Нові обмеження проти Росії готують союзники України — розбір (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: newsmaker.md

Союзники України боротимуться з лазівками, які дають змогу Росії обходити обмеження. Про це повідомило американське агентство Bloomberg. Серед пропозицій, наприклад, заборона на перевезення багатьох товарів територією Росії. Нещодавно через загрозу опинитися під санкціями США Казахстан закрив свої кордони для товарів так званого “паралельного імпорту” до РФ. Тепер російські перевізники везуть товари через Китай, Іран, Грузію, Азербайджан і Вірменію. Новий 11-й пакет обмежень проти Москви Європейський Союз має намір обговорити на саміті G7 (“Великої сімки”) в Японії, повідомляє FREEДОМ.

Так, росіяни встановили рекорд за обсягами купівлі золота у 2022 році. Згідно з даними російських банків, сукупні продажі золота склали 67 тонн. У 2021 цей показник Мінфін Росії оцінював у 6 тонн. За словами аналітиків, у російських інвесторів не залишилося альтернатив для вкладень: фондовий ринок не приваблює, так само як і купівля нерухомості на тлі масової релокації росіян, а інвестиції в іноземні активи та валюту пов’язані з ризиками через західні санкції.

“Однак з урахуванням ціни на золото, яка в середньому у 2022 році становила 3983 рубля за один грам, п’ятірка банків змогла продати його приблизно на 200 млрд рублів. Учасники ринку вважають, що підвищений попит на золото серед населення збережеться і 2023 року”, — ідеться в публікації видання The Insider.

Євросоюз ввів обмеження на імпорт російського золота у 2022 році. Після чого продажами дорогоцінного металу зайнялися офшорні компанії. Вони просувають золоті злитки на майданчиках Об’єднаних Арабських Еміратів, Туреччини та Гонконгу, повідомив Bloomberg із посиланням на дані компанії ImportGenius, яка займається аналізом митної статистики. Разом із цим альтернативні ринки збуту не змогли замінити Росії класичні західні: обсяги, що продаються, занадто низькі, пише агентство:

“ImportGenius стверджує, що від березня до серпня 2022 року Гонконг прийняв у себе приблизно на $300 млн золота. Це невеликі обсяги: адже, наприклад, тільки один американський JPMorgan за перші два місяці 2022 року встиг купити в Росії золота на $1,2 млрд, після чого зупинив співпрацю”.

У наступному пакеті санкцій США і Євросоюз мають намір закрити лазівки і боротися з обходом обмежень Москвою. Пропозиції включають заборону на транзит багатьох товарів через Росію.

“Товари замовляли не в Росію, а, припустімо, Казахстан або будь-яку іншу країну, яка розташована поруч із Росією, і транспортування яких відбувається територією Росії. Тобто за документами ці товари не йшли в Росію, вони йшли в цю країну, але територією Росії. Десь на території Росії вони залишалися на самій території, а фірма, яка замовляла ці товари, вона пов’язана з Росією і повідомляла, що ці товари отримані”, — розповів кандидат економічних наук Іван Ус.

Згідно з даними Євростату, експорт із Європи до Росії після введення санкцій у період від березня до листопада 2022 року впав на 48% порівняно з 2021 роком. Водночас експорт європейських товарів до сусідніх з Росією країн, як-от Білорусь, Вірменія, Казахстан, Грузія, Узбекистан і Киргизстан, за 2022 рік зріс на ті самі 48%, а це сумарний оборот у понад 20 млрд євро.

У березні президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і президент США Джо Байден під час зустрічі заявили про намір посилити заходи експортного контролю проти Росії.

“У межах цієї роботи ми робимо нові спільні кроки, спрямовані проти додаткових суб’єктів із третіх країн у всьому світі, щоб присікти підтримку війни Росії з будь-якої точки світу, де її буде виявлено”, — ідеться в заяві на сайті Білого дому.

Bloomberg, посилаючись на анонімні джерела, повідомляє, що США і Японія готують свої власні пакети заходів, тоді як Канада хоче запровадити санкції щодо росіян, які брали участь у викраденні українських дітей, а також проти оборонної промисловості Росії.

Підсумковий документ оприлюднять після зустрічі лідерів країн G7 у Японії наприкінці травня.

Читайте також: У Росії залишаються можливості в обході санкцій — подробиці розповів ексспівробітник КДБ

Нагадаємо, і ті, хто критикує санкції проти РФ, називаючи недостатньо ефективними, і ті, хто вважає, що вони справляються із завданнями, по-своєму мають рацію. Водночас у тому, що стосується енергетики, у Росії залишаються легальні способи обходу обмежень. Такими оцінками поділилися президент Київської школи економіки (КШЕ), міністр розвитку економіки (2019-2020 рр.), радник керівника Офісу президента України Тимофій Милованов та директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Прямий ефір