Макрон дипломатично вказав на найгострішу проблему в європейсько-китайських взаєминах — розбір Єфремова

Еммануель Макрон і Сі Цзіньпін. Скріншот: uatv.ua

Заклик президента Франції Еммануеля Макрона до оновлення економічних зв’язків країни з Китаєм через державний візит до Франції лідера КНР Сі Цзіньпіна — це не спроба широко відчинити двері ринків ЄС для Пекіна, а дипломатичний спосіб вказати на найгострішу проблему в європейсько-китайських взаєминах. Таку думку сьогодні, 6 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат економічних наук, експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

На його думку, Макрон хоче проявити лідерство серед глав країн-членів Євросоюзу та залишити свій слід в історії.

“Щодо ось цієї поїздки, дивіться, яке цікаве протиріччя… З одного боку, Макрон закликає до перегляду відносин між Європою та Китаєм, а з іншого боку, він говорить про проблему, що існує, яка називається “зайві виробничі потужності”. І це не має бути інтерпретовано як те, що Макрон відкриває широко двері для Китаю й закликає проміняти Сполучені Штати на Китай. Ні, ні в якому разі. Це, найімовірніше, спосіб завуальовано представити ту проблему, яка є найгострішою у двосторонніх взаємовідносинах й у європейсько-китайських взаємовідносинах, узятих на рівні всього Союзу”, — сказав Єфремов.

За його словами, проблема полягає в тому, що Китай будує свою економіку навколо посиленого експорту товарів, створених промисловістю Китайської Народної Республіки. Ці успіхи досягаються завдяки масштабним програмам субсидування та державної підтримки великих корпорацій Китаю, які часто є також державними або напівдержавними.

“І ця підтримка призводить до того, що ціна, за якою Китай продає свої товари кінцевого користування на європейські ринки, є дуже конкурентною. Вона нижча, ніж ціна на європейські аналоги. І це все призводить до того, що Китай поступово витісняє європейських виробників з ринків інших країн, інших регіонів і Африки, і Азії, але також й несе загрозу самому європейському ринку. І найбільш яскравим прикладом є електромобілі. Також сюди можна додати і виробництво сонячних панелей, і виробництво обладнання для зеленої економіки, як вітрогенератори тощо. Це ті галузі, які в Китаї розцінюються як передові, й ті галузі, в яких Китай поставив собі за мету захопити глобальне лідерство”, — сказав експерт.

Він наголосив, що якщо Китаю вдасться це зробити, то вийде, що той зелений перехід, який планують здійснювати в Європі найближчими десятиліттями, відбуватиметься на основі китайських товарів, продукції та обладнання, а отже, крім екологічного ефекту, не створить якихось додаткових економічних ефектів для Євросоюзу.

“Цим, я думаю, найбільшою мірою стурбовані європейські політики. І це те, що буде предметом переговорів між європейськими політиками, між Макроном, між іншими високопоставленими політиками. Урсула фон дер Ляєн також начебто візьме участь у переговорах з одного боку й Китаю з іншого. Європа домагатиметься від Китаю того, щоб ці поставки, які відбуваються, скажімо, за неконкурентними, нечесними з погляду європейців моделями, схемами, принципами, вони були якимось чином переглянуті та обмежені. Інакше Європейському Союзу доведеться шукати якісь тарифні або нетарифні бар’єри для обмеження поставок цих китайських товарів на європейські ринки”, — сказав Єфремов.

Читайте також: Сі Цзіньпін визнав Макрона дипломатичним лідером Європи — думка експосла

Нагадаємо, голова КНР Сі Цзіньпін розпочав європейське турне з візиту до Парижа. Після Франції він вирушить до Сербії та Угорщини.

Прямий ефір