Понад 63 тис. українців залишили будинки протягом місяця: евакуація та перспективи повернення (ВІДЕО)

Евакуація. Фото: dn.gov.ua

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну свої будинки, за даними Міжнародної організації з міграції, залишили понад 14 млн українців. Більшість переїхала у безпечніші регіони країни. Лише за серпень та перші дні вересня переселенцями стали понад 63 тис. людей, інформує FREEДОМ.

З Донецької області мешканців вивозять під обстрілом російської армії. У регіоні продовжується обов’язкова евакуація. Усі, хто ще залишається тут, а це близько 350 тис. осіб, мають виїхати до того, як настануть холоди.

“Три чверті населення фактично евакуйовано з Донбасу. Категорії людей, які залишилися, найменше налаштовані на евакуацію, найменше хотіли залишати свої будинки, але евакуація продовжується”, — коментує голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Виїжджають українці й з інших регіонів. Рідні міста та села залишають жителі Харківської, Миколаївської та Запорізької областей, щоб не зазнати поранень та не загинути від обстрілів. Тим, хто не може евакуюватися сам, допомагають волонтери та місцева влада.

“Щоразу, приїжджаючи на небезпечні території, я спілкуюся з людьми похилого віку, які не хочуть залишати рідні будинки. Намагаюся вмовити кожного на цей крок заради їхньої безпеки. Ті, хто, на щастя, сьогодні вже прибули до Запоріжжя, мають важкі вади здоров’я: одна жінка сліпа, інша — малорухлива, вони не мали можливості та сил навіть вчасно сховатися від обстрілів”, — зазначила заступниця голови Запорізької обласної військової адміністрації Злата Некрасова.

Кожен переселенець отримує щомісячні виплати від держави, фінансову підтримку від міжнародних організацій, гуманітарну допомогу та сприяння у пошуках житла. На компенсацію сподіватися можуть і ті, хто дав притулок евакуйованим.

“З 1 жовтня власники житла, які розмістили у себе внутрішньо переміщених осіб, отримуватимуть 900 грн замість 450 грн за особу на місяць”, — повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Під час контрнаступу українська армія майже щодня звільняє зайняті противником населені пункти. Високопілля, Ольгине, Нововознесенське, Байрак, Вербівка, Мазанівка — це далеко не повний список сіл та селищ, які Збройні сили України деокупували наприкінці серпня та на початку вересня. Якими залишає по собі території російська армія, світ побачив після звільнення півночі України та Київської області.

Ірпінь. Буча… Братські могили, тіла вбитих мирних жителів просто на вулицях. Розстріляних та закатованих людей тут знаходять досі. У Бучі російські окупанти пошкодили чи зруйнували понад 2,5 тис. будівель. Сьогодні будинки на деокупованих територіях відновлюють і держава, і волонтери. Потім потрібно подати в них воду, газ і світло. А ще потрібно терміново готуватися до опалювального сезону.

Щоб повернути до повноцінного життя звільнені території, уряд створив Координаційний штаб з питань деокупованих територій. Очолила його віцепрем’єр-міністерка — міністерка із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.

“Що після себе залишає ворог на деокупованих територіях, Україна вже побачила. Це — знищені соціальна та комунальна інфраструктури, зруйноване житло, спалені та розграбовані підприємства, підвали, що перетворилися на катівні. Ми повертатимемо ці землі до життя. Мета — подальша реінтеграція таких районів”, — наголосила Ірина Верещук.

Для всіх українців на тимчасово окупованих територіях та для тих, хто змушений був евакуюватись із небезпечних регіонів, працюють “гарячі лінії”. Дзвінки приймаються цілодобово за телефонами:

  • 15-48;
  • +38-066-813-62-39;
  • +38-096-078-84-33.

Читайте також: Житло, медична допомога, психологічна підтримка: чого потребують переселенці в Україні

Прямий ефір