Поблизу лінії фронту потрібні більш маневрені ЗРК, ніж “Петріот” — пояснення експерта

Андрій Риженко. Скріншот: uatv.ua

Україна підтягувала до лінії фронту системи протиповітряної оборони далекого радіусу дії, щоб збивати літаки, які бомбардують Україну. Наприклад, зенітно-ракетним комплексом (ЗРК) С-200 було вражено літак Ту-22М3, найімовірніше, на дистанції понад 300 км. Однак поблизу лінії фронту це досить ризиковано — там потрібні більш маневрені системи. Такою думкою поділився капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України (2004-2020 рр.) Андрій Риженко в ефірі FREEДОМ.

“Ми знаємо, що були випадки, коли ми використовували комплекси ППО, підтягували ближче до лінії фронту та збивали літаки… Це були й літаки в районі острова Зміїний, які бомбардували острів Зміїний, здійснювали постановку мін у Чорне море. То були літаки Су-34, Су-35, які бомбили наші частини на півдні України. Тоді, певне, системи далекої дії ППО діяли на південних ділянках фронту. Але це досить ризиковано, це цілий комплекс заходів, тому що ці батареї повинні постійно перебувати у русі. Противник теж їх відстежує і полює на них. І загалом була інформація про те, що вони були атаковані — ці системи, які перебували ближче до лінії фронту”, — коментує Риженко.

Він наголосив, що поблизу лінії фронту для боротьби з російською авіацією потрібні фронтові системи протиповітряної оборони, основна риса яких — маневреність.

“Такі системи, як і той самий “Петріот” — вони мають маневреність, але не таку швидку, як в інших систем. Той самий “Бук” або “Тор” радянського виробництва — це фактично самохідна установка, яка може дуже швидко залишити місце, яке може бути атаковано. Це все, звісно, знають наші військові. Є розрахунки, про це говориться іноземним партнерам”, — наголосив гість ефіру.

Риженко додав, що у нових пакетах допомоги від США є велика кількість переносних зенітних ракетних комплексів Stinger, які є ефективним засобом боротьби із ворожою авіацією на лінії фронту. Крім того, українські військові для ураження, зокрема безпілотників, використовують і ракетні комплекси ТOW.

“Щоб завдавати ударів на території противника та послаблювати його потенціал, щоб він не завдав ударів по нас, я думаю, дуже нам допоможуть ракети ATACMS. Особливо для ударів по ракетних комплексах у Криму. Тому що тими самими “Іскандерами” південь України атакують якраз із Кримського півострова — з позицій на Тарханкуті. І літаки F-16. Ми на них чекаємо теж вже найближчим часом — на першу ескадрилью. Я думаю, що у них буде можливість знищувати засоби ураження противника. Фактично зараз центр тяжіння противника, який дозволяє йому чинити на нас тиск, і сковувати наші воєнні дії, і послаблювати економіку, і впливати на людей, — це якраз ударні засоби… І проти цього плануються заходи. Прийде допомога, я думаю, ми маємо побачити результати цього”, — сказав Андрій Риженко.

Нагадаємо, за оцінкою капітана 1-го рангу запасу, ексзаступника начальника штабу ВМС ЗС України Андрія Риженка, Росія стала дбайливіше витрачати ракети. Адже російська промисловість здатна виробляти набагато менше ракет, ніж використовує росармія для ударів по Україні. Тому зараз ситуація значно відрізняється від тієї, що була на початку війни, коли окупанти не шкодували для атак ані “Калібрів”, ані Х-101/Х-555, ані “Іскандерів”.

Прямий ефір