“Обстріли почастішали — дедалі ближче і ближче”: з Куп’янського району евакуюють жителів (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Куп’янському районі Харківської області триває обов’язкова евакуація мирного населення. Її оголошено у 53 населених пунктах, наближених до зони бойових дій. Від 9 серпня щодня з цих сіл і селищ, які зазнають масованих обстрілів російських військ, вивозять жінок, дітей, пенсіонерів, людей з обмеженими можливостями. Про те, як відбувається евакуація, і чи готові люди виїжджати — у репортажі кореспондентки телеканалу FREEДОМ Наталії Білокудрі.

Так, волонтер, керівник громадської організації “Я врятований” Дмитро Ложенко займається евакуацією жителів Харкова та області від 24 лютого 2022 року. Відтоді, як влада оголосила населенню про необхідність виїхати до безпечніших місць. Куп’янський напрямок є зараз одним із найгарячіших. Заявки на евакуацію є щодня. Але загалом люди виїжджають неохоче, тільки коли побувають під безпосереднім обстрілом противника, запевняє волонтер.

“Я б хотів передати всім, хто цей сюжет дивитиметься, щоб вони не чекали і не трималися так за свої будинки. Коли ми переможемо, а ми обов’язково переможемо, ви будете і далі у своїх будинках жити. Але бачите, люди навіть сьогодні не хочуть виїжджати, тому що переживають, що з їхніми будинками щось трапиться”, — сказав Ложенко.

Російські окупанти нещадно обстрілюють авіабомбами та касетними снарядами село Кругляківка, розташоване на лівому березі річки Оскіл. Після останнього удару троє осіб загинули, п’ятеро дістали поранення. Місцева жителька Людмила ухвалила рішення виїжджати. Її евакуювали на кареті швидкої допомоги, бо через надмірну вагу самостійно жінка пересувається лише за допомогою ходунків.

“Дітвора сказали, щоб їхала, бо обстріли, а я ж не ходжу. Куди я? Хтось хоч побіжить, а я що?” — поділилася вона.

Сестра Людмили боїться мародерів, не хоче полишати дім і господарство, тому з евакуацією не поспішає. Хоча каже, що в селі дуже голосно, і обстріли почастішали:

“Через господарство, та й шкода. Усім, як кажуть, дорога в один кінець, вийде, якщо розіб’ють. Тікатиму, якщо битимуть по п’ятах. Зараз, звичайно, почастішали обстріли — все ближче, ближче, навіть через три будинки є прильоти”.

Жителька Кругляківки Валерія зателефонувала волонтерам і погодилася на евакуацію через маленьку доньку. Рідні стіни покидала зі сльозами на очах.

“Дитина, дитину рятуємо, не хочеться їхати реально. Я сирота, у мене дім, він для мене все. Але дитина — це важливо!” — сказала вона.

За один раз із чотирьох сіл Куп’янського району волонтери вивозять 34 людини, хоча спочатку було менше заявок. Людей евакуюють поки тільки до Харкова, звідти вони можуть поїхати далі, або залишитися жити в шелтері волонтерів.

За даними Харківської обласної військової адміністрації, загалом за період із 9 серпня 2023 року евакуйовано 248 осіб, із них 90 дітей. Для того, щоб розмістити людей, зарезервовано гуртожитки вишів. Загалом є 3,5 тисячі місць, але цю кількість можна оперативно збільшити до 16 тисяч.

https://www.youtube.com/watch?v=SIi8b3v6iPU

Читайте також: Не тільки для відволікання уваги: чому Куп’янський напрямок став новою метою російської армії — відповідь експертів

Нагадаємо, військовий експерт, колишній співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак висловив думку, що здійснюючи атаки на Куп’янському напрямку, російські окупанти ставлять за мету повернути території, які вони втратили під час українського контрнаступу 2022 року. Командуванням армії РФ це буде подано як перемогу, стратегічний успіх. Ще одна мета окупантів — створити великий “шпагат” для Генштабу ЗСУ.

Прямий ефір