Неможливий жоден компроміс із РФ щодо створення зони безпеки в районі Запорізької АЕС, — Кошарна назвала причини

Запорізька АЕС.Фото: energoatom.com.ua

Компроміс із Росією щодо створення зони безпеки в районі захопленої російськими військами Запорізької атомної електростанції неможливий. Таку думку сьогодні, 7 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила незалежна експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна.

Вона зауважила, що дуже скептично ставиться до можливості стабілізації ситуації навколо Запорізької АЕС за допомогою МАГАТЕ після того, як Росію знову обрали до Ради керівників цієї організації. Кошарна переконана, що Росія добровільно не залишить атомну станцію після рішення Кремля анексувати ЗАЕС в Енергодарі.

Вона нагадала, що в Москві ще раніше було створено організацію з експлуатації АЕС на чолі з колишнім головним інженером Балаківської АЕС Олегом Романенком, який був у першій групі співробітників Росатому, що увійшли на Запорізьку станцію разом із окупантами.

“Я вважаю, що єдиний інструмент демілітаризації та деокупації Запорізької станції — це Збройні сили України… Росія добровільно не виведе свої війська, у нас і в неї, і в Гроссі (гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, — ред.) різне розуміння зони безпеки. Ми вважаємо, що мають бути виведені війська, створено якийсь радіус без військ, а Росія вважає, що вона захищає станцію від “українських націоналістів, фашистів”, і вона не виводитиме війська, вона бачить зону безпеки, щоб там у межах якогось кількості кілометрів у радіусі не мали доступу українські військові. Ось таке бачення Росії. Тому компроміс тут неможливий”, — сказала Кошарна.

Експертка наголосила, що український персонал, який залишається на ЗАЕС, повинен мати захист з боку України. Кошарна переконана, що люди, які забезпечують на окупованих територіях безпечний стан ядерних енергетичних установок, не повинні підпадати під статті про колабораціонізм.

“Вони (росіяни, — ред.) зараз пресують персонал, що залишився, якого третина вже залишилася на станції, щоб вони отримували російські паспорти і укладали угоди з цією липовою організацією… Тому зараз наш персонал у дуже важкому становищі. За інструкціями, він повинен виконувати вказівки тимчасово виконуючого обов’язки директора Котіна, він так говорить якось дуже легковажно… А з іншого боку, приїде цей, і вже, мабуть, приїхав цей Романенко, і він вимагатиме і це зброєю підкріплюватиме, щоб вони виконували його вимоги… Що робити з персоналом? Персонал повинен мати гарантії від України”, — заявила Кошарна.

Читайте також: Превентивний удар і не тільки: як Захід може приборкати ядерні погрози Путіна, пояснив Мусієнко (ВІДЕО)

Нагадаємо, після проведення псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України Кремль вирішив анексувати Запорізьку атомну електростанцію станцію (АЕС) в Енергодарі. 5 жовтня президент Володимир Путін підписав указ, у якому наказав забрати Запорізьку АЕС у власність Російської Федерації.

В українському “Енергоатомі” у відповідь заявили, що Запорізька АЕС продовжуватиме роботу в Україні, згідно з українським законодавством.

Після викрадення російськими окупантами генерального директора Ігоря Мурашова керуватимуть станцією з Києва. Тимчасово виконуватиме обов’язки генерального директора Запорізької атомної станції президент “Енергоатому” Петро Котін.

Прямий ефір