Недоліком політики США є зайва обережність у наданні військової допомоги Україні, — Гербст

Джон Гербст. Фото: voanews.com

Зайва обережність політики США в наданні озброєння Україні тягне за собою негативні наслідки у війні. Таку думку в інтерв’ю програмі “На межі” телеканалу FREEДOM висловив директор Євразійського центру Атлантичної ради, посол США в Україні (2003-2006 рр.) Джон Гербст.

Погроза президента Росії Володимира Путіна застосувати ядерну зброю є тією “червоною лінією”, через яку уряд США переходить з обережністю, вважає він.

При цьому президент США Джо Байден дав чіткий сигнал Кремлю, що на застосування ядерної зброї буде потужна відповідь.

“Байден дуже мудро висловився на цю тему ще восени минулого року. Він сказав, що Росії не слід застосовувати зброю масового ураження в Україні, і якщо це станеться, відповідь і результати будуть катастрофічними для самої Росії. Адміністрація президента і сам президент Байден говорили про те, що Захід відреагує на це, і це буде дуже серйозна реакція”, — нагадав Гербст.

Проте ядерний шантаж Росії довгий час стримував США та інших західних партнерів від надання більш потужного озброєння Україні.

“Путіну вдалося обдурити їх ядерними погрозами, і це затягнуло відправку додаткових систем озброєння. Ви чули, як високопоставлені чиновники Адміністрації десятки разів за останні 15 місяців говорили, що ми не можемо надіслати HIMARS (“Хаймарс”) із дальністю понад 40 км, бо Росія може призвести до ескалації конфлікту і Москва може застосувати ядерну зброю. На жаль, Путін залякав їх усіх, і це затримало постачання необхідної допомоги, яку ми мали відправити раніше”, — зазначив Гербст.

Ядерні погрози Путіна — не єдині причини повільності поставок озброєння, вважає дипломат.

“Їх лякає не тільки Путін, їх лякає критика Конгресу США, ініціативи союзників, які сміливіші за них, і вони не виносять таких критиків, як я. Але іноді це змушує їх рухатися в правильному напрямку. Усе це впливає на їхню політику. Їхня політика багато в чому ситуативна, вони реагують на події замість того, щоб розглянути явну небезпеку з боку Кремля і зайняти сильну політичну позицію, щоб зупинити цю небезпеку”, — додав він.

Сьогодні, насамперед, воєнні злочини РФ спонукають США збільшувати допомогу Україні.

“Ми бачили, як протягом усього періоду повномасштабного вторгнення у Вашингтоні спочатку відмовлялися від надання певної зброї, а потім змінювали свої рішення. І одна з причин, через яку Вашингтон змінює свої рішення, — це великі військові злочини Росії”, — зазначив він.

Чітким прикладом цього є надання Україні зенітно-ракетних комплексів Patriot (“Петріот”).

“Ми казали “ні, ніяких “Петріотів” для України не буде”, доки вони не почали свою кампанію масованих бомбардувань по інфраструктурі. Рішення про “Петріоти” було оголошено, коли Зеленський приїхав до Вашингтона в грудні. Ми знали про це рішення за тиждень або два до його приїзду, але не на офіційному рівні. І рішення, ймовірно, було ухвалено незадовго до цього”, — розповів директор Євразійського центру Атлантичної ради.

Водночас відмови надати винищувачі F-16 безпосередньо пов’язані з повільною політикою США.

“Аналогічна ситуація з винищувачами F-16. Навіть глава Пентагону Ллойд Остін ще зовсім недавно був проти їх надання Україні. Ви говорите, що США і союзники надають нову зброю в міру того, як бачать, які звірства РФ творить проти мирного населення в Україні. А при цьому є Бахмут, бій за який триває вже понад 9 місяців. І всі ми розуміємо, скільки життів можна було б врятувати раніше з допомогою F-16”, — заявив Гербст.

“Але, якби ми раніше дали F-16… До речі, ми і зараз відмовляємося давати ці штурмовики, досі присутні сумніви”, — додав він.

Гербст вважає, що агресія російської армії не єдина причина, через яку уряд США змінює свої рішення. Сполучені Штати мають запобігти завоюванню Росією України.

“Я згадав звірства росіян як одну з причин, через яку Адміністрація президента США змінює свою позицію. Але це не єдина причина. Адміністрація розуміє, і це дуже добре, що якщо Москві вдасться взяти політичний контроль над Україною, це буде катастрофа. Тому ми повинні запобігти цьому. США надали Україні величезну військову та економічну допомогу, щоб перешкодити цьому, а також допомогли зібрати коаліцію країн для додаткової допомоги Україні”, — пояснив він.

Дипломат упевнений, що напрямок політики Штатів правильний, і, зрештою, призведе до перемоги України над Росією.

“Політика рухається в правильному напрямку, враховуючи масштаби загрози. Це дуже велика загроза, в тому числі американським інтересам. Політика Адміністрації [президента США] загалом відповідала цій загрозі, просто не була значною і достатньо сильною. Ми завадили Путіну перемогти. І якщо так буде й надалі, ви в кінцевому підсумку виграєте війну”, — упевнений він.

Своєчасне надання озброєння Україні скоротить кількість втрат і кардинально змінить ситуацію на лінії фронту. Зайва обережність — недолік політики США.

“Якби ми надіслали ударну зброю раніше, якби ми надіслали ударну зброю зараз, — те, що відбувається навколо Бахмута, негайно припинилося б. Якщо ми відправимо зброю для атаки зараз, шанси українського контрнаступу прорвати сухопутне з’єднання зростуть. Недоліком нашої політики є та зайва обережність, як результат залякування Кремлем”, — констатував Гербст.

Повна версія інтерв’ю:Ізраїльська модель для України, варіанти кінця війни та погрози РФ на адресу США: велике інтерв’ю з експослом США в Україні Джоном Гербстом

Прямий ефір