Ознаки геноциду в Україні: висновки комісії ООН прокоментував юрист

Депортація українців. Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Заява Незалежної міжнародної комісії Організації Об’єднаних Націй про те, що вона не виявила геноциду в Україні, є проміжною оцінкою, яка не вплине на подальші висновки суду. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат юридичних наук, доцент Києво-Могилянської академії, юридичний директор Truth Hounds Дмитро Коваль.

Він наголосив, що ця оцінка обумовлена кількома факторами. Серед них — об’єктивні складнощі: обмежена кількість матеріалів та відсутність доступу.

“Доступу до Маріуполя досі немає. У Маріуполі, як ми вважаємо, скоєно частково цей злочин [геноциду] у вигляді або депортації цивільного населення, особливо дітей Маріуполя, або вбивств та винищення, по суті, української національної групи”, — пояснив юридичний директор Truth Hounds.

Окрім цього, міжнародним експертам, які зараз займаються Україною, складно, за словами Коваля, розібратися у контексті. Оскільки злочини геноциду проти українського населення “не настільки прямолінійні, як в інших геноцидних ситуаціях”.

“Наш контекст полягає в тому, що протягом десятків років, якщо не віків, Російською Федерацією здійснювалась політика щодо дискримінації українського населення. Ця політика іноді виражалася в особливо агресивних діях, які прирівнюються до геноциду. Це, наприклад, Голодомор. Це, наприклад, депортація кримських татар у 1944 році. І, наприклад, ті дії, свідками яких ми були в Україні від початку повномасштабної війни. Цей контекст — багатовіковий, дуже складно міжнародним експертам вмістити його опис у межі проміжних доповідей та експертних висновків”, — коментує експерт.

Він вважає, що висновки комісії ООН не є остаточними та можуть бути уточнені у майбутньому. Водночас Коваль наголошує, що воєнні злочини, скоєні РФ в Україні, не менш жахливі, і про це важливо говорити.

“Я думаю, що нам потрібно паралельно пояснювати, що незалежно від того, яких висновків про злочин геноциду дійде, скажімо, Міжнародний кримінальний суд, на території України продовжують відбуватися масові звірства: воєнні злочини та злочини проти людяності. І, на жаль, ми їх бачимо дуже багато, найрізноманітніших у різних регіонах України, і вони не припиняються” — зазначив Дмитро Коваль.

Читайте також: В Україні з’явиться Офіс Міжнародного кримінального суду: як він працюватиме, пояснив заступник генпрокурора

Нагадаємо, голова незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Ерік Мьосе заявив у четвер, 16 березня, що наразі у розслідуванні порушень прав людини в Україні не знайдено доказів вчинення Росією геноциду. При цьому він додав, що комісія вивчає докази, оскільки є деякі аспекти, які можуть викликати питання про можливий геноцид.

Читайте також: Цінність життя і людини в Росії зменшилася, на окупованих територіях відбувається етноцид і геноцид, — Павліченко

Прямий ефір