру.

Українські органи влади, всі компетентні органи збирають докази злочинів росіян на окупованих територіях.

“Важливо довести, що це не поодинокі випадки, а цілеспрямована політика Російської Федерації щодо викорінення української ідентичності на окупованих територіях, зокрема, що стосується перевиховання дітей. І для того, щоб побудувати такі кейси, потрібен час, тому що РФ буде оскаржувати будь-які докази. Тому зараз органи влади до цих процесів ставляться дуже відповідально. І я впевнена, що ми будемо бачити кейси, хоча б ті, що стосуються, приміром, представників партії “Единая Россия”, які беруть активну участь у процесі перевиховання українських дітей, представників так званого “Міністерства освіти”, усіх цих російських рухів, як-от “Юнармия”, “Молодая гвардия” тощо. Усі ці кейси будуть. Але для того, щоб їх неможливо було спростувати, потрібні хороші докази. І ми над цим, як неурядова організація, теж працюємо”, — резюмувала Рашевська.

Читайте також: У РФ немає мети повернути Україні викрадених дітей, вона активно включає їх у федеральні банки даних сиріт, — Рашевська


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Читайте також“Алгоритм відпрацьовано, не вистачає масштабності”: 35 країн сприяють Україні у поверненні депортованих дітей (ВІДЕО)

Прямий ефір