Міністр оборони США Піт Гегсет віддав наказ про виведення 5 000 військовослужбовців з Німеччини протягом року. Зараз у ФРН — понад 36 тисяч американських солдатів, більше, ніж у будь-якій іншій країні Євросоюзу. Раніше про виведення військ з Німеччини оголосив президент Сполучених Штатів Дональд Трамп у відповідь на недостатню, на його думку, підтримку союзників операції США та Ізраїлю в Ірані. Детальніше — у сюжеті FREEДOM.
У Німеччині дислокуються близько 36 400 американських військовослужбовців, пише видання Politico з посиланням на Центр даних за чисельністю особового складу Пентагону. У відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну адміністрація Джо Байдена у 2022 році схвалила відправку додаткових 7 000 військовослужбовців до Німеччини для посилення союзників по НАТО. Тепер Вашингтон має намір вивести з ФРН 5 000 солдатів.
“Чому б і ні? Італія нам нічим не допомогла. А Іспанія була жахлива. Можна було б очікувати, що вони скажуть: “Ми із задоволенням вам допоможемо”, але вони цього не зробили. І Німеччина теж”, — заявив глава Білого дому Дональд Трамп.
На початку 2026 року Пентагон завершив огляд американської військової присутності по всьому світу. У доповіді не йшлося про плани щодо масштабного виведення військ із Європи. Рішення про скорочення контингенту у Німеччині сприйняли неоднозначно і в самих Сполучених Штатах. Експерти переконані: американська військова присутність у Європі має стратегічне значення.
“Військова присутність США у Європі, зокрема в Німеччині, не тільки посилює стримування подальшої агресії Кремля, але і сприяє проєкції американської військової потужності в Середземномор’ї”, — цитує Politico старшого директора Центру військової і політичної сили Фонду захисту демократії Бредлі Боумана.
Європейці повинні взяти на себе відповідальність за власну оборону, заявив глава оборонного відомства ФРН Борис Пісторіус. Заплановане скорочення чисельності американських військ має, на його думку, спонукати європейські країни до подальшого зміцнення обороноздатності. І Берлін — на правильному шляху, наголосив Пісторіус. Німеччина має намір збільшити чисельність діючих військовослужбовців Бундесверу з нинішніх 185 тис. осіб до 260 тисяч.
“Наша мета і повинна бути, як заявив канцлер, і як я сам вважаю — стати найсильнішою звичайною армією у Європі. Там, де це необхідно, нарощування військової потужності супроводжуватиметься нарощуванням громадянського потенціалу. Цивільний компонент буде рости насамперед там, де він безпосередньо, негайно і ефективно підтримує війська”, — заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
Трансатлантичне партнерство — один з головних пріоритетів Берліна, заявив канцлер Німеччини Фрідріх Мерц. Під час візиту на військову базу в Мюнстері Мерц наголосив: Німеччина повинна бути готова битися вже сьогодні, тому він очікує максимальних зусиль з розвитку військового потенціалу Бундесверу.
“Весь Бундесвер переживає період кардинальних змін. Ми повинні бути готовими до стримування і оборони вже сьогодні, здатними битися сьогодні. У той же час ми повинні готуватися до викликів завтрашнього дня. Це потребує максимальних зусиль. Загрози і способи ведення конфліктів у сучасному світі докорінно змінилися”, — заявив канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.
Попри заяви глави Білого дому, у НАТО впевнені в здатності забезпечити стримування і оборону, заявила представниця Альянсу Елісон Харт.
“Ця зміна демонструє необхідність для Європи продовжувати інвестувати більше коштів в оборону, а також брати на себе більшу частку відповідальності за нашу спільну безпеку. І в цьому напрямку ми вже бачимо прогрес, оскільки союзники домовилися інвестувати 5% ВВП на саміті НАТО в Гаазі минулого року”, — заявила представниця НАТО Елісон Харт.
У жовтні 2025 року США прийняли рішення не проводити ротацію бригади, яка раніше забезпечувала військову присутність у Румунії та інших країнах НАТО. Близько тисячі американських військовослужбовців відкликали. Попри це, Сполучені Штати продовжили звичайну ротацію інших підрозділів, включаючи перекидання у Європу танків Abrams для підтримки бойової ефективності. А на початку 2026 року направили до Румунії нові армійські групи. Це свідчить про підвищення військової присутності в регіоні, вважає начальник штабу оборони Румунії Георгіце Влад.
Читайте також: Трамп заявив про виведення військ США з Німеччини і здивував навіть Пентагон — деталі














