Маломуж: У РФ поставили завдання створити три котли, але зараз таких перспектив немає

Президент країни-агресора РФ Володимир Путін поставив перед російським міністром оборони Сергієм Шойгу завдання захопити Сєвєродонецьк і Слов’янськ. Про це розповів генерал армії України, екскерівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA. Він зазначив, що Сєвєродонецьк для російського керівництва є символом захоплення всієї Луганської області, а Слов’янськ – це плацдарм до подальшого наступу на Донецьку область.

— Чому Слов’янськ та Сєвєродонецьк для росіян є ключовими точками?

— Путін на Раді безпеки поставив Шойгу завдання — захопити Сєвєродонецьк, Слов’янськ та практично всю Луганську та Донецьку область. Сєвєродонецьк – це символ. Символ захоплення Луганської області. А Слов’янськ – це ключ до подальшого розвитку наступів у Донецькому регіоні.

Ставили різні терміни, їх було три: травень, початок червня та сьогоднішні дні. Жорстко ставлять питання всім командувачам, командувачі навіть змінюються. Сьогодні переорієнтувалися на Слов’янськ через те, що це є передумовою роботи в тилу ЗСУ. Відрізати комунікації, постачання нового озброєння та техніки з нашого боку. Це плацдарм до Донецької області.

Усі сили кинуто на цього напрямку, знімаються з інших ділянок. Це Херсонська, Запорізька, частково Харківська область. Беруться всі мобілізаційні резерви і навіть призивають вже не підготовлених, не придатних представників так званих ДНР, ЛНР, або найманців, або вагнерівців.

— Чому важливо тримати берегову оборону Сіверського Дінця? Чим загрожує, якщо росіяни перейдуть на інший берег річки?

— Переходячи Сіверський Донець, вони створюють загрозу оточення нашого угрупування в Сєвєродонецьку. Воно ще має комунікації, зв’язок із основними силами. Ми можемо туди доставляти під обстріл озброєння, техніку, боєприпаси та амуніцію.

Тому це життєво важлива складова. Якщо вони вже форсують Сіверський Донець, вони створюють умови реального оточення і повністю відрізають наші частини, створюють котел, як було в Маріуполі.

Якщо ми вистоїмо і не допустимо форсування Сіверського Дінця, перекриття життєдайних трас для наших Збройних сил України, то зможемо підготувати резерви та проводити вже стратегічні операції.

— Наскільки ймовірним є котел на Ізюмському напрямку?

— Реальних перспектив оточення зараз немає, бо ми готові до таких дій. Розуміємо тактику супротивника, знаємо напрямок їхнього стратегічного удару, розуміємо, які сьогодні кошти необхідно задіяти, щоб цього не допустити. Так, вони поставили завдання створити три котли. На даний момент ми про це знаємо і готуємо операції, щоб цього не сталося. І на перспективу готуємося створювати передумови для контрудару.

— Наскільки сильними є наші позиції в Краматорську, чи дійсно місту потрібно насторожитися через активні дії, які ведуть російські війська?

— Краматорськ під вогнем, але перспектива його захоплення буде актуальною для росіян після захоплення всієї Луганської області, зокрема Сєвєродонецька, Лисичанська, Слов’янська, а тоді вже Краматорська. Це робиться послідовно. Для мешканців Краматорська небезпечні ракетні удари. Росія постійно завдаватиме ударів, руйнуючи інфраструктуру, погрожуючи громадянам, і, звичайно, намагаючись послабити позиції наших збройних сил у цьому регіоні.

— Жителям Краматорська слід евакуюватись на якийсь час?

— Потрібно продовжувати евакуацію всіма способами, не піддаючись традиційним моделям, про які РФ знає та завдає ударів. Залізничні колії – небезпечний напрямок. Варто проводити евакуацію на супутніх станціях, не в центрі. Тому що там є основна загроза. Зберегти життя дуже важливо. ЗСУ легше захищатимуть місто, не ризикуючи нашими громадянами, які можуть потрапити під вогонь супротивника, відповідно, і під наш вогонь.

— На Вашу думку, наскільки можливим є звільнення Херсона?

— Важливо провести операції з удару з тилу та оточенню міста Херсона. Так само по інших окупованих містах. Передумова того, що противник залишатиме Херсон, — велика.

Альтернатив їм немає. Оточення це їхнє знищення. Для них це чуже місто, вороже Російській Федерації. Якщо буде загроза оточення, вони тікатимуть. З іншого боку, їм треба здаватися. Тому тут надзвичайно важливо залишити сили та засоби для того, щоб створити умови оточення цих угруповань. Тоді буде перспектива не лише звільнення Херсона та Херсонської області, а я думаю, що протягом 2-3 тижнів перспектива завдання ефективних ударів на Донецькому та Луганському напрямках.

— До чого йдуть події на Харківському напрямку?

— Противник хотів би наступати далі. Але сил замало. Завдання ракетних ударів по Харкову, масові обстріли Градами, Ураганами та Смерчами – це тактика стримування наших сил і засобів на Харківському напрямку. Десь є спроба просування по окремих напрямках, по окремих містах та селах.

Спроби просування не увінчаються успіхом, тому що концентрації великих сил та засобів у них немає. Загрозу становлять ракетні обстріли Харкова та населених пунктів Харківської області. Стратегічно вони не можуть діяти. А наші сили та засоби потужні, тому ми проводимо і контрудари, і наступальні операції. Цього недостатньо, щоб повністю розбити або посунути супротивника, проте перспектива найближчими тижнями, впродовж місяця буде.

Читайте також:

“Російський газ за російський рубль”: як країни ЄС відповіли на шантаж Путіна

Посол Мельник сподівається, що ЗСУ отримають найновішу систему ППО від Німеччини наприкінці жовтня

Це шантаж, — експерти про загрози застосування Росією ядерної зброї

Прямий ефір