Портрет політв’язня в РФ: обвинувачення, переконання, заяви (ВІДЕО)

Олексій Горінов у суді. Скріншот: uatv.ua

За 11 місяців повномасштабної війни Росії проти України рівень переслідувань громадян у РФ досяг катастрофічного розмаху. За цей час за антивоєнну позицію, за даними російського ресурсу “ОВД-инфо”, затримали понад 20 тис. осіб, повідомляє FREEДОМ.

Більшість із затриманих відбулися штрафами, проте майже 400 осіб стали фігурантами антивоєнних кримінальних справ.

“Це величезна кількість людей, долі яких були зіпсовані та занапащені політично вмотивованим, незаконним переслідуванням з боку держави. У Росії не повинно бути політв’язнів: ні тисячі, ні однієї людини, ні, тим більше, кількості, що все збільшується, як це відбувається сьогодні”, — підкреслив керівник програми “Підтримка політв’язнів” російського Правозахисного центру “Меморіал” Сергій Давідіс.

6 років та 11 місяців колонії за дискредитацію збройних сил РФ та відкритий виступ проти воєнних дій Росії проти України отримав член муніципальної ради Красносільського району Москви Олексій Горінов. Він відкрито заявив свою позицію на засіданні ради у березні 2022 року і став першою людиною в РФ, яку засудили до реального терміну за статтею про дискредитацію.

“Це не суд, а судилище. Почнемо з того, що людину судять за висловлювання своєї оцінної думки під час дебатів муніципальних депутатів. Це взагалі повний нонсенс, це суперечить і законам, і конституції”, — прокоментував вирок Горінову керівник російського Правозахисного центру “Меморіал” Олег Орлов.

60-річного Горінова звинуватили за статтею про поширення “фейків” з обтяжуючими обставинами. За версією слідства, злочин було скоєно за попередньою змовою, з використанням службового становища та за мотивами ненависті чи ворожнечі. За словами Олексія Горінова, називати речі своїми іменами — найменше, що він може зробити.

“Чи вистачить мені 7 років, з урахуванням прожитого, щоб перевиховатися з пацифіста на “яструба”? Щоб визнати “спеціальну військову операцію”, що проводиться, не військовим конфліктом, війною, а миротворчою акцією, що несе людям мир? Щоб навчитися заперечувати загибель цивільного населення, включаючи дітей, під час цієї “операції”? Щоб закликати не до припинення воєнних дій, а до їхнього продовження? Подивимося”, — сказав політв’язень Олексій Горінов в останньому слові перед оголошенням вироку.

Міщанський суд Москви визнав опозиціонера Іллю Яшина винним у поширенні так званих фейків про російську армію у зв’язку з його постами у соцмережах про масові вбивства російськими солдатами мешканців українського міста Буча. Яшина засуджено до 8 з половиною років позбавлення волі в колонії загального режиму. У своєму останньому слові політик подякував судді за відкрите ведення процесу і назвав її живою людиною, яка, на думку Яшина, просто стала гвинтиком у державній машині. Також опозиціонер звернувся до Путіна.

“Нас називають карателями та окупантами. З вашим ім’ям тепер міцно асоціюються слова “смерть” та “руйнування”. Ви принесли страшне лихо українському народові, який, мабуть, ніколи не простить нас. Але ж ви ведете війну не лише з українцями, а й зі своїми співвітчизниками. Ви відправляєте до пекла боїв сотні тисяч росіян, багато хто з яких ніколи вже не повернуться додому, перетворившись на порох”, — заявив політв’язень Ілля Яшин в останньому слові перед оголошенням вироку.

265 днів у СІЗО провела мешканка Санкт-Петербурга Вікторія Петрова. Дівчину звинувачують у поширенні “фейків” про російську армію. Їй загрожує до 10 років позбавлення волі. На одному із засідань суду Вікторія виступила з антивоєнною промовою. Щоб тиснути на дівчину, двох співкамерниць Петрової змусили написати заяву про те, що вона продовжує антивоєнну агітацію у СІЗО.

“У СІЗО легко знаходити “свідків” злочинів, яких не було. Хтось напише все, що потрібно, добровільно, хтось — під загрозою карцера. Раніше так виникали справи про виправдання тероризму. Тепер, мабуть, народжуватимуться і нові “фейки”, і “дискредитації”. Термін, який можуть призначити Віці, сам по собі лякає настільки, що нагнітає ще більше страху. У будь-якому випадку, ці методи настільки широко відомі, наскільки безсовісні. Погрози замість доведення, сила замість закону, брехня замість… замість чого завгодно”, — заявила адвокатка Вікторії Петрової Анастасія Пилипенко.

Саша Скочиленко — одна з найвідоміших обвинувачених за статтею про “фейки” — вже 9 місяців чекає на вирок у петербурзькому СІЗО. На засіданнях суду дівчина продовжує обстоювати свою думку.

“Я вимагаю негайного припинення всіх бойових дій, міжнародного розслідування всіх військових злочинів, репарації за рахунок завданих Україні збитків, повернення її суверенних територій”, — заявила політув’язнена Олександра Сколиченко.

Всі ці люди — різні за віком, соціальним станом та професією. Поєднує їх лише те, що вони стали політв’язнями в Росії. І, незважаючи на погрози та перебування в ув’язненні, говорять про одне й те саме — про свободу людини.

“Якби режиму не вдалося придушити російське суспільство, і утримувати його в їжакових рукавицях репресіями, без сумніву, він не міг би собі дозволити цю страшну агресивну війну”, — упевнений керівник програми “Підтримка політв’язнів” “Меморіалу” Сергій Давідіс.

Російські політв’язні — це реальні люди, які у СІЗО та в’язницях проходять через тортури та тиск. При цьому від своєї думки не відмовляються, прирікаючи себе на те, що наступні роки проведуть у неволі.

Читайте також: До 25 років позбавлення волі: як Лукашенко знищує опозиційні настрої громадян, розповів представник каналу “Белсат”

Прямий ефір