На федеральних каналах Росії створюють видимість свободи слова — це своєрідне свято дозволеного непослуху, — Єловський

Ілюстративний колаж: cpd.gov.ua

Ефіри федеральних каналів у РФ створюються за заздалегідь підготовленими методичками. І спонтанні прояви свободи слова не є приводом думати, що хтось там дійсно почав здогадуватися про реальний стан справ. Це не що інше, як створення видимості свободи слова, переважно завдяки “героям другого плану”. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив політичний коментатор, ведучий Ходорковский.Live Дмитро Єловський.

“Існують летючки, по-моєму, вони відбуваються щопонеділка в адміністрації президента РФ, у пана Громова, який у Кремлі курує федеральні ЗМІ. На них розподіляють вказівки за різними редакціями. Власне кажучи, там і відбувається будівництво редакційної політики, роздають різні методички. Тому все, що відбувається на федеральних каналах, звичайно, не є в жодному разі приводом думати, що хтось там про щось почав здогадуватися. Так само як і якісь спонтанні недоречні спонтанні прояви свободи слова. Це все називається свято дозволеного непослуху. Тобто ось їм сказали тут можна покритикувати. Особливо без імен, без прізвищ, але загалом вказати на якусь слабкість військового керівництва. Вони так і роблять”, — пояснив Єловський.

А якщо уважніше подивитися, каже він, то можна побачити, що вся ця нібито критика доволі безхребетна, безадресна. І, найімовірніше, є просто відображенням отриманих вказівок у Кремлі, грою. 

“Не знаю, для кого ця видимість свободи слова створюється і навіщо. Можливо, просто ділкам телевізійного бізнесу в Росії набридла відсутність якогось конфлікту в студії й те, що всі співають під одну дудку. І вирішили додати спецій, можливо, в деякому плані”, — доповнив експерт.

Він також зауважив, що на федеральних ефірах є постійні гості, які з року в рік грають одну й ту саму роль і повторюють одні й ті самі слова. 

“Умовний американець Майкл Бом, який живе в Росії та вже давно перебуває там, ходить мало не на кожен ефір, до кожного пропагандиста, де грає роль американця і практично отримує ляпаси і в прямому, і в переносному сенсі слова від гостей і ведучих ефіру. Ось є такий собі пан Надєждін. Нещодавно інтернетом розійшлося широко його висловлювання про те, що треба міняти владу в Росії. Треба, можливо, Путіна переобрати. Дійсно, він там так говорив. Але ефект від цих слів — ніякий, все одно до них ставляться на телебаченні, як до фріків. Я думаю, що і телеглядачі теж ставляться до них як до фріків”, — сказав Єловський.

Він вважає, що Кремль не боїться мас протестувальників, адже основна кількість жителів РФ перебуває під впливом роспропаганди.

“Думаю, що тут просто є свої правила гри, яких треба дотримуватися, треба продовжувати грати. Якщо почали мочити, вже треба продовжувати. З якого дива раптом ставити на стенд-бай, на паузу, когось відпускати, когось не добивати, когось не саджати, виправдовувати тощо. Якщо тисячу разів до цього кийком доводилося прямо по тім’ячку, чому цього разу потрібно людину відпустити. Я вважаю, що це просто правила гри, яких весь репресивний механізм уже за інерцією продовжує дотримуватися. І тут цікаво те, що вже і великі, і малі гравці, які виступають у ролі жандармів путінізму, самі розуміють свою роль і деколи навіть не чекають якихось вказівок згори, а просто йдуть уже второваною доріжкою”, — зазначив гість ефіру.

Читайте також: Російські ЗМІ працюють за методичками з Кремля, — Шаповалов

Прямий ефір