Навіть попередню суму збитків регіону зможемо назвати лише після нашої перемоги: інтерв’ю з радницею голови Харківської облради

Наталія Попова. Колаж: uatv.ua

Деокуповані населені пункти Харківської області досі зазнають постійних артилерійських, мінометних та ракетних обстрілів з боку російської армії. Найбільше страждають Куп’янський та Вовчанський райони, що знаходяться на півночі регіону та межують з Росією.

Наприклад, в селі Дворічне залишилося кілька сотень мешканців, в тому числі сімей з дітьми, які не хочуть евакуюватися. Гуманітарна допомога від українського уряду та західних партнерів йде, насамперед, в такі міста та села.

Загалом по області понад 90% абонентів підключено до комунікацій, незважаючи на аварійні відключення. В регіоні працює 333 “Пункти незламності”, а найближчим часом є можливість запустити ще близько 200. Через буквально кілька днів після деокупації в населених пунктах відкриваються невеликі магазини та аптеки. Водночас військова адміністрація працює над можливістю відкриття великих супермаркетів, що допоможе врегулювати ціни на продукти першої необхідності.

Як відбувається процес розмінування Харківської області? Які саме генератори потрібні регіону? Де найскладніша ситуація з медициною та як в цьому питанні можуть допомогти партнери України? Чому про збитки області від повномасштабної війни можна буде говорити лише після нашої перемоги? Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДOM розповіла радниця голови Харківської обласної ради Наталія Попова.

Про актуальну військову ситуацію

— Окупанти продовжують терор звільнених населених пунктів Харківської області. Під обстріл потрапили 14 населених пунктів. Які, за вашими даними, наслідки?

— Почнемо з того, що напередодні завдали ракетного удару приблизно о 14:30 по будівлі коледжу на території Куп’янська. Ми проїхали там буквально за хвилину до цього — слава богу, будівля була порожня, обійшлося без постраждалих. Але поруч із цією будівлею знаходився приватний сектор.

Такі удари вдень, коли вулицями рухаються машини, ходять люди, показують цинічність нашого ворога.

Також було обстріляно Ковшарівку, де поранення отримав співробітник екстреної медичної допомоги — його доправили до лікарні з пораненнями середньої тяжкості. В одному з сіл Чугуївського району удари завдавалися по приватному сектору, як і в Дворічному Куп’янського району.

В Золочівському районі внаслідок обстрілу в одному з сіл загинув місцевий мешканець. В ніч на 23 січня по передмістю Харкова було завдано удару ракетами С-300. Це виявилися господарські споруди, але знову ж таки буквально через паркан, за 50 метрів знаходився приватний сектор, на щастя, обійшлося без жертв.

Того ж дня близько 13:00 був черговий обстріл Вовчанська: щонайменше одна людина — чоловік 52 років — зазнала множинних осколкових поранень. Його доставлено до лікарні. Жінці надали допомогу на місці, вона мала гостру реакцію на стрес, але від госпіталізації відмовилася.

Як і раніше, всі прикордонні населені пункти активно обстрілюються з артилерії та мінометів, точково завдаються удари з комплексів С-300. Це просто терор мирного населення. І це вкотре підтверджує те, що зараз, на жаль, на деокуповані території Харківської області повертатися зарано.

Про “ленд-ліз” від російської армії

— В нашому ефірі з військовими експертами ми згадували вересневий контрнаступ ЗСУ в Харківській області, зокрема так званий “ленд-ліз” — військову техніку окупантів, яка залишилася українським військовим. Буквально днями в районі Дергачів знайшли схованку російської зброї. Вона лишилася там ще з часів окупації. Це ж не перша така знахідка?

— Я заїжджала до Борової після деокупації — там на території однієї з баз відпочинку, де знаходився їхній штаб, також знайшли російський склад. Як на мене, нам завжди таких складів буде мало, тому що швидкість, з якою ми повертаємо їм ці снаряди, тільки вже за іншою траєкторією, набагато вища…

Тому ми будемо раді знаходити більше таких складів: ми знаємо, куди запускати ці снаряди.

Про забруднення вибухонебезпечними предметами

— Харківська область на сьогоднішній день також є найбільш забрудненою вибухонебезпечними предметами, і до смертельних пасток постійно потрапляють люди. Волонтери допомагатимуть рятувальникам інформувати людей з деокупованих територій про мінну небезпеку. Коли стартує ця ініціатива та скількох людей задіють?

— Хотілося б спершу сказати, що на території Харкова та області працюють зведені загони саперів з території всієї України. Це показник того, що в Харківському регіоні один з найвищих ступенів забруднення вибухонебезпечними об’єктами.

Щодо волонтерів, які інформуватимуть населення на деокупованих територіях: зараз відбуваються заняття — це спільний проект військової адміністрації, в рамках якого спочатку навчають самих волонтерів. Найближчим часом вони почнуть виїжджати на зустрічі з іншими структурами та цивільними, щоб донести до них, яким чином треба діяти у випадку виявлення вибухонебезпечного об’єкту.

Найпростіша інструкція звучить просто: будь ласка, як мінімум зателефонуйте [за номером поліції] 102 і не підходьте до об’єкта. Тому що навіть кілька тижнів тому на Велозаводській вулиці Харкова ми знаходили нездетоновані снаряди — треба було виїжджати забрати їх та знешкодити.

— А снаряди знаходилися в житловій чи промзоні?

— То був двір багатоповерхового будинку.

— Тобто могли спокійно гуляти діти та підібрати…

— У нас, здається, на початку грудня була ситуація, коли два підлітки знайшли один з таких об’єктів. Він розірвався з ними поруч — вони дістали поранення, але, дякувати Богу, вижили. І буквально два тижні тому також був невеликий такий об’єкт. Слава богу, діти, які його знайшли, одразу повідомили патрульну поліцію. Сапери прибули, забрали та знешкодили, обійшлося без постраждалих.

Деяким людям в Харкові чи навіть інших містах, куди рідше прилітають снаряди, наприклад, в Полтаві, Дніпрі, здається, що вже все знешкодили в потенційно безпечних зонах… Завжди треба бути напоготові.

Про допомогу регіону від України та наших партнерів

— Гуманітарна ситуація у звільнених містах та селах непроста — до Харківської області прибули вісім фур гуманітарної допомоги зі спальними мішками, ковдрами, сонячними лампами та посудом від місії ООН. Куди буде спрямована ця допомога і де зараз найважче?

— Найважче в Куп’янському та Вовчанському районах на півночі Харківської області, які регулярно обстрілюються. Ми маємо такі населені пункти, як Дворічне, де залишилося кілька сотень людей, зокрема сімей з дітьми, які не хочуть евакуюватися.

Туди гуманітарна допомога волонтерами та представниками влади завозиться у прямому розумінні під обстрілами.

Також це місто Куп’янськ и селище Куп’янськ-Вузлове та всі населені пункти за ними. Нам просто неосяжну допомогу надавали протягом усієї повномасштабної війни країни Європи, серед яких Швейцарія, Данія, Австрія. Вони передавали і їжу тривалого зберігання, і засоби обігріву.

Це все спочатку йде на ті території, на яких людям проживати найскладніше.

Загалом по Харківській області комунікації максимально відновлено — понад 90% абонентів підключено, хоча в регіоні зараз діють аварійні відключення.

— Напередодні генерал армії США Кейт Келлогг та делегація американських військових побували в деокупованому Ізюмі та побачили всі масштаби руйнувань через дії російської армії. Мабуть, побачене шокувало представників армії США… На яку допомогу після візиту може розраховувати регіон?

— Генерал Келогг прибув до Харкова і був два дні. Він провів зустрічі з мером міста Ігорем Тереховим та головою ОВА Олегом Синєгубовим. Крім переговорів, він подивився Північну Салтівку (район на сході Харкова, найбільший житловий масив України, — ред.) — ясна річ, всі фотографії були в новинах — щоб впевнитися в терорі щодо місцевого цивільного населення, а також відвідав Ізюм.

Окрема увага була приділена сфері охорони здоров’я. Ми озвучили від регіону, від мерії, від військової адміністрації наші першорядні потреби в медичному обладнанні, зокрема хірургічному.

Тому що і після окупації, і через масовані удари ми втратили більше сотні медустанов, починаючи від амбулаторії і закінчуючи лікарнями. Вони або зруйновані, або знищені.

Сподіваємося, найближчим часом, вже після надсилання офіційних запитів на надання даної допомоги, ми отримаємо цю підтримку.

Генерал Келогг продовжує зустрічі щодо України. А за результатами поїздки до Харкова, наскільки мені відомо, він заявив, що доповідатиме в комітеті Сенату про ситуацію в Україні, про те, чому саме зараз потрібно продовжувати підтримувати Україну.

— Варто зазначити, що в Ізюмі, незважаючи на 80% руйнувань міста, після деоокупації була відремонтована та розпочала роботу лікарня.

— Так, там до того, як вдалося запустити лікарню, працював проект “Сумка Самарітянина”. Він фінансувався нашими закордонними партнерами. Завдяки цьому проекту було надано неймовірну допомогу — не лише медичну, а й з надання медикаментів.

Зараз в Ізюмі ведеться прийом пацієнтів, які потребують допомоги, є також хірурги. Але у важких випадках абсолютно всі пацієнти доставляються або до сусідніх, більш облаштованих лікарень, або до обласної лікарні Харкова. Екстрена медична допомога працює дуже активно.

— Відомо, що французька делегація нещодавно побувала в Харкові з гуманітарною місією, в рамках якої передала 188 генераторів, придбаних коштом французьких приватних підприємців. Частина з них працюватиме в “Пунктах незламності” області. Яка зараз в цілому потреба регіону в генераторах?

— Якщо говорити про “Пункти незламності”, вони для обігріву вже запущені та працюють. Щодо стаціонарів наших медустанов — це досить потужні генератори від 60-100 кіловат — ми ними забезпечені.

Якщо говорити, наприклад, про пункти базування екстреної медичної допомоги — їх понад 70 по області — я говорила з директором екстреної медичної допомоги, він отримав чергову партію генераторів від міністерства охорони здоров’я.

Партії генераторів продовжують іти. Але у нас зараз найактивніші переговори з партнерами щодо максимальних за потужністю генераторів на 1500 кіловат чи півтора мегавата, які зможуть заживити наші об’єкти критичної інфраструктури у випадку чергових ракетних ударів.

За весь період масованих ракетних ударів по Україні в Харкові та області шість разів повністю перезапускали систему опалення. Це безпрецедентна цифра. І для того, щоб цього уникнути, зараз у нас тривають переговори. Сподіваємось до лютого або до початку березня вони увінчаються успіхом.

Про відновлення регіону

— В Харківській області працює 333 “Пункти незламності”. Найбільшим попитом вони користуються саме на деокупованих територіях, де ще триває відновлення критичної інфраструктури. Скільки регіон може за потреби доукомплектувати таких пунктів?

— Буквально на днях я розмовляла з представниками військової адміністрації. Якщо говорити не про “Пункти незламності”, а про центри обігріву загалом, де також можна зігрітися, переночувати, зарядити телефони, поїсти, то по території Харківської області є можливість розгорнути ще близько двох сотень. І окремо є пункти, які можна розгорнути на території Харкова.

На даний момент тими потужностями, які розгорнуті — з урахуванням кількох добових блекаутів — наш регіон справляється.

— В деокупованих громадах, де дозволяє безпекова ситуація, планують відновити роботу супермаркетів. Це має покращити гуманітарну ситуацію та врегулювати ціни на продукти першої необхідності. Як і коли повертатимуться торгові мережі до регіону?

— Розмова про це тільки почалася. Вона ведеться з боку військової адміністрації як головного керівника в нашому регіоні. Тому що все-таки показник того, коли буде безпечно відкривати великі магазини, можуть назвати лише вони.

Наразі можу сказати, що дрібні магазини, супермаркети та аптеки в населених пунктах на деокупованих територіях вже працюють. Деякі з них фактично відкрилися через 2-3 дні після деокупації.

Про збитки від повномасштабної війни

— Сумна статистика: напевно, немає такого озброєння російської армії, яке не використовувалося б в Харкові та області. Це понад 10 артилерійських систем, серед яких “Рапіри”, “Тюльпани”, “Гради”. Це ракетні комплекси “Іскандер”, ракети повітря-земля, Х-101 та Х-505, крилаті ракети, розповіли в Інституті судових експертиз. Регіону завдано колосальної шкоди. Чи можна хоча б попередні цифри назвати?

— Це десятки мільйонів гривень. Назвати однозначно цифру не можна, тому що в нас близько 300 тис. гектарів потрібно зараз як мінімум перевірити саперам.

Туди, де знаходяться деякі наші об’єкти агропромисловості, які регулярно обстрілювалися, зараз навіть фізично аудит заїхати не може.

Говорити про початкові цифри по Харківській області зарано, бо ракетні удари по нашій інфраструктурі та освітніх об’єктах регулярно наносяться комплексами С-300 з Білгорода.

Думаю, навіть попередні цифри ми зможемо назвати лише після нашої перемоги.

Прямий ефір