Полозов: Одна справа пишатися армією РФ удома перед телевізором, а інша — вмирати на полях

Влада РФ проводить “приховану” мобілізацію. Середній росіянин підтримує політику Кремля пасивно біля екрана телевізора. Російський адвокат Микола Полозов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про ситуацію з мобілізацією в Російській Федерації. А також чи існує можливість захистити свої права строковикам в РФ.

— Чи є в Росії передумови для оголошення мобілізації?

— Передумови є, Кремлю необхідно закрити кадрові проломи. Ніхто не сподівався, що будуть такі втрати. Протягом кількох місяців Кремль проводить “приховану” мобілізацію: залучає резервістів, військових пенсіонерів, залучає на контрактну службу грошовими виплатами, шукає та рекрутує людей, які фінансово залежать від банків, мають кредити тощо.

Крім того, Кремль стикається і з іншою проблемою. Підтримка населення пасивна. Росіянин готовий пишатися успіхами, які йому транслюють із телевізора пропагандисти, проте вставати з дивана та йти вмирати в окоп він не хоче. У цьому аспекті провести масову мобілізацію складно. У суспільстві немає підтримки навіть гуманітарного характеру. Збори на російську армію серед прокремлівських волонтерів є абсолютно мізерними. Підтримки, яку ми спостерігаємо в Україні, в Росії немає і близько.

Середній росіянин не любить примусових дій. Якщо влада піде на мобілізацію — переважна більшість усіма правдами і неправдами намагатиметься відмовитися. Єдиним інструментом, який залишається у Кремля, є нагнітання страху. Проведення провокацій та терактів із покладанням провини на українців. Таким чином, вони можуть спробувати морально мобілізувати росіян на війну.

— Ви кажете, що такої волонтерської підтримки армії, як в Україні, з боку Росії немає. Чому?

— Ментальна прірва між українцями та росіянами. Росіяни атомізовані переважно. Патріотизм в Росії пахне “казенщиною”, багато речей спускаються зверху. Люди це сприймають через телевізор, але вони не живуть цим, не пропускають через себе. У цьому сенсі рівень підтримки російської армії залишається фантазією Кремля та пропагандистів, які про це говорять.

— Російська влада знайшла спосіб, як знаходити людей, щоб відправити на територію України воювати?

— Законодавство не змінилося. За те, що по  приїзді не встав на військовий облік, передбачено невеликий штраф. Тож це неефективно. Хтось їде в село до далеких родичів, відсиджуючись під час призову. Також діє певний перелік медичних протипоказань для несення військової служби. Він дає як відстрочку, так і звільнення. Тому потенційному призовнику бажано задуматися щодо свого здоров’я, позбирати діагнози та звернутися до юриста для того, щоб убезпечити себе від можливого призову.

— Чи можливо отримати правовий захист у Росії строковикам або тим, кого мобілізують без їхнього бажання?

— Існує військова прокуратура. Навіть солдат-призовик має право звернутися туди. Якщо говорити про недержавні організації, то це Комітет солдатських матерів Санкт-Петербурга, який надає підтримку військовослужбовцям. Не лише у Санкт-Петербурзі, це просто назва. Існує низка адвокатів, які спеціалізуються на військовій тематиці. Тому, незважаючи на посилення законодавства в Росії та нові закони, можливість захистити свої права військовослужбовцям (якщо ми говоримо про строковиків) існує.

— Як Ви вважаєте, оголошення мобілізації може стати критичною точкою для населення Росії, щоб спонукати до протестів?

— Так, враховуючи напруження в суспільстві, яке зростає, зокрема, й через економічні чинники. Очевидно, що росіяни в переважній своїй масі не виступатимуть проти Кремля. Вони виступатимуть за те, щоб їх не чіпали та не залучали до того, чого вони не хочуть. Вони підтримують дії Путіна та війну, але не хочуть помирати та брати участь у ній самі. Якщо їх зганятимуть на мобілізацію та відвозитимуть на війну, то вони не захочуть цього робити. Одна річ пишатися вдома перед телевізором на дивані, а інша — вмирати десь у полях.

Читайте також:

Ястребова: РФ хоче покращити демографічну ситуацію за рахунок масової депортації українців

Кремль намагається поповнювати війська для продовження війни з Україною, прихована мобілізація не дає результатів

Окупанти проводять приховану мобілізацію — радник мера про ситуацію в Маріуполі

Після завершення боїв на Донбасі армії РФ знадобиться до двох місяців на перегрупування. Про наступ на Київ не йдеться — експерт

Прямий ефір