Підтримку України обговорюють міністри оборони країн ЄС у Брюсселі — деталі (ВІДЕО)

Прапори України та ЄС. Фото: europarl.europa.eu

У Брюсселі сьогодні, 11 лютого, триває зустріч міністрів оборони країн Європейського Союзу. Одне з головних питань — як використати наданий Україні кредит для закупівлі зброї. На ці цілі мають піти 60 із 90 млрд євро. Сьогодні Європарламент ухвалив остаточне рішення щодо виділення цих коштів, і тепер залишилося завершити кілька процедурних деталей. Про те, як проходить зустріч міністрів закордонних справ, розповів спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов, який зараз перебуває в Брюсселі.

У зустрічі у форматі неформального обміну думками бере участь міністр оборони України Михайло Федоров. Європейська Рада особливу увагу приділяє співпраці в галузі оборонних інновацій, тому присутність Федорова, як людини, яка багато років займалася цифровою трансформацією в Україні, має особливе значення.

“Ми також обговорюємо наш внесок у гарантії безпеки. Ми обговорюємо навчання українських солдатів, зокрема і на території України. Ми визначили два навчальні центри, які можна використовувати для цієї мети. Потім, звісно, фінансування, як і раніше, залишається проблемою. По-перше, я хочу подякувати Європейському парламенту за швидке схвалення кредиту в розмірі 90 млрд. Дуже важливо, щоб пріоритети України були враховані. І також важлива гнучкість використання цих коштів. Але, крім цього, нам також потрібен приватний капітал. І для цього у нас є дві пропозиції для Європейського інвестиційного банку. Перша — виділити частину коштів на виробництво в Україні”, — розповіла верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.

Також вона поінформувала про інші питання, які обговорюються щодо України. Головна дипломатка Європейського Союзу прокоментувала публікації в медіа про можливість проведення в Україні виборів у найближчі кілька місяців. На її думку, це буде складно зробити, поки Росія не демонструє бажання досягти миру.

“В інституціях більшості європейських країн є положення про те, що вибори не проводяться під час війни. Чому? Тому що якщо проводяться вибори, це завжди внутрішня боротьба між різними фракціями. А коли відбуваються зовнішні атаки, буквально, то ви просто не можете проводити вибори, тому що ваш противник перебуває за межами країни, і вам потрібно зосередити всі зусилля на протидії цьому. Ось чому я думаю, що проведення виборів під час війни, безумовно, не є хорошим рішенням. Можливо, є надія на мир, але водночас я не бачу, щоб Росія зараз докладала якихось зусиль для досягнення миру”, — пояснила Кая Каллас.

Вона акцентувала на посиленні санкційного тиску щодо Росії. Очільниця європейської дипломатії впевнена, що тільки так можна посадити агресора за стіл переговорів. У цьому контексті йшлося про необхідність якнайшвидшого ухвалення 20-го пакету санкцій, який не так давно був презентований у Брюсселі.

Зустріч міністрів оборони в Раді Європейського Союзу проходить напередодні чергового засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”, яке відбудеться у штаб-квартирі НАТО. Учора у штаб-квартирі Альянсу представник США при НАТО Метью Вітакер розповів, що союзники України вже взяли зобов’язання на суму майже 5 млрд доларів за програмою PURL. Але він очікує на завтрашній зустрічі анонсів наступних внесків.

“Я був там (в Україні, — ред.) минулого тижня і бачив наслідки постійних атак Росії, зокрема на критично важливу цивільну інфраструктуру. І знову Путін намагається зламати народ України, сподіваючись послабити його рішучість. Але Україна та український народ знову і знову показують, що їх не зламати. Менше з тим, Україна не може витримати цю боротьбу або забезпечити мир самотужки. І саме тому союзники підтримують Україну діями, а не тільки словами. З першого дня повномасштабного вторгнення Росії майже чотири роки тому 99% усієї військової підтримки Україні надходить від союзників і партнерів по НАТО. І НАТО продовжує зміцнювати координацію та надання цієї підтримки”, — заявив генеральний секретар Марк Рютте.

https://www.youtube.com/watch?v=yyZz7oo5FwU

Читайте також: Кредит у 90 млрд євро для України підтримав Європарламент

Прямий ефір