Фесенко: Меркель не готова виступати в ролі експерта з гарантій безпеки для України

Політолог Володимир Фесенко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про головні уроки, які взяло для себе НАТО з повномасштабної війни Росії проти України і чому політика ексканцлерки Німеччини Ангели Меркель була неефективною.

Україна розпочала двосторонні переговори з країнами, які могли б виступити у ролі гарантів міжнародної безпеки України. Проте підходи країн відрізняються. Розуміння змісту, якості та рівня гарантій теж.

Володимир Фесенко сумнівається, що колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель стане експертом для розробки пропозицій щодо гарантій безпеки України. Її експертиза залишилася в минулому. І вона виявилася неефективною. Меркель і сама зараз не готова виступати у ролі практичного експерта, комунікатора, переговорника — вона надто втомилася”.

Крім цього, колишня канцлерка ФРН дала публічну оцінку війні лише через 3 місяці: “Тут оцінка критична, правильна, але із запізненням. Це невипадково. Меркель не визнає своїх помилок. Помилок Заходу у відносинах із Путіним. І 2008 рік, і 2014 рік. Вона, навпаки, обґрунтовує ці рішення”.

“Повертатися до Мінська теоретично можливо. Я припускаю, що через якийсь час, можливо, і відновляться переговори про припинення вогню. Але вести їх на тих же підходах, на яких розробляли “Мінськ-1” та “Мінськ-2”, було б помилково. Це не зупинило б війни, а навпаки, заклало б ризик нової війни в майбутньому”.

Експерт стверджує, що Меркель не готова до більш жорсткої та радикальної позиції щодо Росії. Також не готова до більш послідовних кроків щодо України. Зокрема й щодо вироблення надійних гарантій безпеки для України.

За словами політолога, Україна зможе відбити російську агресію. Однак це потребує масштабної підтримки зброєю від союзників.

“Наша мета – звільнення всіх окупованих територій. Але визволення це вимагає масштабної підтримки зброєю та боєприпасами”.

Фесенко впевнений, що Україну приймуть до Північноатлантичного Альянсу, якщо Російська Федерація буде ослаблена внаслідок війни проти України.

“Якщо Росія буде ослаблена внаслідок війни проти України і не сприйматиметься як загроза, якої реально бояться багато західних політиків, тоді Україну приймуть до НАТО”.

Також експерт назвав головні уроки, які взяло для себе НАТО під час повномасштабної війни РФ проти України:

• “Росія залишається небезпекою. До цього увага приділялася протистоянню з Китаєм. А зараз стало очевидним: головна загроза для міжнародної безпеки, особливо в Європі, це Росія. І Росію треба зупиняти. Питання, яким чином, — остаточно не вивчено”;

• “Через погрози Росії НАТО слід відновлювати реальну обороноздатність і підвищувати військовий потенціал”;

• “Переоцінка України. Сприйняття України як слабкої держави, яка не може захистити себе, не може провести необхідні реформи. Ця війна показала хибність такого підходу”.

Політолог стверджує, що все більші увага та повага до України як до держави — один із головних уроків війни Росії проти України для НАТО.

Прямий ефір